Maliye Bakanlığı, 'Kredi Kartından Para Satışını' Gözaltına Alıyor

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Neşe Karanfil - Referans

"Başka bir işi kılıf olarak kullanıp, kredi kartı üzerinden nakit para satma işlemi" diğer sektörlere de sıçradı. Ekonomik kriz nedeniyle aslında satmadığı altının, pırlantanın parasını kredi kartından çekerek müşterisine nakit para veren kuyumcuları, başka sektörler de izliyor.
Maliye Bakanlığı bir süre önce tefecilik ve nakit ticareti ile ilgili başlattığı çalışmalarda ilginç sonuçlara ulaştı. Özellikle kuyumcularda gözlenen, aslında satış yapılmadan nakit para verilmesi işleminin ekonomik krizde satış yapamayan bazı sektörlerde de yapılmaya başlandığı tespit edildi. Maliye bu nedenle, internet üzerinden POS cihazlarındaki işlem miktarı sıçramalarını mükellef mükellef takibe başladı.
Ekonomik kriz, özellikle nakite sıkışan işadamları ve vatandaşları son dönemlerde tefecilere veya başka bir işi kılıf olarak kullanarak nakit ticareti yapanlara itti. Özellikle son dönemlerde kuyumcular müşterilerine herhangi bir ürün satmadan, satmış gibi gösterip kredi kartından işlem yapıyor. Müşteriye belli bir yüzde ile karttan çekilenden daha az nakit para veriliyor. Sözgelimi 5 bin TL'lik bir ürün satmış gibi gösteriliyor ve müşteriye 4 bin TL veriliyor; aradaki fark da kuyumcunun elinde kalıyor. Yasal olmayan bu nakit ticaretini izlemeye başlayan Maliye, aynı işlemin diğer sektörlerde de uygulanmaya başladığını tespit etti. Uzun zamandır satışların durgun olduğu bazı sektörlerde de, aslında ürün satılmadan satılmış gibi gösterildiğini ve müşteriye nakit verildiğini tespit ettiklerini anlatan yetkililer, bu yola başvuranları da uyardılar.
Yetkililer, internet vergi dairesinden POS kullanan mükelleflerin aylık olarak ne kadarlık satış yaptığını tek tek gördüklerini belirterek, "45 nolu satır dediğimiz bir bölüm var. Buradan hangi mükellefin, aylık olarak POS üzerinden ne kadar satış yaptığını görüyoruz. Bir sıçrama olduğunda bu hemen ortaya çıkıyor. Geçmiş aylarda 300-500 TL'lik satış yapanlar bir anda 5-10 bin TL'lik satış yapmış gözüküyor. Mesela bir mükellef üç-dört banka üzerinden bir ayda 141 bin TL'lik satış yaptı ve biz bunu anında gördük. Mükellefler (Maliye bunu nereden görecek?) diye düşünüyor. Ama biz bu sıçramaları anında görüyoruz" dediler.

Kendileri de görebilir
Geçen yıl eylülde başlatılan uygulama ile mükelleflerin kendi satışlarını da takip edebildiklerini anlatan yetkililer, şimdiye kadar 55 bin işyerinin şifre aldığını anlattılar. Sistemde mükellef internet vergi dairesinden şifre alıyor ve POS üzerinden ne kadarlık satış yaptığını takip ediyor. Geçen yıl eylül ayından itibaren şifre alıp kendi satışını kontrol edenler sayesinde satış ile beyanname arasındaki farkın azaldığını anlatan yetkililer, "Geçen yıl sonu itibariyle POS cihazı üzerinden satış ile beyanname arasında uyumsuzluk olanların sayısı yaklaşık 30 bin civarında. Uyumsuzluk oranı yüzde 45'ler düzeyinde. Bizim riskli mükellef dediğimiz kısma giriyorlar" dediler.

İpotek kayıtları inceleniyor
Bunun dışında yasalara göre zaten suç olan tefecilik yapanlarla ilgili de çalışma yürüttüklerini dile getiren yetkililer, genelde bu kişilerin borç verdikleri kişilerin gayrimenkullerine ipotek koydurduklarını tespit ettiklerini dile getirdiler. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden düzenli bilgi aldıklarını ve evlerini ipotek ettirenlerle irtibata geçtiklerini anlatan yetkililer, tefecilerden borç alanların genelde konuşmak istemediklerini, bu nedenle Emniyet kuvvetleri ile birlikte hareket ettiklerini söylediler. Hem internet üzerinden yapılan hem de ipotek yolu üzerinden tespit edilen verilerin daha sonra yerinde tespit yöntemiyle incelendiğini kaydeden yetkililer, şu anda Türkiye çapında denetim yürütüldüğünü dile getirdiler. Bu konudaki incelemenin mayıs-haziran aylarında tamamlanması planlanıyor. Sonuçların da sonbaharda çıkması bekleniyor.
 
Üst