Ltd.Şti. kurarken nelere dikkat edilmeli.?

Herkese merhaba,
Öncelikle konuyu hangi başlık altında açmam gerektiğini epeyce düşündüm bana en mantıklı gelen yer burası olduğu için burada açtım, umarım doğru yerde açmışımdır :)

İnşaat mühendisiyim ve kendi adıma ait şahıs firmam var. Bu benim kendi yaptığım iş.

Ancak bir arkadaşımla beraber enerji sektörü ile de ilgilenmekteyiz ve dalgadan enerji elde edilmesine yönelik bir çalışma yapıyoruz. Bununla ilgili başvuracağımız Tübitak, Kosgep, Avrupa Birliği gibi hibe fonlar olacak.

Bu fonlara başvururken genelde en azından limited şirket olma zorunluluğu var.

Kendi firmam haricinde arkadaşımla beraber limited şirket kurmaya karar verdik. Kendi firmamı bu konu ile ilişiklendirmiyorum.

Bu kapsamda ben, arkadaşım ve üçüncü bir şahısla şirket ortakları olarak şirketi kuracağız.

Merak ettiklerim; şirket kurarken nelere dikkat etmeliyiz?
Örneğin;
1- Şirket müdürü olmak ne tip riskler içerir? Ben bu şirketin müdürü olabilir miyim- kendi firmamın da sahibi iken.
Ayrıca bir kişi en fazla kaç şirkette müdür oalrak görev alabilir?

2- İmza yetkisi tek bir kişide, iki kişide veya 3 kişide birden olabilir mi?

3- Şirket müdürü olan kişinin imza yetkisi olmadan diğer iki kişide imza yetkisi olabilir mi?

4- Bildiğim kadarı ile şirketler min. 5.000tl sermaye ile kuruluyor. Şirket ortaklarının mali sorumlulukları ve şirket müdürünün mali sorumluluğu hangi oranlardadır?

Bu konularla ilgili mazı muhasebeci arkadaşlarımdan bilgiler aldım ama tam doyurucu bilgiye ulaşamadım.

Bu konularda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim,

Teşekkürler,

Ynt: Ltd.Şti. kurarken nelere dikkat edilmeli.?

1-Şirket müdürü kamu borçlarına karşılık kendi mal varlığı ile sınırsız sorumludur.
2-Kendi firmanızın sahibi iken Siz şirket müdürü olabilirsiniz
3-İmza yetkisi 1-2-3 kişide münferit de olabilir müşterek te isterseniz 1 kişi münferit yani tek başına diğer 2 kişi müşterek yani birlikte olabilir
4-Şirket müdürünün imza yetkisi olmalı müdür atamadan dışarıdan bir kişiye imza yetkisi veremezsiniz ortaklar dşındanda şirket müdürü atayabilirsiniz
5-Şirket ortakları hisseleri oaranında sorumlu olup müdür sınırsız sorumludur
örnek 5.000 tl sermayenin 2500 tl si size ayitse 100.000 tl borcun 50.000 tl sinden ortak sorumludur müdür tamamından sorumludur

diğerlerine katılıyorum ama 5 nolu konu için şirket ortakları ticari borçlar için hisseleri tutarında, kamu borçları için hisseleri oranında sorumlu olur diye biliyorum. Ticari borçlar için sermaye borcunu şirkete ödemiş ortağın hiç bir sorumluğu yoktur, sermaye borcu varsa ,ticari borçtan ödenmemiş sermaye borcu kadar sorumludur.

örnek;5000 tl sermayenin 2500 tl.si size aitse (ve sermaye borcunu tam olarak ödemişseniz) vergi, ssk gibi kamu borçlarında 100.000 tl'lik borcun 50.000 tl.sinden sorumlusunuz. Ticari borçlarda bir sorumluluğunuz yok.

smmm-ankara ' Alıntı:
diğerlerine katılıyorum ama 5 nolu konu için şirket ortakları ticari borçlar için hisseleri tutarında, kamu borçları için hisseleri oranında sorumlu olur diye biliyorum. Ticari borçlar için sermaye borcunu şirkete ödemiş ortağın hiç bir sorumluğu yoktur, sermaye borcu varsa ,ticari borçtan ödenmemiş sermaye borcu kadar sorumludur.

örnek;5000 tl sermayenin 2500 tl.si size aitse (ve sermaye borcunu tam olarak ödemişseniz) vergi, ssk gibi kamu borçlarında 100.000 tl'lik borcun 50.000 tl.sinden sorumlusunuz. Ticari borçlarda bir sorumluluğunuz yok.
Olabilir o konuya bakmak lazım

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim,
"şirket ortakları ticari borçlar için hisseleri tutarında, kamu borçları için hisseleri oranında sorumlu olur diye biliyorum. Ticari borçlar için sermaye borcunu şirkete ödemiş ortağın hiç bir sorumluğu yoktur, sermaye borcu varsa ,ticari borçtan ödenmemiş sermaye borcu kadar sorumludur" bölümünü ise tam olarak netleştirmek gerekli diye düşünüyorum..

Bir sorum daha olacak;
Şirket kurulurken 3 tane müdür olacaksa bunlardan birinin genel müdür mü olması gerekir mi- bir zorunluluk mudur? Genel müdürlük görevi o kişiye ne gibi bir ek sorumluluk veya avantaj vb. getirir? Bu konuda bilgi sahibi iseniz ve beni aydınlatabilirseniz sevinirim,

Birden fazla müdür olabilir, bu müdürler yetkilerini birlikte imza atarak (müştereken) ya da tek tek ayrı olarak imza atarak (münferiden) kullanabilirler. Birinin genel müdür olması gibi bir durum gerekli değil, böyle bir belirleme iş paylaşımı için şirket içi verilmiş bir karar olabilir, sonuçta temsil yetkisi verilmiş tüm müdürler bu yetkilerinden dolayı aynı şekilde sorumludur.

şirket müdürü kamu borçlarına karşı sınırsız sorumluysa, şirkette birden fazla müdür varsa tüm müdürler mi sınırsız sorumlu olur? birde anlamadığım müdür sınırsız sorumluysa ortak olmak daha mantıklı değil mi? müdür olmanın ne avantajı var ?

şirketi yönetmek istiyorsan müdür olmak zorundasın
müdür olmayan ortağın şirketi yönetmek için hiçbir yapacağı bir şey yok
Şirket adına ne bir anlaşmayı imzalayabilir nede bir çekini bile imzalayamaz eğer müdür değilse

sayın apaçi cevabınız için teşekkürederim, bende şimdi oturmuş bi büroya ortak olmak üzereyim ve üstad benim müdür olmamı istio, bu sınırsız sorumluluk aslında korkuttu beni, ama müdür olunca herşey benden geçicekse dikkatli olursam bi sorun yaşamam heralde, birde bu sınırsız sorumluluk sadece kamu alacaklarında değil mi, yani bi kredi çeksek ben yüzdem kadar sorumlu olurum değil mi?

Evet sadece amme alacakları için sınırsız sorumlu olursunuz
fakat unutmayın neredeyse hiçbir banka ortaklardan şahsi kefillik almadan kredi vermez kredi alırken imzalara dikkat edin
ayrıca müdür olacağınız zaman özellikle amme alacaklarına dikkat edin borç bırakmayın
ve kanuni ödevlerinizi tam yapın (defter kayıtları,yedek akçe ayırma,belge nizamları vs.)

teşekkürler cevabınız için, içim rahatladı inanın, özellikle beni müdür yapmak istemesi korkutmuştu beni, kendisi başka firmalara müdürmüş ondan benim olmamı istedi.

Günaydın,

Bir kişi aynı anda birden fazla şirkette şirket müdürü olarak görev alabilirmi??

Arkadaşlar benim de bir sorum var.
Şu an Kamuda çalışan bir doktor arkadaşım var. Bu şahısın ... Sağlık hizmetleri LTD.şti adında bir de şirketi var. Bu şirketi kamuya girömeden önce özel çalıştığı zaman kurmuştu ve bu şirketin diğer ortagı da devlet memuru.
Soru 1 Bu şahısların şirket de sorumlu sıfatı ile ortak olmaları problem olmaz mı?
soru 2 Şirkete sağlık hizmetleri tarımva hayvancılık faaliyetleri koyarak İki ortak daha alarak sağlık ve hayvancılık faaliyetini bir arada götürmek istiyorlar.Bu sorun olur mu?
DMK mad.28'e göre LTD.AŞ gibi şirketlerde yönetim kurulu üyesi ve sorumllu müdür olmadan hissadar olmalarına olumlu gözle bakıyor ama yine de kafam takılıyor.Hem sağlık (serbest meslek faaliyeti) hem hayvancılık (ticari faaliyet) yapılabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.

Serbest meslek ile zirai kazanç arasında takılıp kaldım