Kur Farkı Faturası Kesebilir miyim?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan serkannas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Biz yurtdışından ürün getirip usd cinsinden satıyoruz. TL faturası kesiyoruz. ödemesini vadeli TL çeki alıyoruz.
Fakat kur farkı faturası hiç kesmiyoruz. Sonradan ögrendik kesmemiz gerekiyorumuş. Benim sorum şu;
Çekin tahsil tarihinde kesmem gerekiyor sanırım. Ben 2 ay önce tahsil ettigim çeke kur farkı faturası kesebilir miyim?
Kur farkı faturasını müşterimden tahsil edebilir miyim? Bu konuda itiraz etme hakkı varmıdır? Çünkü öyle şey olurmu kardeşim diyenlere rastlayacagım kesin. müşterimide kaybetmekten korkuyorum. ama en önemlisi gecmiş tahsilata kur farkı faturası kesebilir miyim?

satış faturalarımızı tevkifatlı kesiyoruz.

tşk

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: KUR FARKI FATURASI KESEBİLİRMİYİM?

-Tevkifatlı faturanın kur farkıda tevkifatlıdır kesen açısından
- Eğer satışlarınız anlaşma gereği döviz se fatura tl de olsa faturanın bir yerinde kur belirtilmeli yada döviz karşılığı
- Kur farkı çek tahsil olduğu gün kesilmelidir, daha sonra kesilmez çünkü aynen bir mal satıpta faturasını sonra kesmek istemek gibi o yüzden hiç kesmeyin daha iyi
- Kur farkı dolayısıyla karşı taraftan para istenemez

Ynt: Kur Farkı Faturası Kesebilir miyim?

Faturayı döviz kesme imkanınız varsa döviz olarak kesin, TL tutarını da mutlaka yazınız. Döviz kesemiyorsanız, döviz tutarını faturaya yazınız, ödemenin döviz olarak veya ödendiği tarihteki merkez bankası döviz satış kuru üzerinden yapılacağını belirtiniz. En sağlam yol kur farklı çalışacağınız firmalarla ödeme konusunda mutlaka sözleşme yapmanızdır.
Alıcınız kabul ediyorsa kur farkı faturasını şimdi kesebilirsiniz.

Ertan Bey şunu anlamadım. ''Kur farkı nedeniyle karşı taraftan para istenemez' demişsiniz. Bu benim hakkım değilmi? Yani böyle bir fark doğmuşsa fatura edip tahis edemezmiyim? Hadi gecmişleri alamam. Ya Şimdiden sonra?

Bulent Bey ve Ertan bey cevaplarınız için tşk ederim. Sonuç anlaşma yapıp bunları tek tek belirtmek ve faturada MBS kuru ve döviz cinsinden meblağ belirtmek gerekecek.

Saygılar

arkadaşlar kur farkı faturası tahsilat bittikten sonra çıkan farklardır

yani usd cinsinden anlaşılarak alınan makina için 10 000 usd fatura kesilmiş tl karşılığı 16 420 tl 01/05/2011 de iken 01/7/2011 5000 usd (8 410 tl ) ödedik kalanına 5000 usd çek verdik ve 08/8/2011 de ödedik 8 660 tl cinsinden

bu durumda tl cinsinden 16 420 tl alınan makina tl cincinden 17 070 olarak ödenecektir. ancak özünde borç alacak ilişkisi yokturç 10000 usd makina için ödenmiş kambiyo cinsinden ise 650 tl ( KDV Dahil) fark oluşmuştur
tevkif varsa kur farkına yansıtıp ödemesini yapmalısınız. bir nokta daha usd cinsinden cari ( çekle Değil Nakten ) ne zaman kapatıldıysa o güne fatura etmeniz. Bu SMMM değil mükellef kendi takip edecek. Siz takip edemezsiniz.