Kuyumcu Stok Hk.

slm herkese:
01.10.2007 Tarihinde işe başlayan 2.sınıf kuyumcu mağazası mükellefimizin muhasebe kayıtlarındaki stoku,
14 Ayar : 166 gr
22 ayar : 117 gr
çeyrek : 17 adet
Yarım : 11 Adet
biz 31.12.2007 tarihi itibariyle stok tutarlarını nasıl fiyatlandıracağız?Ayrıca 1 kişi sigortalı çalışmaktadır.İşçi giderini mal alış hesabınadamı takip edeceğiz? teşekkürler

Ynt: Kuyumcu Stok Hk.

Alış rakamları ile fiyatlayacaksınız. fifo veya ortalama fiyat ile br alış fiyatı oluşturmalısınız. Sigortalı çalışanı genel gider olarak kayda almalısınız.

sayın nane; 31.12'de altınların alış değeri üzerinden değerleneceğini biliyorum ama piyasa değeri üzerinde değerlesem (doğal olarak dönemsonu mal tutarı artacak) herhangi bir sakıncası var mı?bilgi verirseniz sevinirim.

slm;
ortalama fiat ile alış rakamı oluşturdum ve stok değerlemesini bu rakama göre yaptım. ama sene sonu zarar yapmış gözüküyor.Bu zararı nasıl kar'a dönüştürebilirim? tşkelr

hasanali ' Alıntı:
slm;
ortalama fiat ile alış rakamı oluşturdum ve stok değerlemesini bu rakama göre yaptım. ama sene sonu zarar yapmış gözüküyor.Bu zararı nasıl kar'a dönüştürebilirim? tşkelr

Satılan mal maliyeti Hasılat miktarından daha mı büyük?Bu nedenle mi zarar oluşuyor.
Yoksa faaliyet karı var ancak giderler nedeni ile zarar mı oluşuyor?

sayın mnazif;
mükellefimiz 2.sınıf defter tutmaktadır.
satılan malın maliyeti hasılat miktarından daha büyük. yardımlarınız için tşk ederim

Sayın hasanali,

Öncelikle durumun kuyumculuk sektöründe normal olduğunu belirtelim.
Altın fiyatlarının günlük borsa tarafından tespiti ile zaman zaman satış fiyatının alış fiyatından daha az olması olağandır.
yani gr. 22,000,00 YTL/kg den aldığınız bir yüzüğü gr. 21.000,00 YTL/kg satabilirsiniz.

Stok tespitiniz için FIFO,LIFO yada ortalama maliyet yöntemlerinden herhangi birisini kullanabilirsiniz.(Kullandığınız yöntemler için VUK kısıtlamalarına dikkat ediiniz.Yani seçtiğiniz yöntemden belli bir süre geçmeden dönüş yapamayabilirsiniz.)

Bu durumda seçtiğiniz yönteme göre satılan mal maliyeti hasılattan büyük olsa dahi vergi kanunları açısından bir sorun yaşamazsınız.
Ayrıca gerçekte olmayan bir kar oluşturmak için yöntem de aramayınız.
İyi çalışmalar.