Ltd.Şirketlerin Devir Edilmesinde Yaşanan Bir Sorun

ARKADAŞLAR ; İşyoğunluğunda olduğunuz şu anlarda bana ayıracağınız
zaman için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir arkadaşım X Ltd.Şti.ni 16.11.2005 tarihinde devir almış olup Şirketin tescil ve ilanını süresi içerisinde gerçekleştirmiştir.ayrıca maliye kaydını da
yapmıştır.

daha sonra devir aldığı hissedarlara ait bir borç senedi icraya verilmiş olup
şirket adresine kapıya asılmak suretiyle tebliğ edilmiş bulunmaktadır.

icraya konulan senedin ödeme tarihi 28.10.2005 tanzim tarihi ise 27.07.2005 olup borç miktarı 34.500ytl dir.
noterde düzenlenen hisse devir sözleşmesinde '' Tüm hak ve hukuki yükümlülükleri Bütün aktif ve pasifi ile birlikte devir etmişlerdir'' ibaresi bulunmaktadır.

1 Devir alanlar bu borçtan sorumlularmıdır
ilgi ve bilginizi rica ediyorum.
Saygılarımla
Kişisel kanaatim sorumlu oldukları yönünde yanılmış olursam çok sevineceğim.

Not : Konu başlığı (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım

Lütfen Forum Kurallarına uyalım

Forum Kuralları ' Alıntı:
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılacaktır ve açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılabilir.

M.KEMAL EROĞLU' Alıntı:
daha sonra devir aldığı hissedarlara ait bir borç senedi icraya verilmiş olup
şirket adresine kapıya asılmak suretiyle tebliğ edilmiş bulunmaktadır.

icraya konulan senedin ödeme tarihi 28.10.2005 tanzim tarihi ise 27.07.2005 olup borç miktarı 34.500ytl dir.
noterde düzenlenen hisse devir sözleşmesinde '' Tüm hak ve hukuki yükümlülükleri Bütün aktif ve pasifi ile birlikte devir etmişlerdir'' ibaresi bulunmaktadır.

Merhaba,
Sanırım hissedarlara ait borç senedinden kastedilen, eski hissedarların şirket adına imzalamış olduğu senet kastediliyor. Eğer öyleyse bende sizinle aynı görüşteyim. 16.11.2005 tarihinde şirketi devralırken bu senet şirketin borçları içerisinde görünüyorsa ve bunu kabul ederek devralındığı kabul edilecektir. Eğer şirket kayıtlarında böyle bir borç görünmüyorsa borçtan sorumlu olmasına rağmen eski ortaklara rücuu hakkı doğacaktır diye düşünüyorum.