Kuyum Alımlarının Ba Formunda Bildirilmesi

22 ayar altın alımı : 30.000,00
22 ayar altın işçılık bedeli : 2.000,00
İşçilik kdv 360.00
Fatura toplamı : 32.360,00

Yukarıda Kuyum ticareti ile uğraşan firmamızın alım fatura bilgileri yer almaktadır. Bu faturada Ba formuna dahil edilmesi gereken rakam 32.000,00 TL Midir?
04/02/2010 tarih 396 sıra nolu VUK genel tebliği ' inin 1.2.2 maddesinde yer alan ?Söz konusu hadlerin uygulanmasında, özel matrah şekline tabi mal ve/veya hizmet alış/satışlarında katma değer vergisi, özel tüketim vergisine tabi işlemlerde ise özel tüketim vergisi dahil tutarlar dikkate alınacaktır.? İbaresine istinaden bazı görüşler bu faturada kdv dahil toplamın 32.360.00 ba formunda bildirilmesi gerektiğini söylemektedir.

Bu durum da yapmamız gereken , doğru olan uygulama nedir ?

TEŞEKKÜRLER

Ynt: Kuyum Alımlarının Ba Formunda Bildirilmesi

doğrudur bende aynı uygulamayı yapıyorum. İyi Çalışmalar (Faturanın genel toplamını alıyorum)

"Burada özel matraha tabi rakam 30.000'dir. 2000 TL ise zaten KDV'ye tabi rakamdır. Ba formuna toplam 32.000 TL yazılmalı" diye düşünüyordum şu ana kadar.

Şimdi tekrar araştırdım ve acaba 32.360 TL mi yazılmalı diye düşünüyorum şimdi. ???

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 23

Özel matrah şekilleri şunlardır:

a) ....
b) ...
c) ...
d) ...
e) (3099 sayılı Kanunun 2'inci maddesiyle eklenen bent) Altından mamül veya altın ihtiva eden ziynet eşyaları ile sikke altınların teslim ve ithalinde matrah, külçe altın bedeli düşüldükten sonra kalan miktardır,
f) ...

Özel matraha tabi olan kısım has altın kısmıdır. İşçilik adı altında belirtilen satış rakamından has altın rakamının düşüldükten sonraki kısmı özel matraha tabi değildir. Ba formunda özel matrahtan bahsettiğine göre has+matrah bildirilmeli. Neden özel matrah kdv dahil dendiğine gelince malum sigara gibi bazı mallar toptancı aşamasında kdv ödenmekte parekendeci satıcıya kdv dahil tek rakam ft edilmekte buda kdv ayırma güçlüğünden hataya sebep olmakta idi.