Kur Farkları

740 hesapta takip etmiş olduğum dövizli bir hizmet alımım var ödemenin yapıldığı tarihte alıcı lehine kur farkı oluşması halinde 740 hesaba alacak vererek çalıştırabilir miyim veyahut hangi hesap uygundur bu işlem için.

Ynt: Kur Farkları

740 gider hesaplarına alacak kaydı yapılmamalıdır. Ödeme tarihinde oluşan fark kadar kur farkı faturası kesmeli ve kdv hariç tutarını 646'ya kaydetmelisiniz.

bu dövizli alım hizmet alımı deilde ticari mal olmuş olsa idi 153 hesabın alacağına kayıt yapmıcakmıydık ?

Evet alınan malın ödemesi yapılırken oluşan kur farkı 153'ün alacağına kaydedilebilir.

ama 153 no'lu hesaba yani malın maliyetine katılabilmesi için malın stokda olması gerekmekte

Merhaba,

Kur farkları Kambiyo karları veya kambiyo zararları dışında herhangi bir yere atılması uygun olmaz.

Gelir veya giderin oluşma nedeni kurdaki oynama olduğu için bunun 153 veya 740 hesapla bir ilgisi yoktur. 1. Nolu uygulma tebliğinde yer alan gelir tablosu ilkeleri başlığını incelerseniz hiç bir gelir veya gider kalemi birbirlerine mahsup edilemez. Her biri ayrı arı gelir tablosuna yansımak zorundadır der.

dolayısıyla oluşan kur farkını gider hesabının alacağına değil kambiyo karlarına atmalısınız.

Saygılarımla,

yönetim raporlamalarında 740 hesaba alacak kaydetmek biraz daha uygun oluyor.

efendim işyeri kirası şu kadar, araç kirası bu kadar, nakliye giderim o kadar... vs vs vs

kz tablosunun altında kur farkları... patron net gelir giderini görmek istiyor. o ay ne kadar vermiş kirasına....

elbette öncelikle vuk'a göre fikir beyan etmek gerek. ancak ben muhasebeyi sadece devlet için yapmıyorum. yöneticilere ayrı devlete ayrı muhasebe mi tutalım? :)

eğer vuk veya diğer normları pek etkilemiyorsa (ifrs vs.) ufak kaçamaklar yapabilirz diye düşünüyorum.

yurtiçinde kur farkını daha çok fiyat farkı olarak nitelendirip kayıtlarıma almayı doğru buluyorum.

selamlar,

Merhaba

Eğer karar verme mekanizmalarına ışık tutması açısından rapor düzenlemekten sözediyorsanız. Esas o zaman müsbet veya menfi Kur farklarının finansal tablolara etkilerini göstermek zorundasınız sayın İrfan.

Bakınız TDHP, TFRS ve TMS kaideleri sadece devlete değil tüm bilanço kullanıcalarına detaylı bilgi sunulması için konulmuş kurallar bütünüdür. Bu yüzden gerek enflasyonun, gerek kur değişiklerinin bilanço tarihi itabariyle ve bilaonço sonrası etkilerinin net olarak görülebilmesi için, gelir veya giderin kaynağının net olarak finansal tabolarda görünmesi çok önemlidir.

Saygılarımla,