Kur Farkı

Merhaba,
Aranıza yeni katıldım ve kafamı çok yoran bir konuyu size paylaşmak isterim bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben gümrük müşavirliğinde muhasebe bölümünde çalışıyorum. Bir firmamız ithalat işlemleri ile alakalı bize dolar bazında gönderi yapıyor ve bu gönderileri biz hiçbir şekilde tl ye çevirmeden karşı tarafa iletiyoruz. asıl sorunum yıl sonunda yapmış olduğum değerleme sonucunda dolar bazında hesaplarda mutabıkız fakat yapılan değerleme için alınan kur 31/12/.... olması gerektiği için tl çevrildiğinde fark oluşmaktadır. Bu aradaki fark için ne gibi bir işlem yapmalıyım ?
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Karşı firmayla cari ekstrenizi her ay sonu mutabakata varmalısınız. İlgi firma kuru farklı alıyor olabilir.

Aldığınız usd ler iş avansı (emanet) mahiyetindedir. Bunun için kur farkı hesaplanmaması gerekir. Ayrıca avanslar için değerleme yapılması durumunda gelir gider hesaplarıyla ilişkilendirilmez.
USD havale geldiğinde 1000 USD * 2,5 = 25000 TL. yi alıcının avans hesabına kaydettiniz, alıcı adına da ödeme yaptığınızda aynı kurdan işlem yaparak alıcıyı borçlandırırsınız.

Merhabalar. Bende aranıza yeni katıldım. Yeni konu açmayı beceremediğimden sıkıntımla alakalı bir konunun arasına yazayım dedim. Şöyleki elimde bir banka ekstresi var ve Euro bankası. 31/03/2015 Sonu itibariyle Euro bakiyesi sıfır olarak gözüküyor. Fakat benim ekranımda Banka hesabım 95 Tl Borç bakiyesi veriyor. Bunu Nasıl değerleyebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar. Bende aranıza yeni katıldım. Yeni konu açmayı beceremediğimden sıkıntımla alakalı bir konunun arasına yazayım dedim. Şöyleki elimde bir banka ekstresi var ve Euro bankası. 31/03/2015 Sonu itibariyle Euro bakiyesi sıfır olarak gözüküyor. Fakat benim ekranımda Banka hesabım 95 Tl Borç bakiyesi veriyor. Bunu Nasıl değerleyebilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

bakiyeyi 656 nolu hesabın borcuna yazarak kapatabilirsiniz.