Maliyet Muhasebesi Matematiksel Dağıtımda bir soru?

Merhaba Arkadaşlar.
Aşağıda resimde görmüş olduğunuz matematiksel dağıtımın çözümlerinden hangisi doğru acaba.Yada bunlardan başka bir cevabımı var ?

4064mdag.JPG

Ynt: Maliyet Muhasebesi Matematiksel Dağıtımda bir soru?

murathanouz ' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar.
Aşağıda resimde görmüş olduğunuz matematiksel dağıtımın çözümlerinden hangisi doğru acaba.Yada bunlardan başka bir cevabımı var ?
2.çözüm daha mantıklı geliyor ama ondada dağıtılan gider toplamı, dağıtılacak gidere eşit çıkmıyor.

4064mdag.JPG

Bana 1. çözüm daha mantıklı geldi. Çünkü, örneğin yemekhane dağıtımında, dağıtacağımız rakamın tümü 32.160,80 ve dağıtacağımız yerlerin tümü de %100 olarak alınma.

Yani %35 rakamı, yüzde 35, doksanda 35 değil. Oysa bizim bütünümüz 100 değil, 90. Bu yüzdelerin 90'da kaç ettiğini hesaplamamız gerekir. Zaten 35/90 da bunu yapıyor.

merhabalar 1.çözüm doğrudur.Çünkü matematiksel dağıtımın kuralı her hizmet gider yerinin kendisine verdiği hizmet ihmal edilir.Dolayısıyla bu soruda yüzde yüz kabul etmek yanlış olacaktır.

seldakntkn ' Alıntı:
merhabalar 1.çözüm doğrudur.Çünkü matematiksel dağıtımın kuralı her hizmet gider yerinin kendisine verdiği hizmet ihmal edilir.Dolayısıyla bu soruda yüzde yüz kabul etmek yanlış olacaktır.

öncelikle cevap verdiğiniz için sana ve senden önce cevap veren arkadaşa teşekkürler.
1 çözümden sonra gider dağıtım tablosu üzerinde rakamları yerine koyduğumuzda 2.dağıtım toplamlarına yardımcı gider yerlerinde pay kalıyor.2.çözümde ise yardımcı gider yerlerinde pay kalmıyor.
acaba ilk başta formul kurarken oranlayıptamı formul kurmak gerekiyordu.oradamı bir yanlış yaptım.
saygılar.

bu soruda garip olan her sütunda % lik pay olması..yani yemekhane kişi sayısına göre hesaplanır..
ama tabloda %10 var..bakım onarım da yine öyle..%5 vermiş..yardımcı gider yeri kendine pay vermiyor bu dağıtımda..o nedenle bu oranların tabloda olmaması gerek miyor mu?kitaplarda şöyle geçer ' dağıtım yapılırken YGY arasında karşılıklı hizmet ilişkisini dikkate alan yöntemdir.dağıtılacak
YGY kendisi hariç her yere pay verir.' ama burda garip olan kendisinede pay vermesi..
ayrıca kendisi hariç diğerlerinin toplamı herzaman %100 olur.

ydik ' Alıntı:
bu soruda garip olan her sütunda % lik pay olması..yani yemekhane kişi sayısına göre hesaplanır..
ama tabloda %10 var..bakım onarım da yine öyle..%5 vermiş..yardımcı gider yeri kendine pay vermiyor bu dağıtımda..o nedenle bu oranların tabloda olmaması gerek miyor mu?kitaplarda şöyle geçer ' dağıtım yapılırken YGY arasında karşılıklı hizmet ilişkisini dikkate alan yöntemdir.dağıtılacak
YGY kendisi hariç her yere pay verir.' ama burda garip olan kendisinede pay vermesi..
ayrıca kendisi hariç diğerlerinin toplamı herzaman %100 olur.

Pay vermemesi, bizim hesabı yaparken dikkate almamız gereken bir şey. Oysa gerçekte yemekhane personeli gerçekte yemekhaneden hizmet alabilir. Ayrıca bakım onarım da, kendi biriminde bakım ve onarım yapabilir. Fiili durum bu olsa da, biz maliyetlerin tümünü kalan yardımcı gider yer(ler)i ile esas üretim yerlerine dağıtırız.

murathanouz ' Alıntı:
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

7982mdag2.JPG

2. çözümde giderler tamamen dağıtılmamış ki... Yemekhanenin 32.160,80 TL gideri varken, dağıtılan rakamların toplamı 28944,72; bakım onarımın gideri 21.608,04 TL iken dağıtılan rakamların toplamı 20527,64.

sleepingcat ' Alıntı:
murathanouz ' Alıntı:
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

7982mdag2.JPG

2. çözümde giderler tamamen dağıtılmamış ki... Yemekhanenin 32.160,80 TL gideri varken, dağıtılan rakamların toplamı 28944,72; bakım onarımın gideri 21.608,04 TL iken dağıtılan rakamların toplamı 20527,64.

2.çözümde zaten kendi payını dağıtmamış oluyoruz.ama bu şekilde gider dağıtım tablosu tam oturuyor.1.çözümde ise YH de ve BO da bakiyeler kalıyor.2.dağıtımın amacı YUGY de biriken giderlerin esas üretim gider yerlerine yüklenmesi amaçsa 2.çözüm buna uyuyor, ama 1.çözüm YÜGY kalan bakiyelerden dolayı uymuyor.

Aslında bakiye kalmıyor, bakiyeyi aldığınız zaman, yani dağıtılan 32 bin küsuru eksi olarak ve denklem kurmadan önceki giderlerle dağıtımdan gelenlerin toplamını artı olarak topladığınızda sıfıra ulaşıyorsunuz. Yani dağıtımdan yardımcı hizmet yerlerine gelen rakamlar olmasa o zaman bakiye kalacak.

Bir matematiksel dağıtım sorusu ve çözümü koyduğum başlığı incelerseniz, aynı durumun orada da olduğunu göreceksiniz.

sleepingcat ' Alıntı:
Aslında bakiye kalmıyor, bakiyeyi aldığınız zaman, yani dağıtılan 32 bin küsuru eksi olarak ve denklem kurmadan önceki giderlerle dağıtımdan gelenlerin toplamını artı olarak topladığınızda sıfıra ulaşıyorsunuz. Yani dağıtımdan yardımcı hizmet yerlerine gelen rakamlar olmasa o zaman bakiye kalacak.

Bir matematiksel dağıtım sorusu ve çözümü koyduğum başlığı incelerseniz, aynı durumun orada da olduğunu göreceksiniz.

arkadaşım benim kafam feci halde karıştı şuanda.rica etsem benim sorumu dağıtım tablosu dahil baştan çözebilmisin. ?

Kesim Montaj Yemekhane Bakım Onarım Toplam
I. Dağıtım Toplamı 40.000 50.000 20.000 30.000 140.000

Yemekhane 12.506,98 17.867,11 32.160,80 1.786,71 0,00
Bakım Onarım 9.098,12 10.235,39 2.274,53 21.608,04 0,00

Sorunun çözümünde bir sorun yok, yani denklemler ve dağıtılacak giderler tamam. Dağıtılışında da sorun yok. 1. çözümü kastediyorum. Rakamları tabloya yukarıdaki gibi yerleştirdiğimizde, yardımcı hizmet yerlerinde bakiye kalmadığını görüyoruz. Dağıtımını yaptığımız rakamları kırmızı ile işaretledim, parantez içinde gösterilir normalde biliyorsunuz. Toplam sütununa bakarsanız yemekhanenin karşısında da, bakım onarımın karşısında da sıfır rakamını göreceksiniz. Yani bakiye kalmıyor dağıtımdan sonra.

sleepingcat ' Alıntı:

Sorunun çözümünde bir sorun yok, yani denklemler ve dağıtılacak giderler tamam. Dağıtılışında da sorun yok. 1. çözümü kastediyorum. Rakamları tabloya yukarıdaki gibi yerleştirdiğimizde, yardımcı hizmet yerlerinde bakiye kalmadığını görüyoruz. Dağıtımını yaptığımız rakamları kırmızı ile işaretledim, parantez içinde gösterilir normalde biliyorsunuz. Toplam sütununa bakarsanız yemekhanenin karşısında da, bakım onarımın karşısında da sıfır rakamını göreceksiniz. Yani bakiye kalmıyor dağıtımdan sonra.

Hocam ben anlıyamıyorum galiba.BO dan YH ye 2274,53.-TL gider geliyor.dağıtılacak gideri 30000TL.İkisi beraber 32274,53.-TL oluyor.ama yemekhane 32160,80 TL dağıtıyor.?????

murathanouz ' Alıntı:
sleepingcat ' Alıntı:

Hocam ben anlıyamıyorum galiba.BO dan YH ye 2274,53.-TL gider geliyor.dağıtılacak gideri 30000TL.İkisi beraber 32274,53.-TL oluyor.ama yemekhane 32160,80 TL dağıtıyor.?????

Ben de sizi yanlış anlıyor olabilirim, ama anladığım kadarıyla açıklamaya çalışayım.

Yemekhanenin gideri aslında 30.000, ama biz matematiksel dağıtım yaptığımız için hesaba göre 32.160,80 dağıtıyoruz. Ancak burada yemekhaneye bakım onarımdan dağıtılan gideri 30.000'e eklemiyoruz ki, zaten biz önceden denklemde elde ettiğimiz rakamları dağıtıyoruz. Dağıtımdan gelen gideri eklemek kademeli dağıtımda sözkonusuydu, yani kademeli dağıtım yapsaydık yemekhanenin kendi gideri olan 30.000'e, bakım onarımdan gelen rakamı ekleyip sizin belirttiğiniz toplamı dağıtacaktık. Ama biz o toplamla değil, denklemde bulduğumuz rakamla dağıtım yapıyoruz.

sleepingcat ' Alıntı:
murathanouz ' Alıntı:
sleepingcat ' Alıntı:

Ben de sizi yanlış anlıyor olabilirim, ama anladığım kadarıyla açıklamaya çalışayım.

Yemekhanenin gideri aslında 30.000, ama biz matematiksel dağıtım yaptığımız için hesaba göre 32.160,80 dağıtıyoruz. Ancak burada yemekhaneye bakım onarımdan dağıtılan gideri 30.000'e eklemiyoruz ki, zaten biz önceden denklemde elde ettiğimiz rakamları dağıtıyoruz. Dağıtımdan gelen gideri eklemek kademeli dağıtımda sözkonusuydu, yani kademeli dağıtım yapsaydık yemekhanenin kendi gideri olan 30.000'e, bakım onarımdan gelen rakamı ekleyip sizin belirttiğiniz toplamı dağıtacaktık. Ama biz o toplamla değil, denklemde bulduğumuz rakamla dağıtım yapıyoruz.

benim anlamadığım bölüm şurası.2.dağıtım toplamları alınırken aynı sütun içindeki rakamnlar toplanıyor.EUGY leri için sorun yok.Ama YUGY leri de aynı sütundakilerin toplanmasıyla parentez içindekinin çıkartılmasıyla sonucun sıfır olması gerekmiyormu.

murathanouz ' Alıntı:
sleepingcat ' Alıntı:
murathanouz ' Alıntı:
sleepingcat ' Alıntı:

benim anlamadığım bölüm şurası.2.dağıtım toplamları alınırken aynı sütun içindeki rakamnlar toplanıyor.EUGY leri için sorun yok.Ama YUGY leri de aynı sütundakilerin toplanmasıyla parentez içindekinin çıkartılmasıyla sonucun sıfır olması gerekmiyormu.

Hemen cevap yazmadan biraz soru inceledim, istisnai durumlar var mıdır diye. Ancak tüm soruların cevaplarında dağıtımdan sonra sütun toplamları sıfır oluyor, haklısınız.

Bu soru nereden alınmıştı, yazabilir misiniz?

Efsane Hocanın buna benzer bir sorudaki çözümünü bu soruya uygulamaya çalıştığım. (gider dağıtım tablosu o çözümde yoktu ama galiba bu şekilde oluyor.) Umarım çözerken yanlış yapmamışımdır.

4266.jpg