fonradar

Maliye Öğrenicisiyim Ödevimi Çözemiyorum

iyi günler maliye 3.sınıf öğrencisiyim vergi hukuku dersinde bize bir ödev verdiler ama çözemiyorum yardımcı olur musunuz.

Screenshot_2020-06-18 vergi hukuku pdf.png

Sayın fburak,

Çok detaya gitmeden birkaç kısa cevap;
1)

1- Gelir vergisi beyannamesinde hata varsa yapılacak ilk şey düzeltme beyannamesi vermektir.
2- Uzlaşma komisyonu özel olaylarda teşkil edilen bir kurum olduğundan, sürekli var oma durumu yoktur ve dilekçe ile başvurulmaz.
3- Konu doğru süreç ile süregelmiş ve sorun uzlaşmaya taşınmışsa sonuca red denmez, anlaşmazlıkla sonuçlanabilir, komusyon idare ve mükellefin karşılıklı bir ödeme yada indir tutarında anlaşabilmek için varolan bir müessesedir.

2)

1- Cezalı tarhiyat "Vergi Ceza İhbarnamesi" ile bildirilir. Dava bu ihbarnameye tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde açılır. Dava ödeme emrine açılmaz. Dava süreçleri tamamlandıktan sonra ancak borç hasıl olmuşsa ödeme emri gönderilir.
2- Ödeme emrine karşı itiraz (dava açılmaz) Vergi itiraz komisyonuna karşı usule uygun şekilde yapılır, süre 15 gündür.
3- İtiraz komisyonu 7 gün içinde itirazı karara bağlar ve bu karar kesindir.
4- Ödeme emrine karşı dava açılamayacağını zaten belirtmiştik.

Sayın fburak,

Çok detaya gitmeden birkaç kısa cevap;
1)

1- Gelir vergisi beyannamesinde hata varsa yapılacak ilk şey düzeltme beyannamesi vermektir.
2- Uzlaşma komisyonu özel olaylarda teşkil edilen bir kurum olduğundan, sürekli var oma durumu yoktur ve dilekçe ile başvurulmaz.
3- Konu doğru süreç ile süregelmiş ve sorun uzlaşmaya taşınmışsa sonuca red denmez, anlaşmazlıkla sonuçlanabilir, komusyon idare ve mükellefin karşılıklı bir ödeme yada indir tutarında anlaşabilmek için varolan bir müessesedir.

2)

1- Cezalı tarhiyat "Vergi Ceza İhbarnamesi" ile bildirilir. Dava bu ihbarnameye tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde açılır. Dava ödeme emrine açılmaz. Dava süreçleri tamamlandıktan sonra ancak borç hasıl olmuşsa ödeme emri gönderilir.
2- Ödeme emrine karşı itiraz (dava açılmaz) Vergi itiraz komisyonuna karşı usule uygun şekilde yapılır, süre 15 gündür.
3- İtiraz komisyonu 7 gün içinde itirazı karara bağlar ve bu karar kesindir.
4- Ödeme emrine karşı dava açılamayacağını zaten belirtmiştik.
çok teşekkür ederim

iyi günler maliye öğrenciyim vergi yargısı ödevin zorlanıyorum ödevimde yardım edermisiniz kanuni dayanaklarınıda yazarsanız sevinirim
Screenshot_2020-06-19 vergi yargısı pdf.png

@fburak,

a) Uzlaşma talebinde bulunabilir, "Tarhiyat Öncesi Uzlaşma"
b) Uzlaşma esnasında hem tarhiyat hem cezalar konusunda indirimden yararlanabilir.
c) Uzlaşma sonucu neasıl sonuçlanırsa sonuçlansın tekrar uzlaşmaya gidilemez, ancak yargı yoluna başvurulabilir.

2- Vergi uyuşmazlıklarında, Vergi Mahkemeleri yetkilidir, miktar kademe yada sınırı yoktur. Vergi Mahkemesi süreci tamamlandıktan sönra Bölge idari mahkemesinde davaya itiraz edilebilir.