Kuruluş Giderleri Hakkında

Üyelik
17 Eki 2005
Mesajlar
11
Gelir vergisi mükellefi 2. sınıf tacirim. Geçen ay faaliyete başladık. Kuruluş sırasında yapılan Noter masrafı giderlerini direkt gider yazabilirmiyim yoksa kuruluş giderleri hesabınamı kaydetmem gerekir? Bunların KDV sini indirilecek KDV hesabında gösterebilirmiyim?
Ayrıca , kuruluş için alınan demirbaşları 255 hesapta göstermemde sakınca yok sanırım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
4 Eki 2005
Mesajlar
282
sayın yeditepe,
kuruluş ve örgütlenme giderleri mükellefler için seçimliktir ister bir defada itfa edebilirsiniz isterseniz beş yılda itfa edebilirsiniz.
aldığınız malzeme tutarı da 490,00 ytl ise demirbaş hesabından izleyebilirsiniz kuruluşta aldığınız demirbaş faydalı ömrü süresince şirkette kullanılacaksa kuruluş demirbaşı şeklinde bir ayrım sözkonusu olmaz bu demirbaşınızı da azalan bakiyeler veya normal amortisman usulü ile itfa edebilirsiniz
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın Erkan AKTÜRK
1- 490 ytl yi nerden buldunuz.
2- Şirket olduğunu nerden anladınız.

Soruya tekrar bakarsanız.Sorunun tutarsız olduğunu göreceksiniz.
 
Üyelik
4 Eki 2005
Mesajlar
282
dinçer bey uyarınız için teşekkür ederim dalgınlığıma denk geldi
arkadaşın 2.sınıf tüccar olduğunu atlamışım
çok haklısınız arkadaşım bilanço hesaplarında kuruluş ve örgütlenme giderlerini, 255 demirbaş hesapları kafamı karıştırmış
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
615
Konum
istanbul
Dinçer KUM' Alıntı:
Sayın yeditepe
Size en yakın bir meslektaşımız ile görüşünüz.
selamlar

uçan kuşa selam veren Dinçer beyden böyle ince nüansa dokunması özellikle apayrı bir güzellik.(umarım dinçer beyin hoşgörüsü bizi mazur görür)

Sayın Kum'un bu mesajında değerli forumdaşlar emeğe,mesaiye, beyin terine saygı var.

peki sevgili forumdaşlar. bizler her soru soranın profiline bakıp bizim meslekte mi diye bakıp öyle mi cevap yazıyoruz.

orası muallakta kalan bir konu :!: :!: :!:

ben müsaade ederseniz bu mesaja şöyle bir katkıda bulunmak isterim.

beyin jimnastiği hariç, uzun mesaj yazıp herşeyi bir bir yazmaktansa ilgili kanun maddesi ya da tebliğ özelge numarası versek daha hoş olmaz mı.

ilgilisi de konuya hakim olduktan sonra daha ince noktaları sorar bu sefer.

şimdi arkadaşa desek ki bunun için VUK 282'ye bakınız. belki sonra daha ince ve emek verilmiş soru gelebilir.

fakat şunu da belirtmeden geçemiycem. bu forumda gerçekten fikirler ve düşünceler güzel bir şekilde tirbülans(akıcı) yapıyor.

ben şahsen TESMER'in yerinde olsam 5-6 cd'ye zorunlu 300 gayma para vereceksiniz denileceğine şunu öneririm

sevgili stajyerim. en az hafta da bir alomaliye forumda bir konuya kanunla, tebliğle hatta muktezalarla zenginleştirerek bir cevap yazacaksın .

dinçer bey sözlerimden alınmasın kendisi de başta olmak üzere ben burdaki herkesten çok çok faydalandım.burayı okuldan ziyade bir aile gibi görüyorum.burada arkadaşlarımız,abilerimiz, ablalarımız, değerli üstatlarımız var.

bunlara vesile olduğu için de Sayın Yeditepeye bir cevap da bulunalım.

öncelikle mesajımı bütün olarak değerlendirdiğinizde yorumların kişisel olmadığını göreceksiniz. ufkumuzu açacak yeni yeni sorularınızı eksik etmeyiniz.

şimdi ilgili kanun maddesinde(VUK 282) ihtiyarilik kurumlar için geçerlidir. ikinci sınıf işletme olduğunuz için ait olduğu yılda direk gider yazınız

umarım doğru yazmışımdır. TESMER puanı kırmasın sonra :D

mübarek ramazan ayında

saygı ve sevgiyle
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
23
sayın heerdem'inde dediği gibi kuruluş ve örgütlenme giderlerinde seçimlilik hakkı sadece kurumlara verilmiştir Şahıslar bu haktan yararlanamazlar... Gelir vergisine tabi gerçek kişlerle şahıs şirketleri bu giderlerini yapıldığı yıl gider olarak indirmeleri gerekiyor.
 
Üst