Mali Müşavirlik Hk

MERHABA ARKADAŞLAR,
BEN MALİ MÜŞAVİRLİK HAKKINDA BİRAZ BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM.ŞU ANDA ÖZEL BİR ŞİRKETTE MUHASEBE ÜZERİNE ÇALIŞIYORUM.KISACA BU MESLEK HAKKINDA BİRAZ BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

Tabi ne demek hay hay ama sorunuzu tam sorun ki tam cevap verelim smmm stajına başlamak istiyorsunuz?Nereyi bitirdiniz?Amacınız nedir?Hangi konuyu merak ediyorsunuz lütfen net olarak sorun sorunuzu cevabımızı ona göre yazalım.Teşekkürler.

mali müşavirliğin neyini merak ediyonuz anlamadimki, bi mali müşaviri gozunuze kestirin izleyin ve ogrenin :lol: şaka bi yana bu işin çivisi çıktı. mali müşavir olmanin yani. kendine iş sahasi bulamayan muhasebeci oluyo...

musterak' Alıntı:
mali müşavirliğin neyini merak ediyonuz anlamadimki, bi mali müşaviri gozunuze kestirin izleyin ve ogrenin :lol: şaka bi yana bu işin çivisi çıktı. mali müşavir olmanin yani. kendine iş sahasi bulamayan muhasebeci oluyo...

Sayın Musterak; :eller

Ben Marmara Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Türk Hava Yollarında çalışmaktayım. Stajımı başlatmak için ne yapabilirim? Bir de başlatıp başlatmamak konusunda kararsız olduğum için biraz fikir edinmek istemiştim. :roll:

Dalga geçerek beni üzdünüz. :cry:

kardeş hiç tavsiye etmem dermişim ama tavsiye ederim yinede son çare ben erciyes işletme mezunuyum iyi derecede okulu bitirdim devlet memuru (hepsini kastetmiyorum onlar zaten kendilerini biliyorlar ) istemedim çünkü onlara benzemek istemiyordum( belkide çok büyük bir hata yaptım) mezun oldumadan dersimize giren bir ymm bana çalışma teklif etti bende kabul ettim sonra duruma bir baktım tek kurtuluş smmm olmak sonra staj başlatmaya girdik kazandık stajı başlattık ama sonucu hayr ola artık istersen sen de bir dene

biraz daha açık olur musunuz söylediklerinizden birşey anlamadım yani düzgün bir şekilde yazarsanız sevinirim

bence hiç vakit geçirmeden smmm stajına başlamak için başvuruda bulunun tabi maalesef birazcık para biriktirmeniz lazım,bu mesleği seçtiyseniz ilerlemek zorundasınız hep araştırmacı olun bol bol okuyun.

asla dalga gecmek icin yazmadim. aslinda asil sorun şu : özellikle İİBF veya siyasal bilimler mezunu, iktisat veya işletme mezunu olan bizlerin bir branşı olmadığı için mezun olduktan sonra ne iş olsa yapariz gibi bi durumda oluyoruz. Hiç bi iş yapamamaktansa muhasebeciliği seçiyoruz. TAbi bunu hakkıyla yapabilmek içinse SMMM olmak gerekir bunu da çok iyi biliyoruz. Peki bu kolay mı değil, sınavlar stajlar ve yine sınavlar arada geçen staj suresi falan, ama sonuçta bu meslegi yapcaksan katlanacaksın. Hiçbişey kolay değil sonuçta, ama bunun da bi garantisi yok.

Sevgili Ekin,

SMMM olmak için senin izlemen gereken yol;

1- OSYM nin yaptığı Staj Değerlendirme sınavını kazanman,
2- 2 yıl bir meslek mensubunun yanında staj yapman, SSK lı olarak
2- Sonrasında TURMOB un yaptığı 7 adet branj dersten yapılan klasik sınavı vermen gerekmektedir. Dersler Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Finansal Tab. Analizi, Denetim , Vergi Hukuku, Temel Hukuk, Meslek Mevzuatı.

Bu işin maliyeti ise şu an için yaklaşık ; Staj değerlendirme sınavına girip staj başlatmak için yaklaşık 700YTL ; TURMOB sınavı için 250YTL ; son olarak belge almak için 2000YTL harcaman gerekmektedir.

SMMM olduğun zaman Serbest olarak çalışırsan İşletmelerin ve Şirketlerin resmi defterlerini belirli bir aylık ücret mukabili tutabilir , şirketlerle ilgili sermaye artıiı vb raporlar yazabilir veya bilirkişilik yapablilrsin.

Daha Detaylı bilgi için ise aşağıdaki linkleri tıklayabilirsin.

http://www.turmob.org.tr/mevzuat/bolum02/bolum1.html

http://www.tesmer.org.tr/index.php?page=content&id=16

geri dööööööööön

sevgili ekin

sana tavsiyem geri dön arkadaşım. bak kardeş tavsiyesi.

demedi deme. demişti dersin

şimdi sen staja başlamak için 700 kusur para yatıracaksın odana.

sonra kurs için bir 700 daha.

sonrada kurslar da 3 aylık beyin salatası :shock:

birde ya kazanamazsan bir moral bozukluğu bir moral bozukluğu

sonra tekrar sınava girecen.

diyelim kazandın. anladığım kadarıyla staj yeri noktasında sorunun yok

ya olsaydı. Yani özelleştirme kampanyasında THY özelleştiriyorlarmış. Allah korusun bir işten çıksan staj için dere tepe gezineceksin.

belkide kaç ay cepten sigorta parası ödeyeceksin. vaaah ki vaaah

sonra . sonra sana e-use denilen uzaktan eğitim denilen bir eğitim seti gönderecekler.

pahalı değil 300 gayma. sudan ucuz :cry: :cry:

sonra ahir zaman içinde 2 sene geçecek.

sonra sen 7 tane zorlu sınava gireceksin ki

bu zorlu mücadelenin bir benzerini en son atalarımız birinci cihan harbinde

7 düvele karşı vermişlerdi. :D

haaa bununda harcı 300 ytlcik

birde tabii bunun olmazsa olmaz kursları var. buna bir 700 falan daha hazırla.

sen bu çabalar içindeyken kız arkadaşınıda unut.

çünkü kızcağız ihmalkar ve ilgisizlikten ayrılma davası açacaktır.

zaten senin o kızla evlenme düşüncelerin varsada

bu kadar masrafa ev, beyaz eşya ve bilumum ev eşyalarını alma planlarını 9. beş yıllık kalkınma planına ertelemek zorunda kalacaksın. :cry:

ha unutmadan sınavları verincede seni ruhsattı büro tescildi bir kaç milyar daha masraf bekliyor.

ya arkadaşlar, birisi ruhsat ayrı büro tescil ayrı milyarcık masrafı olduğunda bahsetti.

bunu bile bak yeni öğrendim. hasbinallah :roll:

bak arkadaşım . madem yolun başındasın.

sana kardeş tavsiyem geri döön

ya bukadar masrafa gireceğine birde bir ton başını ağrıtacan mevzuattı kanundu diye :shock:

kardeş git ticarete atıl. bak yabana atma bu tavsiyemi

dediydi dersin. benden uyarması :twisted: :twisted:

sevgiyle

Re: geri dööööööööön

Merhaba,

Sayın musterak, stajer66, heerdeeem,

İnanın anlam veremedim bu yazdıklarınıza.Bu şekil yazmanızın sebebi ne arkadaşlar.

Ne güzel işte sizin de iş yükünüz azalacak.(eğer siz bu işi yapıyorsanız tabi) :)

Sayın Heerdeem, 1.Dünya Savaşı'na benzetmeniz ilginç.Bence arkadaşa yardımcı olun.Öcü gibi göstermekte ne oluyor.

Tamam birazcık doğruları söylüyor olabilirsiniz ama, yaniiiii......

teşekkürler

günaydın arkadaşlar,
cevaplarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.bu bilgileri uygulayabilirim.

thy stajeri ekin hanım
iyi çalışmalar :wink: