fonradar

Mali müşavir olma adımları...!

HLT

Mali müşavir olmak için öncelikle hangi yollardan geçmeliyim.
Hangi sınavlara ne zmn girmeliyim.Aranan özellekler neler.Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar....

www.turmob.org.tr

www.tesmer.org.tr

lisans mezunları belirli aralıklarla yapılan sınavlara girer sınavlarda başarılı olmaları (120 soru üzerinden 72 doğru )halinde 2 yıl staj yaparlar 2 yıl sonunda 7 dersten yeterlilik snavına girerler başarılı olmaları halinde ruhsatı alırlar

kısaca bilgi vermeye çalıştım ayrıntılı bilgiyi yukarıdaki sitelerden bulabilirsin

konsilyer' Alıntı:
....... sınavlarda başarılı olmaları (120 soru üzerinden 72 doğru )halinde ....

sevgili konsilyer

zannediyorum 72/120 ortalama bir tahmin olarak sunduk arkadaşa. çünkü bildiğim kadarıyla çan eğrisi geçerli sorularda. hele hele genel kültürde...

16/20 yapmışım. normalde genel kültür alanında 80 puan almam gerekirken lütfen dikkat 61 puan aldım. kendi kendime yahu kaçıra kaçıra en ballı soruları kaçırmışım dedim :p

arkadaşım. mali müşavir olmak için neler neler yapman gerekir bunları tek tek sıralarsam herhalde bu işten vazgeçebilirsin :D

şimdilik asgari olarak konsilyer arkadaşın verdiği adreslerde sınav tarihleri ve gerekli evrakları bulabilirsin. bunların kursları var dilersen onlara gidersin faydalı olur.en temel tavsiyem muhasebe de özün önceliği kavramını kendine dustur edinerek bol bol soru çözmen

bu başlama sınavında kazanma oranı da genelde düşük diye biliyorum. bu sefer korkutmak için değil sınavın ciddiyetini belirtmek için söylüyorum. iyi haber bu forumda bu satırların yazarı dahil ilk seferde kazanan bir çok stajdaş arkadaşların var.

özel veya genel mesaj yoluyla yardımcı olabileceğimiz bir husus olursa seve seve...

saygıyla...

evet 72/120 yi genel olarak verdim esas olan 60 puan alınmasıdır , çan eğrisi ve standart sapma ile ilgili şeyler duydum ancak kesinliği hakkında bir bilgim yok ne yi nasıl uyguluyorlar net bir açıklamaya rastlamadığımdan yazmak istemedim

ben de o sınavı ılk seferde gecmıstım.
3 aylık bı program dahılınde calısmıstım.
sınav can egrısı mantıgında.yanı az yapılan soruların puanı daha yuksek anlamına gelıyor.
boyle bı soruya ıktısat ısletme vb. mezunu olman gerekır yazma ıhtıyacı duydum.cunku okulda denetım dersı gormus olman lazım kı orda smmm ymm nasıl olunur bahsedılıyor.
kazanma oranı %15 cıvarında dıye duymustum.
sınava gırerken de 1 mılyara yakın para harcaman gerekıyor.
bence hazırlıgını yap ve bır sonrakı sınava gır.
sansın bol olsun.