Maaş ödemeleri hk.!

Üyelik
2 May 2011
Mesajlar
2
meraba arkadaslar..bı sorum olacak.maasımın bır kısmı elden bır kısmıda bankadan odenıyor.bu yasal mı 60 kışılık bı fabrıka..ayrılmak ıstıyom fakat 9 senelık bır emegım var.tazmınat almadanda ayrılmak ıstemıyorum .tesekkurler

Türkçemize dikkat edelim.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
 
Üyelik
18 Mar 2011
Mesajlar
267
Ynt: maaş oddemeleri

kendin ayrılırsan yasa gereği tazminat alamazsın

genede işveren veya vekili ile görüş diyecem belki alabilirsin

tabi haberleri varsa
 
Üyelik
11 Ara 2009
Mesajlar
726
Konum
İstanbul
Ynt: maaş oddemeleri

Maaşınız asgari ücretten gözküyor ve siz asgari ücretten fazla maaş alıyorsanız yasal kısmını bankadan yatırıyorlar yasal olmayan kısmını da elden verıyorlardır ve bu yaptıkları yasal bır durum değil maaşınız üzerinden sigortalı gözükmeniz ve dolayısı ile maaşınızın tamamını bankadan almanız gerekiyor. İstifa ederseniz tamzinat alamazsınız haklı bir neden bulmanız gerekiyor.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: Maaş ödemeleri hk.!

Sn.gcatar'ın da belirttiği şekilde kuvvetle muhtemel SGK primleriniz gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmiyor.
Bu ise, çalışan için kıdem tazminatına hak kazandıran haklı fesih sebebidir.
Noter kanalıyla sözleşmenizi SGK primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden ödenmemesi sebeiyle sözleşmenizi feshettiğinizi (istifa değil, sözleşme feshi) bildirip,kıdem tazminatı ve varsa diğer ücretlerinizin örneğin 7 gün içinde ödenmesini talep ederek sözleşmenizi ihbar süresini beklemeden derhal feshedebilirsiniz.
İhbarınız işverenin eline ulaştıktan sonra 7 gün içinde tazminat ve diğer haklarınızın ödenmemesi durumunda iş mahkemesinde dava açarak haklarınızı talep edip alabilirsiniz.
Açacak olduğunuzdavada gerçek ücretinizi aynı dönemde aynı işyerinde çalışmış olan kişilerin şahitliği ve emsal ücret tesbiti isteyerek gerçek ücretinizin ( veya yakın rakamın) belirlenmesini sağlayabilirsiniz.
 
Üst