Maliyet Muhasebesi Aralık 2010 Hazırlık Etüdü

s3m

Merhaba arkadaşlar.Özellikle sayısal derslerde sık karşılaştığımız bir durum olan,işin içinden çıkamadığımız soruları burada paylaşarak çözmek ve öğrenmek,bu dersle ilgili dökümanları kaynak bilgisini vb paylaşmak adına bu konu başlığını açtım.Zor kolay demeden bu dersle ilgili anlamadığımız konularda birbirimize yardımcı olabiliriz.Bu sınava hazırlanacak olan buradaki tüm arkadaşlarımıza faydası olacağını umarım.Hepimize başarılar :)

Ynt: Maliyet Muhasebesi Aralık 2010 Hazırlık Etüdü

Örneğin genel kanaat Yurdakul Çaldağ Hocanın kitabının sınava faydalı olduğu yönünde.Aynı şekilde çoğunluk o kitabın anlatımını da biraz ağır buluyor.Zaten kaynak arka sayfasında Türmob,SMMM,YMM sınav komisyon üyesidir deniyor.Hala öyle mi bilmiyorum??(Elimdeki 7 baskı Eylül 2008)

arkadaşlar ben yurdakul hocanın kitabında temmuz sınavına benzer sorulara hiç rastlamadım.
bence temmuz sınavında çıkan sorular hangi kaynağa ait önce onu bulmamız lazım bence kaynak olarak.

Arkadaşlar elinde Kamil Büyükmirza'nın kitabı olan arkadaşlar tavsiye ederler mi?Sınav açısından yararlı olur mu?
Almayı düşünüyorum ama karar veremedim.

bende deha'nın kitabı var.. ve arkasındaki kaynaklar kısmında yanlış hatırlamıosam yurdakul hocanın kitabından da alıntı yapıldığı belirtilmiş.. ama soru ile kitap arasında baya bir seviye farkı var.. ahmet tokaç'ın kitabı var bi de elimde onda neler var bi bakayım burda paylaşırım iyi bişeyse.. bide bir üstadım odanın kursuna gidiyor, ondan temin ettiğim bilgileri, notları vs. de zaman içinde burada paylaşırım.. 2 ay süremiz var arkadaşlar benim tek dersim halledicez Allah'ın izniyle..

Arkadaşlar elinde yurdakul çaldaağ hocanın kitabı olanlardan yardım rica ediyorum:sy:68 de brüt ücretten net ücrete hesaplama çözümlü sorunun Gelir vergisi matrahı kısımında 18.750.000 nereden bulmuş ya?? Bakıyorum bakıyorum anlamadım vallaa!!Kafa durdu tabii o kadar şoktan sonra :p

kimsee yok muuu??

arkadaşlar aralıkta da temmuz gibi sorular gelirse bence yurdakul hocanın kitabı yeterli değil bence çünki ben temmuz da yurdakul hocadan çalıştım ama temuzda çıkan sorulara hiç rastlamadım. kamil büyükmirzanın kitabı elinde olan var mı ? tavsiye eder mi ? önerilerinizi bekler azimle çalışmanızı dilerim.

s3m ' Alıntı:
Arkadaşlar elinde yurdakul çaldaağ hocanın kitabı olanlardan yardım rica ediyorum:sy:68 de brüt ücretten net ücrete hesaplama çözümlü sorunun Gelir vergisi matrahı kısımında 18.750.000 nereden bulmuş ya?? Bakıyorum bakıyorum anlamadım vallaa!!Kafa durdu tabii o kadar şoktan sonra :p

soruyu tam olarak yazabilirsen belki yardımcı olabiliriz

Dün bir dersaneyi aradım tam bir komedi.
Adamlar hafta içi kayıtlarını doldurup kapatmış hafta sonu için ise 4 hafta öncesinden ders çalışmaya başlamış bile. İyide sınav yeni açıklandı dedim,telefondaki kadın kıs kıs güldü. Yani belli o kadar boş kağıt veren var adamlar ne yapacalardı birde sonuçmu bekleyeceklerdi, ben 4 hafta geç kalsamda genede bu hafta sonu kayıt olup sadece maliyetten dersaneye gideceğim hayatımda ilk defa bi dersten 0 aldıysam ya bende ya hocada bir sorun var işin gerçeği ortada bir sorun var.

arkadaşlar temmuz sınavında ki soruların hangi kaynaktan alındığını bilen var mı ? bence o kaynağı bulmamız lazım ?

MONAROZA ' Alıntı:
arkadaşlar temmuz sınavında ki soruların hangi kaynaktan alındığını bilen var mı ? bence o kaynağı bulmamız lazım ?

sorunda bu zaten kimse kaynağını bilmiyor :/

Çıkmış bütün sorulara bakmıştım,Yurdakul Çaldağ hocanın kaynağındanda çözdüm ama Temmuzdaki sınavda verilerinden bile birşey anlayamadım.Ben de formülü yazdım o 30 dk .lık bekleme süresi o kadar sınavdan sonra işkence gibiydi zaten,ilk 30 dk doldu deyince salonda hemen hemen kalan kimse olmadı.Çıkanlarda salonda kalan birkaç kişiye şok içinde bakakaldı :)Kapıdaki muhabbette özel ders aldım,2 kez kursa gittim,ben böyle sorularla karşılaşmadım diyen arkadaşa şahit oldum.Ben kendi adıma zaten alabilecek yeterlilikte çalıştığımı düşünmüyordum ama çalışanlarda da aynı durum sözkonusuydu!

o sorular kitaptan değildi bence.. kafa karıştırmak için bilerek üzerinde çalışılıp o sınava özgü olarak sorulmuş sorular.
Umarım aralık sınavında bu kadar karmaşık sormazlar.

önceki dönemden çözmediğim hiç bir maliyet sorusu kalmamıştı fakat bu sınavdan 15 ile kaldım demekki yetersiz hala... kalıpları kırmak gerek, belirli tarz da değil her tarzın çıkacağını düşünerek mantığı kavrayarak çözmek gerek. aslında bu sınavda da bunu yaptığımı sanıyordum ama o da tutmadı.. !!!

ama kararlıyım aralıkta bitecek bu iş......

acco kardeş bende temmuz da yurdakul hocanın kitabından ve çıkmış bütün soruları çözdün ama temmuz gibi sorulara rastlamadım.sen hangi kaynaktan çalışıyorusn aralık için temmuzda çıkan 1. soru benzeri bir soruya rastladığın kaynak var mı ? paylaşırsan sevinirim. başarılar.

merhaba, daha önce yazdıım bir soru vardı onu paylaşayım sizinle,

SORU 1

X işletmesi nin 1. dağıtım sonuçları aşağıdaki gibidir,

verilenler
1-Döneme ait amortisman rakamı: 1.000 tl
2-Dönemde 500 adet ambalaj kutusu üretilmiş.

istenenler
1-amortisman giderinin 1. dağıtımını yapınız (M2) gider dağt. Tablosunda gösteriniz.
2- yardımcı gider yerlerinin 2. dağıtımını kademeli dağıtım yöntemine göre yapınız, dağıtıma en büyük gider yerinden başlayınız ve gider dağıtım tablosunu düzenleyiniz.
3-toplam maliyeti bularak, ambalaj kutularının birim maliyetini bulunuz.
3-üretilen kutuların tamamı tanesi 110 tl den satılmış ve 100 tanesi ertesi gün geri iade edilmiştir. brüt satış karını ve iadenin maliyetini hesaplayarak stok maliyetini bulunuz.

BASKI-ESAS ÜRETİM KESİM-ESAS ÜRETİM A-YARDIMCI YER B-YARDIMCI YER C-YARDIMCI YER
1. DAĞITIM 25.000 15.000 1.500 1.000 500

2. DAĞ ?
M2 1000 500 200 200 100
İŞÇİLİK SAATİ 30 30 10 10 10

amortismanlar m2 ye göre dağıtılacak (herhangi bir bilgi verilmez ise de amortismanlar m2 ye göre dağıtılır)

ben çok korktum maliyetten kalacağım diye ve kalırsam ilk olacaktı
sınav çıkışıda kaldım demiştim.
sonra yok canım dedim
ve 60 almışım.
sorular kesinlikle sınava özgü bencede
kafa karıştırmak için sorulmuş zira soruların çıktığı konular basit.
benim soruyu kavramam epey vaktimi almıştı.
epey inat ettim çözücem diye ve en uzun kaldığım sınav oldu girdiklerim içinde.

arkadaşlar yurdakul çaldağ 2007 baskı sayfa 141 güg toplamı 1050000 nereden geldi anlamadım bir de bütçe farkı var bilen var mı?

arkadaşlar hocaların daha çok kitapları satılsın diye yapılan oyunlara lütfen gelmeyi.Bu oyunlar yazarlardan çok 3.şahıslar tarafından yapılan oyunlar..sınavda sorulan soruların %60 ı daha önce herhangi bir kitapta örneği olmayan sınavdan sonra kitapların içeriğine aldığı sorular..

Sadece kitaptaki anlatımları ve soruları çözerek maliyet öğrenileceği kanısında değilim..hangi kitaba bakarsam bakayım yazılanlardan birşey anlaşılmıyor, eğer sınava yönelik bir çalışma istiyorsanız kesinlikle odanın hocalarından Mustafa Çanakçıyı tavsiye ederim