Maaş zammı

şu an da çalıştıgım şirket 2 yıldır maaşıma zam yapmıyor yaklaşık 4 yıldır bu şirketteyim ve benimle beraber işe başladıgımız arkadaşlarım her yıl zam aldılar ve işe yeni başlayan kişilere benim aldığım ücretle başlıyorlar bu haksızlık çok canımı sıkıyor sanıyorum çıkmam için psikolojik baskı var bu durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz bulundugum şirket tekstil giyim sektörünün devlerinden SAYGILARIMLA

Ynt: maaş zammı

kzm51 ' Alıntı:
şu an da çalıştıgım şirket 2 yıldır maaşıma zam yapmıyor yaklaşık 4 yıldır bu şirketteyim ve benimle beraber işe başladıgımız arkadaşlarım her yıl zam aldılar ve işe yeni başlayan kişilere benim aldığım ücretle başlıyorlar bu haksızlık çok canımı sıkıyor sanıyorum çıkmam için psikolojik baskı var bu durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz bulundugum şirket tekstil giyim sektörünün devlerinden SAYGILARIMLA
sn.Kzm51:
Aylık ücretiniz asgari ücretin altında kalmadığı sürece işveren zam yapmak zorunda değildir.ANCAK,işveren "eşit işe eşit ücret"kavramından hareketle,esaslı nedenler olmadıkça, aynı işi yapanlar arasında AYRIM YAPAMAZ.Sizinle aynı işi yapanlara ücret artışı yapılmış olması karşısında sizin ücretinizin artırılmaması hukuken korunmaz.İşveren belirttiğiniz gibi diğerlerinden farklı şekilde bu yolu tercih ediyor olabilir.Önce sabırlı,duyarlı olmanızı öneririm.
Anlaşılan yollarınız ayrılacak gibi gözüküyor.

Ynt: maaş zammı

Tavsiyem;dikkat edin sizinle aynı dönem işe giren,sizinle aynı işi yapan,yaptığınız işle ilgili aynı yetkinliğe sahip olan kişiler var sanırım,zaten kıyaslamayıda onların durumuna bakarak yapıyorsunuz,iş yerinde performans kriterlerine bağlı kalınarak ölçümleme yapılıyor olduğunu sanmıyorum,bu takdirde sadece sizin ücretinize zam yapılmıyor,yapılmamış olması durumu,ortada ücret artışı yapılmamasını gerektiren objektif nedenler yok ise(ki olmadığı kanaatindeyim)bu takdirde, işverenin bu uygulaması İK.M-5 çerçevesinde hatalı uygulamadır,bu uygulamada size "haklı nedenle"sözleşmeyi feshetme imkanı veririr,ANCAK burada usüle riayet etmek gerek,yani önce işyerine ihtarname göndermeniz uygun olacaktır.4 yıl kıdeminiz var,bulunduğunuz şehirde bir avukata danışarak, emin olduktan sonra işlemi başlatmanız uygun olacaktır.kolay gelsin