maaş hesabı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan NİSANK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: maaş hesabı

335/360 hesaplar ters kullanılmış olmasın? (335 yapılacaklar 360, 360 yapılacaklar 335) Sonuçta tek düzene uymamaktan ceza kesileceği kesin.

kayıtların ilgili doğru hesaplara atılmadığı ortada..

770
360
102
335

hesapların ayrı ayrı muavınlerını kontrolunu yapmalısınız.. ve TDHP uygun olmayan kayıtları duzenlemk durumundasınız..

kolay gelsın

anladığım kadarıyla 360 hesaba alt hesap açılarak ters kayıt ile kapatılmış....

Muhtasar beyannameyi aylık mı veriyorsunuz yoksa 3 aylık mı? Üç aylık ise Bence olay muhtasar beyannamenin her ay değil de Nisan ayında 3 aylık verilmesinden kaynaklanıyor. Çok ciddi bir sorun yok gibi duruyor.

evet 3 aylık beyanname veriyoruz....az öncede dediğim gibi 360 hesabın altında ters kayıt ile kapatılmış,buldum.ancak neden böyle yapıldığını anlayamıyorum.tşk.

Muavinden yevmiye nolarına bakarak yapılan yevmiye kayıtlarını incelemelisiniz.

Maaş aylık muhtasar 3 aylık verildiği için ilk önce şöyle bir kayıt yapılmış.

770 (xxx)
335 (xxx) Bu tutara ödenecek vergi dahil . Muhtasar verilmediği için 360 ayrılmamış.

Gerçekte olması gereken tabiiki
770 (xxx)
335 (xxx)
360 (xxx)
Ücretlilere ödeme yapılınca bu sefer bakılmışki ücretlilere borç olmamasına rağmen 335 alacak bakiyesi veriyor. Halbuki personele böyle bir borç yok . Ne yapalım? o zaman bunun için dediğiniz kayıtları yapmışlar.

335 (xxx)
360 (xxx)

Muhtasar ödeme günü gelince de muhtasar ödenmiş

360 (xxx)
102 (xxx)

Bu kayıtlara biraz hayal gücüm karışmış olabilir tabii ama ufak bir iki hata dışında ciddi bir sorun yok diye düşünüyorum.

arkadaşlar bir sorum var.muhasebe bilgisi iyi olan çok arkadaş var burda biliyorum. biri bana yardım etsin.
işçi patrondan senetle borç alıyor.ödeyemiyor.
sonra başka bi sebeple işten çıkartılıyor. hakettiği tazminatlardan patrona olan borcu mahsup ediliyor.
rakamlar yaklaşık şöyle.
alınan borç:2000
hakedilen tazminat: 10.000
ödenen : 6.500
senetlere faiz : 500
açıktan verilen : 1.000
not : alınan senetler şirkete ait değil patronun şahsına ait. o senetleri bir şekilde şirkete kayıt edip tazminatlardan mahsuplaştırmak lazım.
kayıt nasıl olacak...

merhalar benim sormak istediğim bir adi ort. işletmem var ve ortaklık 31,12,2009 tarihi itibariyle son verilecek ve personele borçlar bankadan ödenmedi nasıl bir kayıt yapmalıyım. sigorta ve vergi ödemeleri takip eden ayda olduğu için bunların muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım bilgi verirsenin çok memnun olurum herkese teşekürler

sn.umutyaylagul ; bu ancak temlik ile çözülür.

şöyle bir kayıt atılabilir bence ;

patron aldığı senedi firmaya cirolasın.

121- 2.000
331- 2.000

faiz geliri
335-500
642-500

açıktan alınan( sıkıntılı olan bu )
335-1000
331-1000