Limited Şirkette Hisse Devri

Üyelik
18 Ara 2012
Mesajlar
1
Konum
istanbul
İyi günler sevgili Meslektaşlarım,

Bir mükellefimin aşağıdaki konusu hakkında ACİL bilginizi rica ederim;

2 ortaklı bir limited şirkette büyük ortak aynı zamanda şirket müdürü. bu ortak vefat ediyor ve yasal variscileri reddi miras yapıyor. Şirketin kamu borcu var ve küçük hisseli ortak(şirket md.değil) hissesi nispetinde kamu borcunu ödüyor. Büyük hisseli ortağın vefatından sonra yasal varisçiler ve küçük hisseli ortak asliye ticaret mahkemesinden şirketin iflası veya tasfiyesi için dava açmıyor. Vergi dairesi firmayı resen terk yapıyor, ancak ticaret sicilin resen terk yapma yetkisi olmadığı için şirket ticaret sicil de hala kayıtlı görünüyor. TTK'da yapılan yeni düzenlemeyle LTD şirketler artık tek ortaklı olabiliyor, sorularım;
1) Hisse devri için ortaklar kurulu kararı olmadan, noterde hisse devri yapılmadan, ticaret sicilde devir işlemleri tescil edilip gazetede yayınlanmadan büyük hissedarın hissesi küçük hissedara otomatikman geçer mi?
2) Müdürlük yetkisi otomatikman küçük hissedara geçer mi?
3) Vefat eden büyük hissedarın yasal varisçileri reddi miras kararını kamu kurumlarına bildirmelerine rağmen ticaret sicile bildirmemelerinden bir sıkıntı doğar mı?
Şimdiden teşekkür ederim,
Dr.Hasan Cemali
 
Üst