Ltd. şirketi ne yapmalı.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
bilgisayar cep telefonu alım satımı tamiri yapan elektronik işiyle uğraşan ltd şirketinin baş ortağı bizi aradı ve kurtarın beni diyor.Olay kısaca şöyle;geçmiş yıllardann kabul edilmeyip iptal edilen 120.000 tl lik faturala iade edilşmiş her zaman alış ve satış faturaları geç işlenmiş 100 civarında bilgisayar cep telefonu satış faturaları söylediğine göre yanlış kesilmiş kredi kartına işlenmemiş ve ben biliyorum bu kredi işlemlerinden dolayı çok büyük cezalar gelecek ben artık tevbe ettim kendimi düzelteceğim şirketide düzelteceğim kendimizide muhasebeciye denetleteceğim yep yeni temiz bir sayfa açmam için bana yardım edin bu ltd şirketini fesheetsem bana karı olurmu adınıda değiştirecem personellerinide değiştirecem geriye dönğk başım ağrımasın yeni şirketide başkasının üzerine yapacağım diiyor.Ayrıca benim şirketi kapatmam bana ne getirir borçlardan ne şekilde kurtulabililir sorumluluğum ne kadardır bütün mal varlığımla mı yoksa sadece cüzzi miktarda koyduğum sermaye ile mi diye soruyorKısaca bu firmaya adım gibi eminim devletten denetleme ceza gelecek ve ben bu durumdan nasıl kurtulurum şirketi kapatırsam borçlar ne olur diye soruyor.

Ynt: Ltd. şirketi ne yapmalı.?

Selam.Öncelikle derhal kapanış işlemlerine başlasın derim.Bir yıl tasfiyede olacağından her an elbette inceleme gelebilir.kaldı ki kapanış işlemi bitmiş olsa dahi inceleme gelebilir ama ihtimal zayıftır.çünkü genelde inceleme önceliği faal şirketlerdedir.En azından riski bir yerde noktalamak gerekir.Baş ortak dediğiniz müdür olsa gerek.İlk sorumluluk müdüre aittir ve şirketteki hisse oranı kadar sorumludur.
Kapanış olursa borçtan kurtulamaz.Eğer borçtan kasıt vergi vs.ise tabi.Devlet alacağını bırakır mı?
"şirket ortaklarının sorumluluğu" şeklinde bir araştırma yapabilirsiniz.İlk önerim kesinlikle kapanış yolunu seçmesidir.Saygılar.