Herkese merhaba 70'e yakın bir kuyumcu mükellefi bulunan bir muhasebeci olarak bende tecrübelerimi bildireyim istedim..
Öncelikle altında çeyrek,tam,yarım,ata,cumhuriyet gibi adet hesabı ile alınan ve satılan ürünler haricinden milyem hesabı esastır..yani yer ayarın uluslar arası standartlarda belirlenmiş olan bir milyemi vardır..buda ortalama bir ayar 41.70 Gr şeklinde dir..yani
09=375
10=417
14=585
18=750
22=916 Şeklinde dir..
Her üründe olduğu gibi VUK değerleme esaslarına göre Altında alış bedeli ile değerlenir..Enflasyon muhasebesi gelmeden önce Kuyumcular odasının baskısı ile Maliye bakanlığına değerlemede rayiç bedel esası kabul ettirilmişti nominal kar ile rayiç bedel arasındaki kar pasifte bir hesapta fon olarak tutuluyordu,ancak enflasyon muhasebesi ile birlikte eskiye dönüldü ve maliyet esasına göre hesaplanmaya başlandı..
Stok tutma yönteminde ise farklılıklar arz etmektedir..Dinçer arkadaşımızın dediği gibi incelemelerde esas olan konu toplam Has miktarıdır..ancak bazı inceleme elamanları bu şekilde bir stoğu kabul etmiyorlar..yani resmi envanterinizde ne kadar hangi ayardan altınınız varsa o şekilde bir stok bildirimi vermeniz isteniyor ve yapılan fiili sayımla karşılaştırılıyor..başımıza geldiği için biz artık birebir ayarlı olarak tutuyoruz yani kuyumcumuzda o an iti barıyle gelip fiili tespit yapıldığında bizim verdiğimiz ayarlı stok neyse fiili sayımda çıkan o olmalıdır..
eğer kuyumcunun aynı zamanda imalathanesi de mevcutsa o zaman iş biraz daha izah edilebilir hal alıyor,yani stoğunuzdaki altın has olarak duruyorsa bunu inceleme elmanına kendi atölyesinde işlemiş şeklinde izah edebiliriz,aksi takdirde,yaptırdığı işçiliklere fatura almamış sonucu doğacaktır..
örneğin basit bir uygulama ile şu şekilde örnek verebiliriz..
mükellefin sene başı envanteri şu şekilde dir..
995M= 1200 GR * 25 = 30.000 YTL
22A = 750 GR * 23 = 17.250 YTL
ÇYR = 14 AD * 37 = 518 YTL
MÜKELLEF
X ATÖLYESİNE 500 GR 995M VERİP KARŞILIĞNDA 543.12 GR 22 AYAR TAKI ALMIŞ VE 500 YTL İŞÇİLİK ÜCRETİ ÖDEMİŞTİR
YENİ STOĞA GİREN BU 22 AYARIN MALİYETİ ŞU ŞEKİLDE OLACAKTIR..
DEĞERLEME GÜNÜNDE ŞU DEĞERLERE ULAŞILMIİTIR..
500 GR 995M * 25 YTL = 12.500 YTL
İŞÇİLİK = 500 YTL
TOPLAM = 13.000 YTL (/543,22=23,93)
MÜKELLEFİN 900 GR 22 AYAR ,14 ADET ÇEYREK SATIĞI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR..
22 AYAR SATIŞININ MALİYETİ:
ENV= 750 GR * 23 = 17.250 YTL
İŞÇ=543,22 GR * 23,93 = 13.000 YTL
ORTLAMA DEĞER =30.250 /1293.22 =23,39
SATIŞ MALİYETİ = 900*23,39=21.051 YTL OLACAKTIR...
ÇEYREK MALİYETİ = 8*37=296 YTL DİR ..
DEĞERLEME SONU STOK İSE:
995M= 700 GR * 25 = 17.500.00 YTL
22A= 393,22 GR * 23,39 = 9.197.42 YTL
ÇYR= 6 AD * 37 = 222.00 YTL
TOPLAM HAS MİKTARI = 700,00*0,995=696,50 GR
393,22*0,916=360,19 GR
TOPLAM=1056,69 GR OLACAKTIR
ŞEKLİNDE SONUÇLANACAKTIR..
MÜKELLEFE STOĞUNUDA TIPKI BU ŞEKİLDE BİLDİRİLMEKTEDİR..
GENELDE BU ŞEKİLDE STOK TAKİBİNİ MUHASEBECİ ARKADAŞLAR EXCEL İLE TAKİP EDİYORLAR..BİZ KENDİMİZ İÇİN GELİŞTİRDİĞİMİZ KUYUMCU ENVANTERİ ÜSTÜNE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ AŞAĞIDA EKRAN GÖRÜNTÜLERİNİ VERDİĞİM STOK PROGRAMIMIZI KULLANIYORUZ..
[/img]