fonradar

Limited Şirket Ortaklığından Ayrılamıyorum

Öncelikle merhabalar, konuyu umarım doğru yere acmisimdir.

2018 Subat’ta iki ortağımla beraber bir Limited Şirketi devraldık. Ancak zamanla ortaya çıkan pürüzler ve neticesinde huzursuzluk sebebiyle şirketten ayrılmak istiyorum. Ayrıca şirketi devralirken de devreden taraf tarafından birçok konu konusunda eksik bilgi verildik ancak neticesinde ortaklarımdan birinin ısrarı ve göz boyaması sonucu imzaları atmış bulunduk.

Ortaklarım cikmama göz yummuyorlar çünkü şirkette 1 diğer ortağımla beraber çalışıyoruz (diğeri sermaye ortağı) ve sadece yiyecek ve barınma ihtiyaçlarımiz karşılanıyor. Yani ortaklarım benim bu bataktan tek başıma kurtulmama razı gelmiyorlar. Şirket zar zor kendini döndürüyor ama şirketi devraldığımizdan beri bağ-kur, vergi borçları birikmekte ve devreden tarafa ödenen para için çektigim kredi hala bitmedi. Ve şahsi birikimimden de oldum. Ortaklarımın farklı gelir kapıları var ve bu durum onların sosyoekonomik durumunu yerle bir etmiş durumda değil.

Kısacası başta kabul etmememe rağmen ortagimin galeyanına gelip bir enkaz devraldık.

İnternette yaptığım araştırmalar sonucu şirket sözleşmesinde çıkma hakkı bulunmasa bile “haklı sebep”ler sayesinde çıkmak mümkün. Ancak bu haklı sebepler somut bir çerçevede yer almıyor.

Yardım istediğim noktalar ise;
İçinde bulunduğum durumun içerisinde çıkmam bir haklı sebep var mı?
Bu durumdan nasıl kurtulup hayatıma devam edebilirim?
Zararın bir yerinden dönebilir miyim?

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.