Maaşın Asgari Ücretten Gösterilmesinin Aksini İspat

Merhaba babam bir kaç gün önce işten çıkarıldı 19 yıllık çalışan ve ortalama olarak 2000 lira maaş aldı fakat bu her ay asgari olarak sgk ya gösterilmiş ve emekli maaşı 8000 prim günü ile 760 lira gibi bi rakam . Babamın asgari ucret üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı bankaya yattı ve babam işveren tarafından anlaşmanın feshedildigi dışında hiçbir belge imzalamadi. Biz bordro düzeltmek için dava açmayı planlıyoruz ve elimizde banka dan kredi çekmek için düZenleniş gerçek maaş gösteren belgeler var bu aylarda sgk ya da gerçek maaş gösterilmiş ve bunun dışında babamın işyerinden bankaya faks çekilmiş gerçek maaş yazısı var ve bu ayda sgk da bu belge de ki gibi değil yine asgari ücretten yatırılmış ve bu belgenin asli yok işveren yırtıp atmış cünkü o zamanlar yüksek naaş gosterdigi için muhasebe yatıracağı sigorta primi farkını babamın maaşından kesiliyormus babam da kullanmadım ben bunu demiş. Dava sürecinde bu belgeler ve babamın kredi kartı ödemeleri ve kredi ödemeleri bunun yanında bu maaş yazıları yeterli delil olur mu işverenin elinde sadece imzalı aylık maaş bordroşu ve bankaya yatirdigi asgari ucret dekontu var

Son düzenleme:
Sızınde belırttıgınız gıbı bankadan kredı/kart alabılmek ıcın bazen yuksek mıktar belırtılen maas yazıları pek etkılı olamamakta davalarda ıspat konusunda. Ancak 19 yıl aynı yerde asgarı ucretle calısmıs olması da pek kabul gorecek bır durum degıl eger gorevı sıradan bır ıs olan vasıfsız ıscı olarak calısmamıssa.
Kredı basvuru donemlerınde prım odenen ucretlerınde yuksek gosterılmıs olması + delıl olacaktır. Maas tesbıt ve tazmınatların farkı ıcın dava acabılırsınız.

EK:Genel değerleme yaparsak;
Olayda taraflara ilişkin ispat sorunu var.
-İşci yönünden gerçek(kendisine ödenen) ücretin örneğin 2000tl olduğunun ispatı istemde bulunan işciye,
-İşverende, işcinin gerçek ücretinin asgari ücret olduğunu ortaya koymaya-ispat etmeye çalışacak(gerçek ücretin asgari ücret olduğunun ve ödendiğinin ispatı da işverene ait)
-Bu noktada en belirgin gerçek, ücret bordrosu,düzenlenen bordrolarda işcinin imzasının bulunması,ihtirazı kayıt da düşülmemiş ,hiç itiraz edilmemiş olması (genelde böylesi kayıt ve durum olmaz)bu noktada işverenin elini güçlendiriyor.
-Tabiki olay mahkemece araştırılacak,(bu işyerinde aynı iş ve yetkinliklere haiz personeller ile yapılan iş-görev-meslek itibariyle meslek kuruluşlarından)söz gelimi resmi ödemeler yanında gayri ödemeler durumu (varmı-yokmu diye)irdelenmeye çalışılacak,her türlü bilgi,belge,beyan vs.dikkate alınacak,nihayetinde bir karar verilecek
-Her bir olayın kendine özgü farklı koşulları yani bu konuda işci yönünden ispat açısından daha kolay-daha zor yönler-haller-geçerli belgeler olabilir, mümkün olmayadabilir.

(Not.Sn.Keremcem ihbar tazminatını sorunca,aklıma gelen ilgilinin iletisindeki"anlaşmanın feshedilmesi"şeklindeki ibareden"ikale"olayının varlığı değil,dorudan sözleşmenin feshedilmesinden bahsediliyor diye düşünüyorum)

Son düzenleme:
Şimdi yanlış anlaşılmak istemiyorum kesinlikle ama, 19 yıl boyunca asgari ücretten ssk gösterilmesine hiç ses çıkarmamış, hakkını aramamış birinin yıllar sonra bu mücadeleye başlayıp tabiri caizse ''Koparma''operasyonu yapmaya kalkması da bana pek etik gelmiyor :) İşin özü, bu mücadeleyi en içten bir şekilde destekliyorum, lakin zamanında yapılmalı bu mücadeleler diyorum...

Konuyla ilgili düşünceme gelince;
* Söz kousu kredi işlemi için '' İşçinin isteği üzerine ''Muvazaalı'' olarak tanzim edilmiş bir belgeydi saadece'' de diyerek kesitirip atabilirler..

Merhaba,
Öncelikle kesinlikle dava açmanızı öneririm,
Mahkemeler bu tür problemli davalarda %90 ihtimalle işçi yönünde karar veriyor. Ücret tespitine gelince o işyerinde ki görevinize yada yaptığınız işe göre bilirkişi tarafından veya meslek kuruluşlarından ortalama alınacak ücret bilgisi talep ediliyor. Kesinlikle de gelecek cevap asgari ücret olmuyor.
Bu nedenle haklı çıkma olasılığınız yüksek, ayrıca davayı bir avukat aracılığı ile açmanız lehinize olacaktır.

Aslında vasıfsız işci olarak degil babamın bir dönem bu şirketler grubunun bünyesinde bulunan bir şirkette yanlış hatırlamıyorsam %5 lik bir hissesi ve imza yetkisi vardı. Babamın imzası olmadan hiçbir işlem yapılamıyordu şirkette.

Sızınde belırttıgınız gıbı bankadan kredı/kart alabılmek ıcın bazen yuksek mıktar belırtılen maas yazıları pek etkılı olamamakta davalarda ıspat konusunda. Ancak 19 yıl aynı yerde asgarı ucretle calısmıs olması da pek kabul gorecek bır durum degıl eger gorevı sıradan bır ıs olan vasıfsız ıscı olarak calısmamıssa.
Kredı basvuru donemlerınde prım odenen ucretlerınde yuksek gosterılmıs olması + delıl olacaktır. Maas tesbıt ve tazmınatların farkı ıcın dava acabılırsınız.
Aslında vasıfsız işci olarak degil babamın bir dönem bu şirketler grubunun bünyesinde bulunan bir şirkette yanlış hatırlamıyorsam %5 lik bir hissesi ve imza yetkisi vardı. Babamın imzası olmadan hiçbir işlem yapılamıyordu şirkette. VE bu belgeler şirket arşivinde ve noter arşivinde su an bulunmakta.

Şimdi yanlış anlaşılmak istemiyorum kesinlikle ama, 19 yıl boyunca asgari ücretten ssk gösterilmesine hiç ses çıkarmamış, hakkını aramamış birinin yıllar sonra bu mücadeleye başlayıp tabiri caizse ''Koparma''operasyonu yapmaya kalkması da bana pek etik gelmiyor :) İşin özü, bu mücadeleyi en içten bir şekilde destekliyorum, lakin zamanında yapılmalı bu mücadeleler diyorum...

Konuyla ilgili düşünceme gelince;
* Söz kousu kredi işlemi için '' İşçinin isteği üzerine ''Muvazaalı'' olarak tanzim edilmiş bir belgeydi saadece'' de diyerek kesitirip atabilirler..
Belgelerde zaten işçi isteği üzerine düzenlenmiştir diyor fakat ödeme kısmına da bakarsak ayda 1500 lira gibi kredilerde hiçbiri günü dahi geçmeden ödenmiş nu dekontlar işimize yarayabilir mi bunun yanında bu belgelerde o aya ait oldugunu belirten kelimeler yerine maaş+prim toplam ..... tl maaş almakta olup üzerinde hiçbir haciz işlemi bulunmamaktadır diyor. yani bu bana biraz daha genel bir ifade gibi geliyor yanlış mı anlıyorum acaba

bunların yanında elimizde bankalara verilmiş maaş yazılarından bir kısmı hem ıslak imzalı hem de sigortada görünmüyor bu da işimize yararmı? YArdımlarınız için çok teşekkür ederim yazdıgımı silemediğim için boyle alt alta birkaç yorum oldu kusura bkmayın lütfen :)

Dedıgımız gıbı, o belge pek ıtıbar gormeyecektır ama sız genede ekleyın dosyaya, kredı odeme dekontları, dıger sırket hıssedarlık bılgılerı...

19 yılın prım borcları, faızlerı, ıdarı para cezaları sonrasında, ısverenın tazmınatların farkını odeyemeyecek duruma dusmesı ıhtımalıne ragmen bıle :) davayı mutlaka acın derım, 3-5 yıl ıcınde sonuclanır davanız.