fonradar

Maaşa Haciz İşlemi Hakk.

Merhaba, ödemediğim kredi borcumu 2 ay önce taksitlendirdim ve 2 aydır düzenli ödüyorum, bu ay da 500 tl yatıracaktım fakat icra dairesinden iş yerime yazı geldi. Maaşımın 1/4üne haciz konulacakmış. Ödemelerimle ilgilenen avukatı aradım, bugün 500 tl yatırın, işlemi yarın durduralım dediler. Önümüzdeki ayın ödemesini şimdi istiyorlar, bunu da icra dairesine gösterip maaş hacizini durduracaklarını söylediler. Böyle bir işlem mümkün müdür? Avukata güvenebilir miyim? Acil destek olabilirseniz sevinirim.

Merhaba, ödemediğim kredi borcumu 2 ay önce taksitlendirdim ve 2 aydır düzenli ödüyorum, bu ay da 500 tl yatıracaktım fakat icra dairesinden iş yerime yazı geldi. Maaşımın 1/4üne haciz konulacakmış. Ödemelerimle ilgilenen avukatı aradım, bugün 500 tl yatırın, işlemi yarın durduralım dediler. Önümüzdeki ayın ödemesini şimdi istiyorlar, bunu da icra dairesine gösterip maaş hacizini durduracaklarını söylediler. Böyle bir işlem mümkün müdür? Avukata güvenebilir miyim? Acil destek olabilirseniz sevinirim.

Bir avukatın cevap vermesi daha doğru olacaktır belki ama benim yaptığım işlemi söyleyeyim size. Borcunuzu taksitlendirdiğinize dair bi evrağınız ve iki aydır ödediğiniz dekontlar elinizde mevcuttur. İşyeriniz sizin adınıza İcra Dairesine yazı yazarak borcun taksitlendirildiğini ve ödendiğini bu nedenle maaş haczinin durdurulmasını isteyebilir. Ekine de taksitlendirme evrakları ve dekontların fotokopisini koyarsanız hiç bir sıkıntı kalmayacaktır. Bence 500 TL yatırın durduralım taksitlendirme yapmış ve sizinle uzlaşmış bir avukat için iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Borcumu taksitlendirdiğim ile ilgili bir yazı elimde mevcut değil, telefonda avukat ile hallettik. Ama dekontlarım duruyor. Yarın sabaha kadar süre verdiler. Destek olabilirseniz acil sevinirim. Kafayı yicem düşünmekten...

Bu resmi bi taksitlendirme değil o zaman Avukat size taksit taksit ödeyin demiş. Borç büyük mü? Maaşınızdan kesinti 500 TL den daha mı fazla olacak 1/4 olunca

Maaşımdan kesinti daha az olacak tabi ki, maaşım asgari ücret gözüküyor çünkü. Ben çabuk bitsin diye aylık 500 tl ödemek istediğimi, 12 ayda bitireceğimi söyledim. 5500 TL kaldı. Borcumu ödemek istiyorum zaten. Ama taksit taksit ödemek varken, neden böyle bir kağıt gönderdiler?

Yazılı bir protokol yoksa, denebilecek pek bir şey yok,
maaş haczi yazısı geldi ise, işvereninizin yapabileceği bir şey yok, bu ödeme emrine uyup 1/4 ünü ilgili dosyaya yatırmak zorunda. Kalan kısmı da 500tl ye tamamlaya devam edip , borcunuzun daha hızlı kapanmasını sağlayabilirsiniz.