Ltd şti hisse devri

ocak ayında %98 hisse sahibi ve 2 müdürden biri olduğum 3 ortaklı şirketin hisselerini noterden diğer ortağa devrettim.ortaklar kurulu kararı alınrken %1 hissesi bulunan 3. ortak yoktu kararda imzası yok. Bir kaç gün sonra kararda imzası bulunmayan ortağın vefat haberi geldi.Varislerin reddi miras davası açtığını biliyorum.Hisselerimi devredip ortaklıktan çıkabilmem için yeniden bir ortaklar kurulu kararı alınması gerektiği muhasebecimiz tarafından söylendi fakat varisler mirası kabul etmediği için reddi miras davası sonuçlanıncaya kadar karar alınamayacağı söyleniyor.Bu doğrumudur.Gümrük Müşaviriyim bu şirketteki hisselerimi devretmeden başka bir şirkete ortak olamıyorum.Yapmış olduğum hisse satışının karar olmadan noterde onaylanması doğrumudur.Bu ortaklığı bitirmek için ne yapabilirim.

İyi çalışmalar

Ynt: ltd şti hisse devri

Ortaklar Kurulu kararı mevcutsa bu kararın Ortaklar Pay defterine işleyip, notere başvurarak hisse devrini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer tarafdan Ticaret Sicilde masraf yapmamak içinde tescilsiz ilan ile Ticaret ODasına başvurabilirsiniz.

Anasözleşmenizde başkaca bir hüküm bulunmuyorsa TTK. 520/2 maddesine göre " Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır."
ifadesine göre iki ortak ve %99 payla karar almanız ve devri yapmanız mümkündür.

Ynt: Ltd şti hisse devri

Sayın Mohicans,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Sorumda belirttiğim üzere tüm ortakların imzasını taşıyan bir ortaklar kurulu kararı yok.Vefat eden ortağın imzası yok.Olsa idi zaten sorun yoktu.(Karar 16.01.2012 tarihinde alındı 24.01.2012 de ortak vefat etti.)Ama noterden 16.01.2012 tarihli limited şirket hisse devri sözleşmem var.Diğer konu 2 ortak her ne kadar hisse olarak %99 paya sahip olsada TTK 520 deki ortaklardan en az dörtte üçünün (%75) devre muvafakat etmesi koşulunu karşılarmı.
(2 ortaklı şirkette %50 %50, 3 ortaklı sirkette %33x2=%66 gibi)
Sadece Limited şirket hisse devri sözleşmesi (ortak içi) ile ticaret sicilde yada mahkeme yolu ile ortaklıktan çıkmam için ne yapabilirim.

Ynt: Ltd şti hisse devri

Yukarıda 520 maddeninde incelenmesinden görüleceği üzere hem ortakların hemde sermayenin 3/4'ne sahip olması devir için yeterli buna göre;
3 ortak 3/4 = 2,25 ortağa denk geliyor.
100 pay 3/4 = 75 pay
bu şartlara göre devir yapabilirsiniz.
Bu hususu ilgili ticaret sicil memuru ile paylaşınız. Size yardımcı olacaktır.
Kolay gelsin.