Kurumlar Vergisi 193

mes_ar

Tanınmış Üye
Arkadaşlar merhaba,
Benim takıldığım bir konu var. Şimdi; yıl içinde, bankalardaki faizlerden kesintileri ve önceki dönemlerde hesaplanan en yüksek geçici vergiyi indirim konusu yapıyoruz. Kurumlar vergisinde ise yıl içinde (ödemiş olduğumuz) geçici vergi ile faizlerden kesinti toplamını indiriyoruz. Neden Geçici vergi yaparken hesaplanan, kurumlar vergisi yaparken ödenen geçici vergilerin düşüldüğünü bir de 193 leri hem geçici vergide hem de kurumlar vergisinde düşüldüğünde 2 kez düşmüş olup olmayacağını anlamadım. Umarım anlatabildim.

Ynt: Kurumlar Vergisi 193

Sorunuzdan birşey anlamadım :(

Ben zaten anlamadım siz de anlamamışsınız yandık desenize :)

2.kez düşülmüyor zaten, Geçici vergide mukayase ediliyor yıl içinde kesinti yolu ile ödene vergi varsa ve geçici vergi de tahakkuk ediyorsa, kesinti yoluyla ödenen vergiler geçici vergiden düşülür, çünkü kurumlar vergisinde de düşülecektir. Kurumlar vergisi beyannamesinde toplam tahakkuk eden KV den toplam tahakkuk eden KGV yi düşüyorsunuz yine aynı şekilde kesinti yoluyla ödenen vergi varsa bunlar beyanname üzerinde düşülür

Kurumlar vergisi geçicilerin bir nevi toplamı değil mi? Kurumlar vergisinde Geçiciden farklı birşey verilmiyor. nasıl ki tüm gelirler tüm giderler Geçicide olduğu gibi Kurumlarda varsa peşin ödenen vergilerde var. Neden sadece peşin ödenen vergilere takıldınız :D

gelirlerden giderleri düşüp farktan geçici vergi ve kurumlar vergisi hesaplıyoruz.fakat geçici vergide, hesaplanan en yüksek geçici vergiyi;kurumlar vergisinde ise ödenmiş olan geçici vergiyi soruyor. kurumlar vergisi geçici vergilerin toplamı ise son geçici vergi zaten toplamdan hesaplanıyor. o halde kurumlar vergisinin mantığı nedir?

Eskiden sadece kurumlar vardı. Geçici vergi adı üstünde geçiciydi kalıcı oldu. Kurumlar vergisi yılı bütün olarak gösteriyor. Ayrıca % 10 a kadar bir değişiklik yani fark varsa kabul ediliyor. Yani tam olarak toplamı diyemesek te ben dedim gitti :D

Arkadaşlar kurumlar vergisi hesaplandıktan sonra mahsup edilecek geçici vergi hususunda;
2009 yılında ödediğimiz geçici vergileri mi yoksa hesaplanan geçici vergi tutarlarının en yükseğini mi düşebiliyoruz?

mes_ar ' Alıntı:
Arkadaşlar kurumlar vergisi hesaplandıktan sonra mahsup edilecek geçici vergi hususunda;
2009 yılında ödediğimiz geçici vergileri mi yoksa hesaplanan geçici vergi tutarlarının en yükseğini mi düşebiliyoruz?

Kurumlarda mahsup ederken ilgili dönemde tahakkuk eden geçici vergileri değil de ödenen geçici vergi ödemelerini düşüyorsunuz.

Birde birçok meslektaşımızın takıldığı önemli bir nokta var ; Bankalar tarafından kesilen stopaj kesintilerini geçici vergilerde mahsup ederken sadece ilgili dönemde yapılan kesintileri mahsup etmeliyiz yani

Ocak :100
Şubat: 50
Mart :50
Nisan 100
Mayıs:100
Haziran:100
şeklinde bankadan yapılan stopaj kesintisi olsun ve 193 toplam bakiyesi 500 tl olsun

1.Dönem Kurumlar Geçici vergisinde 200 TL
2.Dönem Kurumlar Geçici vergisinde ise 300 TL yazmamız gerekir fakat bazı arkadaşlarımız 2.dönemde hesabın bakiyesi olan 500 TL yi yazmaktadır buda yanlış oluyor bu hataya düşmemeniz için uyarmak istedim.
Not: eğer 1.dönemde kar çıkmadıysa dolayısıyla mahsup yapmamış olduğumuzdan 2. Dönemde kar çıkarsa 500 TL yazacağız.

ysnacar evet fakat kurumlar vergisinde mahsup edilmiş olsun olmasın yıl toplamını yazıyoruz değil mi?