fonradar

Leasing Kiralama

Biraz karşık bir durumla karşı karşıya kaldım.Alomaliyeyi aradım ama beni tatmin edici bir cevap vermediler.Vergi daireme durumumu anlatan yazılı bir dilekçe ile başvurmamı söylediler.Ama muhtasar beyannamemi beyan edeceğim için o kadar vaktim yok .

durum şu:

3 tane grup limited şirketimiz var.Bulundukları fabrikayı ortak kullanıyorlar. ve fabrika şirketlerin bir tanesinin ortağı olan Ali Bey'e ait.
Her ay Muhtasarda 3 firma içinde kira stopajını beyan ediyordum.

Şimdi Ali bey fabrikayı leasıng satışı ile 3 firmadan birine sattı.

A-Kiralama sözleşmesi ile satılan firma
B-2.firma
c-3.firma

Şimdi B Ve C Hala Ali Bey'e mi Sorumlu yoksa artık A firmasına mı?
Mülkiyet Hala Ali Beyde kullanım hakkı A firmasında..
Eğer A firmasına sorumlularsa aralarında faturalaşmamı olmalı çünkü A firması Limited şirket.Stopaj olamaz.
Ozaman ne yapıcam vergi dairesine yazı mı vereceğim

Peki A firmasının durumu ne olacak???

Ben bu ay muhtasarda ne beyan edicem ya ??? kafam çok karıştı
benzer bir durum ile karşılaşan varmı acaba??

Ynt: leasıng kiralama

alibey fabrikayı sattı ise kiralama geliride olmayacaktır artık dolayısı iel fabrikaya alın firma hangisi ise o firmalar ise kira sözleşmesi düzeneleyeceksiniz ve ve kira bedelleri karşılığında fatura alacaksınız .

Ynt: Leasing Kiralama

Öncelikle Ali bey Leasing şirketi değilki nasıl böytle bir sözleşme yapıyor onu anlayamadım.Ayrıca leasing sözleşmelerinde malın mülkiyeti sözleşme bitene kadar kredi kuruluşunda kalmaktadır yanlızca zilyeti kiracıdadır.Bay a ya ait olan bir mal için kiracı firma mülkü kiraya veripte başkasına ait bir maldan gelir elde ediyor olmasıda uygun birşey değil diye düşünüyorum.