fonradar

Limited Şirkete Binek Araç Almak

Merhaba ben yeni bir şirket kurdum,
Kurduğum şirketin ismi "xxxxxxxxxxx bilişim teknolojileri yazilim ve danişmanlık limited şirketi".

Ben kurduğum şirkete ihtiyaçdan dolayı araba almak istiyorum.(Şirketi 10.000 sermaye göstererek kurduk.)
Şirket ilk ay 30.000 ikinci ay 120.000 lik iş yaptı ve hizmet sektörü olduğu için bunun hepsi kazanç.
Ben bu kazançla şirket adına binek araç alabilir miyim ve alacağım arabanın ücretini kazançdan düşebilir miyim?
Alacagım araba 50.000 TL(Araç Fiyatı) + 45.000 TL(ÖTV-KDV) = 95.000 TL(Araba toplam fiyatı)

Arabayı şirket üzerinden almamın bana avantaj veya dezavantajları var mı? Şimdiden Teşekkürler.

KDV Kanununun 30/b maddesi;
"Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi"
mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez.

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNİN İNDİRİLMEYCEK KDV bölümü;

mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen KDV’nin indirimi mümkün değildir. İndirim konusu yapılamayan bu vergi, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilir.

@adilvergi
Öncelikle ilginiz ve açıklayıcı cevabınız için teşekkürler.

Bu konuları çok fazla bilmedigim için saçma şeylerde soruyor olabilirim şimdiden kusura bakmayın. Bu konuları çok bilmedigim için de daha iyi anlayabilmek adına rakamlardan gidiyor olacağım.

Öncellikle arabayı kullanma nedenim daha çok işe gidiş gelişler ve yeni işler almaya çalışırken iş görüşmelerine giderken arabaya ihtiyaç duymam.

Ben kafamda bir kaç senaryo oluşturdum bunları anlatayım öncelikle burdan yorum doğru-yanlış derseniz çok memnun olurum.

Ben araba için şirketimin gelir vergisini(%20) ödeyip, sonra kar(kazanç) dağıtımı(%15) yapıp onunda(karın-kazancın) vergisini ödedikten sonra kar(kazanç) danda kendi adıma şahsi araba alabilirim.

Ama benim şirketim var ve alacağım arabayıda iş için kullanacağım bu nedenle şirkete araba almanın bir avantajı varsa bundan yararlanmak istiyorum?

Şimdi ben 1.senaryoyu düşündügümde ve buna göre hesap yaptıgımda 2 ayda 150.000 kazanmışım(3.ay sıfıra sıfır diyorum) bunun %20'sini vergiye veriyorum yani 30.000 lira gelir vergisi kaldı 120.000 lira.
120.000 nide şirketten almaya çalıştıgımda kar dağıtımı için %15'ini veriyorum yani 18.000 lira vergi, kaldı 102.000 lira.
Alacagım arabada 50.000+30.000+20.000=100.000 (Araba ham fiyatı+ÖTV+KDV)
100.000'de arabaya gitti.Bana kaldı 2.000 lira.

Örnegin ikinci senaryoyu anlatacak olursam;
Benim 150.000 kazancım var.
50.000(Fabrika fiyatı)+50.000(ÖTV+KDV) liralık bir aracı şirkete aldım, yani 50.000 şirketin gideri oldu(ÖTV ve kdv'den dolayı), amortisman dolayı da 10.000 daha şirketin gideri oldu.
Geriye kaldı şirkette 90.000 lira.
Ama benim araba almam için 40.000 liraya daha ihtiyacım var çünkü 60.000'i gider olarak gösterip şirketten aldım ama araba almak için 40.000 liraya daha ihtiyacım var.
Bu 40.000'i bulabilmek için şirketten gelir vergisi ve kar dagıtımı yapıp kendime kalan paradan mı ödemem lazım, yoksa şirkette en az 40.000 lira sermaye olması gerekiyor da ordanmı ödeme yapmam lazım?

Nasıl senaryolar olabilir onu merak ediyorum aslında.

NOT : Hesaplama yapılırken ortalama degerleri baz aldım birebir degerler degil küçükyanlışlıklar olabilir.

Karlılığı yüksek bir şirkete sermaye koymak dezavantaj olur. Kredi kullanabilir yada şirkete borç para verebilirsiniz.