Mali Müşavirin danışmanlık hizmeti vermesi hk?

Üyelik
30 Ocak 2009
Mesajlar
128
Mali Müşavirliğini yaptığım bir firma (ltd.Şti.) iştigal konularından biri çin yeni yatırımlara girmek istyor. bu konuda ''firmanın danışmanlığını sen yap'' diyor. Bu danışmanlık için anlaşma sağladığımız bedeli de ödüyor.
1) Danışmanlık hizmeti verebilirmiyim. Verebilirsem KDV tevkifatı yapmam lazım mı. Gelir vergisi tevkifatı yapmam gerekir mi
Saygılarımla
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
490
Konum
GAZİANTEP
Ynt: Mali Müşavirin danışmanlık hizmeti vermesi hk?

Sayın aşkınbulduk
KDV Tevkifatının Yapılmasını gerektiren Yasal Mevzuat ile ilgili bilgi verirmisinz.

Firmanın danışmanlığı Serbest Meslsk Faaliyeti Kapsamında olduğundan, Gelir Vergisi Kanununun 94/2 maddesi uyarınca; %20 Gelir Vergisi tevkifat yapılması gerekir.

GVK ?nun 18. maddesi kapsamındaki S.Meslek Faaliyetlerini arızi olarak yapanlardan hizmet alınmasında KDV?nin tamamı bu hizmetten yararlananlarca S.S.KDV beyan edilir.
Söz konusu faaliyet arızı yapılmadığından tevkifat uygulanmayacaktır.( 117 No.lu KDV Tebliği)
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Mali Müşavirin danışmanlık hizmeti vermesi hk?

Sadece belirli alıcılara verilirse var OSB fln
Yoksa danışmanlıkta tevkifat yok
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,514
Konum
istanbul
Ynt: Mali Müşavirin danışmanlık hizmeti vermesi hk?

(3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen ,

haklısınız,orayı kaçımışım sn.mehmet orhan
 
Üst