Maaş Kesintisi

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
2008 yılından önce bir işyeri çalıştıran emekli mükellfimin sgdp borcu çıktı,

bağ-kur diyorki o tarihte maaş tan otomatik kesinti yapılmıyordu,siz kendiniz bankaya gidip yatıracaktınız..böylemiydi uygulama ?haklı mı bağ-kur ?

Taşeron olarak elektrik sayaç okuma elemanı olarak bir şirkette çalışıyorum Önceki ay bana zimmetlenen optik okuyucuyu sayaç okuma yaptığım esnada panonun arkasındaki boşluğa düşürdüm ogün alamadım ve durumu şeflerime bildirdim daha sonra cihazı mıknatısla alıp şeflerime teslim ettim. Ancak şirket cihazın parasını 110 doları benden kesti cihaz herhangi bir hasar almadı ve çalışıyor ama işveren cihazı kaybettiğimi öne sürerek parayı iade etmeyeceklerini söyledi ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Bu olaya iş kanunu mevzuatı bölümünde cevap verilmiş olup,paylaşımları oradan sürdürebiliriz.
kolay gelsin

merhabalar,
bordrodan yapılmış bir kesinti için personel fatura düzenlenmesi gerekir mi?(trafik cezası gibi)

tşk.

Bunun(yani zarar karşılığı kesintinin) yapılabilmesi için önce işcinin yazılı olarak açık rızası alınmalı,
İşveren yönünden olması gereken ücretin kesinti yapılmaksızın ödenmesi,işci yönünden ise trafik cezasının ayrıca işverene ödenmesi sanırım daha uygun olacaktır.