fonradar

LTD. nin A.Ş. ye dönüşme aşamasında ssk işlemleri?

arkadaşlar selamlar .bir sorum olacak yardımcı olmanızı rica ediyorum.

limited şirketi nevi değiştirirerek anonim şirketine dönüşüyor.bütün işlemler bitti. (mahkeme kararı vs...) sadece ticaret odasına teslim edilerek ,tescil işlemi kaldı.
sorum

1-tescile vermeden evvel ssk ya bildirim yapma mecburiyetimiz varmı?

2-var ise nasıl yapmam lazım ?

Ynt: LTD. nin A.Ş. ye dönüşme aşamasında ssk işlemleri?

ultraslan ' Alıntı:
arkadaşlar selamlar .bir sorum olacak yardımcı olmanızı rica ediyorum.

limited şirketi nevi değiştirirerek anonim şirketine dönüşüyor.bütün işlemler bitti. (mahkeme kararı vs...) sadece ticaret odasına teslim edilerek ,tescil işlemi kaldı.
sorum

1-tescile vermeden evvel ssk ya bildirim yapma mecburiyetimiz varmı?

2-var ise nasıl yapmam lazım ?

Nevi değişikliği devir niteliğindedir en geç tescil tarihinde devir bildirgesi vermeniz gerekir.

hocam ben ssk yı aradım sordum dediğiniz gibi ayrıca ilave olarak işyeri bildirgesinin üstüne büyük harflerle devir yazın
yan tarafına da eski ünvan ve yeni ünvan yazın dedi.ama kafama takılan

1- işe başlama tarihi ve o gün itibariyle çalışan sayısını yazmam gerekiyormu
2-işe giriş bildirgesi vermem gerekirmi?

teşekkür ederim.

ultraslan ' Alıntı:
hocam ben ssk yı aradım sordum dediğiniz gibi ayrıca ilave olarak işyeri bildirgesinin üstüne büyük harflerle devir yazın
yan tarafına da eski ünvan ve yeni ünvan yazın dedi.ama kafama takılan

1- işe başlama tarihi ve o gün itibariyle çalışan sayısını yazmam gerekiyormu
2-işe giriş bildirgesi vermem gerekirmi?

teşekkür ederim.

Devir ile birlikte eski işyerinde çalışan işçilerin hak ve yükümlülükleri yeni işverene devrolunduğundan işçiler için bildirge vermenize gerek yoktur. Dolayısı ile Bildirgeye işçi sayısı belirtilmesi de gerekmez.

fakat ben hem işe başlama tarihi hemde işçi sayısı belirttim benim açıdan problem olurmu usulsuzluk yapmış olurmuyum üstad

ultraslan ' Alıntı:
fakat ben hem işe başlama tarihi hemde işçi sayısı belirttim benim açıdan problem olurmu usulsuzluk yapmış olurmuyum üstad

Aslında yapılan işlem devir olmayıp şirketin hukuki yapısında yapılan değişikliktir. Dilekçe yeterli olmasına rağmen kurum bu durumda "devir" notlu işyeri bildirgesi talep etmektedir. Bir eksiklik varsa kurum yazı ile izahını isteyecektir. Süresinde cevap verdiğiniz takdirde problem çıkacağını düşünmüyorum.