Mali Müşavir Olmak ?

tuba07

Katkı Sunan Üye
merhabalarrr
uzun zamandır forumdayım soru sormadan bir çok konuda bilgim oldu burada yazılan soruları cevapları okuyarak
mali müşavir olmuş yıllarını vermiş büyüklerim nasıl bu yolu aldınız ve şuan hakettiğiniz yerdemisiniz ben kasımda smmm staj sınavına girmeyi düşünüyorum sınava girdikten sonra artık hedef smmm olmak olur kpss fln arka planda kalır kendimi nasıl geliştireyim yada müşavir olmaktan vaz mı geçeyim kafam karışık sebebi mali müşavir olan kimse memnun değl muhasebeyi seviyorum işimi iyi yapmayı seviyorum ama insanlarla uğraşmak çok sıkıntı ve şimdiden dayanamıyorum
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
iyi günler ...

Iyi aksamlar ben 26 yasindayim.4 yillik iktisat bolumu mezunu oldugum 2010 haziranindan beri babamin ortak oldugu sirkette 2012 ye kadar cesitli gorevlerde calisip 2012 subat ayinda muhasebe sorumlusu olmak adina sorumlulugu aldim. ve gecen sene de mali musavir olma karari alip mart 2014 te ilk staj baslatma sinavima girdim. 50 puan alarak kazanamadim.zaten kendimi denemek icin adam akilli calismadan girdim.sinav mufredati cok degismisti sinavi ilk kez ankara universitesi hazirladi.simdi de temmuz 2014 sinavi icin hazirlanmaya calisiyirum. Benim kafam bastan beri karisik cunku universitede iktisat bolumunu okumayi babam sirkete sahip cik ilerde dedigi icin kabul ettim bir de ticaretin mutfak kismina kafam basiyor bu yuzden cok uzak gelmedi. pazarlama ve musteri iliskileri kisminda sahne almaya cekiniyorum cok atilgan tabiri caiz ise yırtık gozu kara biri degilim biraz naif ve duygusalim. tabi guzel ve prenzentabl bir bayan olmamdan kaynakli sirket sahibi gibi gorunsem bile zorluklari oluyor.ve sonra muhasebe sorumluluguna dogru is ilerledi gecen sene sirket mali musavirimiz mali musavir olursun sen kendine ait ekmek kapin olsun ticaret bu ne olur ne olmaz diyince mali musavirlik yoluna girdim fakat endiselerim var.sirkette isler kotu 2008 krizinden beri borc durumu ayni ki yeni iste alamadik bu sene daha.buyuk proje taahutleri veren bir sirketiz. mali musavirlik staj baslatma sinavini bu sene kazanirsam 3 sene sonra yeterlilik sinavini da gecersem 2017-2018 mali musavirim.Bu meslege yaptigim yatirima degicek mi ? Turkiye de bu sektorun gelecegi nedir? Piyasa ekonomisi daha da kotulesiyor bu sirkette de tam calisan gibi degil sartlarim bastan beri nakit sıkıntısindan dolayi ailenin tek cocuguyum kendime bir yol cizmek istiyorum hem sirketimin muhasebi mali islerini yuruteyim hem de smmm burosu acmayim diye planliyorum ne dersiniz ? nasil bir durumda smmm meslegi? sonra da ymm olayim diyorum bir bayan icin saygin ve sorumlulugu agir meslek ve de unvanlar bunu biliyorum simdiden yardimlariniz icin tesekkurler.biraz uzun yazdim bu konu da kafam biraz karisik cunku sirketiminde sorumlulugu uzerimde

SMMM olmak dünyanın en basit işidir para verip kursa git soruları ezberle muhakkak olursun sıkıntı yok ama smmm belgesi ile iş bitmiyor bol bol okuyacaksın araştıracaksın soracaksın titiz olacaksın dışardan destek alacaksın muhakeme edeceksin analitik düşüneceksin matematiğin kuvvetli olacak insanlarla uğraşacaksın yorum yapacaksın stres altında olacaksın vesaire vesaire smmm olduğun zaman ülkemiz şartlarında 3-5 arası maaş alırsı daha ileerisi için yaş tecrübe dil kariyer v.b. lazım o sizin duruşunuza ve kısmetinize bağllı birazda ama isterseniz kps de müfettişlik hakimlik kaymakamlık vb sınavlaradaa girebilirsiniz özellikle kafaya koyarsanız müfettiş yardımcısı olur 2500 tl ile Ankarada işe başlar sonra 4-5 bin tl ye anadoluya tain yada tahin olursunuz tercih sizin

Bu arada gerek sabancı gerek koç gerekse İshak Alaton ve Üzeyir Garih muhakkak ki firma sahibi muhasebeyi bilmeli der.Şirketin smmm si asla işleri düzgün yapmaz sizin kadar titiz olmaz üzerine düşmez onun için gerekirse ondan fazla bilip ona posteki saydırmanız icap eder.Bu meslek ilerde daha iyi yerlere gelecektir denetimi önemi artıyor bu da titizlik ister patron olduğu için her alanda bilginiz var bunu da smmm ünvanı ile süsleyin yeter.Tepe yönetimindesiniz smmm belgesini kullanmak büro açmak zorunda değilsiniz ama bulunsun ki altınızda çalışan smmm ye de bilginizle hükmedebilirsiniz bilgi çağında bilgi peşinde olunuz.

Yıllar olmuş soruyu çok karmaşık duygular ile yazmışım an itibariyle 2,5 yıllık mali müşavirim hayat çok hızlı akıyor.
Not hala insanlarla uğraşmak zor ama alıştım galiba artık şaşırmıyorum.

Yıllar olmuş soruyu çok karmaşık duygular ile yazmışım an itibariyle 2,5 yıllık mali müşavirim hayat çok hızlı akıyor.
2014'de artık dayanamıyorum demişsiniz ama 7 yıldır bir şekilde dayanmışsınız,ne güzel işte :) Sabır,herşeyin anahtarıdır.Sağlıkla kalın,mutlu olun.

"Çok karmaşık duygularla yeni stajyerler çoktan yerini aldı bile." Bizler bu mesleğe gönül vermeye gelen toy çocuklarız. Biliyoruz ki bu yolun daha çok başındayız. Ama "SEN AKLINA KOYDUĞUN HER ŞEYİ BAŞARIRSIN ÇÜNKÜ SENİN İNANILMAZ BİR GÜCÜN VAR VE SEVGİNDE VAR!" Motto'suyla yola çıkmış olup gereğini yapacağız inşallah :) Sizi tebrik ederim. Sıra bizde. Umarım güzel bir vakit bu çektiklerimize ve yaşadığımız uzun soluklu kafa yorgunluklarına değer. Saygı ve sevgilerle..

2014'de artık dayanamıyorum demişsiniz ama 7 yıldır bir şekilde dayanmışsınız,ne güzel işte :) Sabır,herşeyin anahtarıdır.Sağlıkla kalın,mutlu olun.
Gerçekten bu kadar dayanacağımı ofiste toplamda 7 yıl çalışacağımı hiç düşünmüyordum ama sabır ve hedefe ulaşma isteği sanırım ilk msjlarımı okuyorum şaşırıyorum o yollardan geçtim mi diye smmm olmak zor da vs yazıyormuşum hayat süprizlerle dolu ama çabaların karşılığı sanırım yol uzun ama ilerlemişim çok şükür diyorum.Sağolun ozaman bile cevaplarınız var sizde huzurlu mutlu sağlıklı olun inşalalh.

"Çok karmaşık duygularla yeni stajyerler çoktan yerini aldı bile." Bizler bu mesleğe gönül vermeye gelen toy çocuklarız. Biliyoruz ki bu yolun daha çok başındayız. Ama "SEN AKLINA KOYDUĞUN HER ŞEYİ BAŞARIRSIN ÇÜNKÜ SENİN İNANILMAZ BİR GÜCÜN VAR VE SEVGİNDE VAR!" Motto'suyla yola çıkmış olup gereğini yapacağız inşallah :) Sizi tebrik ederim. Sıra bizde. Umarım güzel bir vakit bu çektiklerimize ve yaşadığımız uzun soluklu kafa yorgunluklarına değer. Saygı ve sevgilerle..
Umarım öyle olur bazen pişmanlık olsa da iyi ki diyorum aç susuz iş öğrenmek için katlandığım günlerin sonunda bilgi anlamında birşeyler var çok şükür kafa karışık bile olsa insanın hedefi olunca çok başka oluyormuş.İmkansızlıkta bile hedef koymak imkanmış.İnşallah hayırlı yollardan kafanız dinç şekilde ilerlersiniz hiç pişmanlık yaşamazsınız.Yol öyle hızlı ilerliyor ki sadece ne yapmak istiyoruz onu bilmek gerekiyormuş.Daha iyi yerlerde olabilirdim ama nasip şuanlık bulunduğum yer.