Kuyumcularda Fatura

lebedir

Katkı Sunan Üye
Bir kuyumcum Kestiği Faturalarda Taksitli satışlarda Banka Faiz masrafları diye bir sutun kullanmış... Burdaki tutarları hangi hesapta takip etmek lazım acaba

Ynt: Kuyumcularda Fatura

600 hesabı kullanmak gerek...

(Bahsettiğiniz kalem "vade farkı" gibidir, bunun 380 hesapta takibinin isabetli olacağını belirten değerlendirmelerde okuyoruz, ama kanaatimce bu tartışmalı).

Acaba bu banka Faiz ve giderlerinde KDV uygulanıoymu yoksa Özel matrah şeklindmei işleniyor

kuyumculukta sadece has altın bedeli özel matrah kapsamındadır. kalan kısmın tamamı %18 kdv'ne tabidir.

Şimdi mükellefim diyorki Ben Kredili satışlarda vade farkı tahsil ediyorum ama Bankanın bende tahsil ettiği kadar bir miktar tahsil ediyorum. Banka zaten bu komisyonun vergisini ödüyor diyor. eğer ben KDV ödeyceksem banka ekstresinde gösterilen fark kadarda KDV indirilmesi lazım haksızda sayılmaz aslında bu konu ile ilgilnen arkadaşalr nasıl yapıyor acaba

5464 Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu' Alıntı:
...
KARTIN KONTROL VE KABULÜ
Madde 17 - Üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.
...