resim

limited şirketlerde sermaye artışı yoluyla yeni ortak girişi

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
76
Konum
ZONGULDAK-EREĞLİ
Bir Limited Şirket sermaye artışı yoluna gitmektedir. Sermaye artışı esnasında şirkete ortak olmayan (Hisse devride yapılmamış şahıs) bir kişi de bu artışa katılarak yeni ortak olmaktadır.

Biz bu işlemin T.T.K. Madde 516 ya göre yapılabileceğiniz Ticaret Sicil Memurluğuna söyledik. Bu konuda bilgileri olmadıklarını ve araştıracaklarını söylediler.

İçinizde yukarıdaki duruma benzer şekilde Sermaye artışı yapan var mı? Varsa örnek madde tadil tasarısı gönderebilir misiniz? (T.T.K. na göre yasal dayanak hakkında da görüş belirtebilir misiniz)
 
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
676
Konum
Karaman
Sayın kaya,

T.T.K. madde 516, artırılan sermaye miktarı için yeni ortak alınabileceği, ancak diğer ortakların da anasözleşmede veya sermaye arttırma kararında aksi belirtilmedikçe sermaye artışına sermaye payı oranında katılabileceğini belirtilmiştir.

T.T.K. 515. madde anasözleşmede yapılan her değişikliğin tescil ve ilana tabi olacağını belirtmektedir.
511. maddede tescil ve ilana tabi hususlar ayrı ayrı belirtilmiştir.
Bu maddede de ortakların şahsi bilgileri ile sermaye ve taahhüt ettikleri sermaye miktarları ayrı maddeler halinde gösterildiğinden birbirinden bağımsız olarak tescil ve ilana tabi olması gerekir.

Buna göre, önce yeni ortağın ortaklığa kabulü ile ilgili karar ve tescil, ilan işlemleri yapılmalıdır.
Daha sonra sermaye artırım kararı ve sermaye paylarının yeni şekli ile ilgili düzenlemenin belirtileceği karar alınarak tescil ve ilan işlemleri yapılmalıdır.


Madde 511 - İnceleme sonunda kanuni şartları haiz bulunduğu anlaşılan limitet şirket, aşağıdaki hususlara şamil olmak üzere, ticaret siciline tescil ve ilan olunur:
......
4. Ortaklardan her birinin ad ve soyadı, ikametgahı ve tabiiyeti, bir hükmi
şahıs bahis konusu ise adı veya ticaret unvanı ve merkezi;
5. Esas sermaye ile ortakların koymayı taahhüt ettikleri sermaye miktarları;......

Madde 515 - Mukavelede yapılan her değişiklik, ilk mukavelede olduğu gibi tescil ve ilan edilir.

Selamlar...
 
Üst