Maden Direği Amortismanı???

gurdal67

Katkı Sunan Üye
Selamlar...

Bir Madencilik firmasının taşeronuyuz..İşimiz ilgili Maden firması için Galeri açma da denilen kömür rezervlerine ulaşımı sağlayan kanallar açmak..Satın aldığımız Maden direkleri oldukça yüklü bir tutara ulaştı..

Soru-1)Bu maden direklerini direkt hizmet üretim maliyetinemi atmalıyız?
Yada Amortismana mı tabi tutmalıyız..Taşeronluk hizmet mukavelemiz sona erince bu direkler Asıl firmaya kalacak..

Soru-2)Eğer amortismana tabi tutulacaksa ben Listede bulamadım..Oranı ne olmalıdır?

Saygılar...

Ynt: Maden Direği Amortismanı???

Metal maden direklerinde amortisman oranı %20 dir. Ahşap maden direklerinin geri alınması ise mümkün değildir. Bu nedenle uygulamada bunlar için amortisman ayrılmayıp hizmet üretim maliyetine atmak gerekir.

Ynt: Maden Direği Amortismanı???

Merhaba,

Eğer maden işletmesi sizin olsaydı, maden direkleri ATİK olabilirdi ancak siz bir maden işletmesi değil taşeronsunuz.

yaptığınız iş tamamıyla yıllara sari inşaat ve onarım işleri kapsamında değerlendirilmelidir. Yaptığığınız bütün harcamalar 35 grubundaki hesaplar altında takip edilmelidir.

Çünkü sizin yaptığınız bir tür inşaattır. Aldığınız direkler tamamıyla yaptığınız işin tamamlanması için gerekli malzemelerdir. Teslimat galerinin tamamlandığı zaman gerçekleşeceği için. O güne kadar 35 li gruğ hesaplar kullanılmalıdır. Teslimat gerçekleşince aradaki fark gelir gider hesaplarına alınacaktır.

Saygılarımla,