Marka-Ticari unvan

ercan

Katkı Sunan Üye
Örneğin "abc metal" şeklinde bir marka tescil ettirilmiş ve aynı isimle şirket kurmak isteniyor. Ben marka adı ile şirket unvanının farklı şeyler olduğunu, yani aynı unvanı taşıyan başka bir şirket var ise bu unvan ile şirket kurulamayacağını düşünüyorum. Bu konuda malumatı olanların yardımlarını rica ediyorum. Teşekkürler

Merhaba,
Sermaye şirketlerinin ünvanları Türkiye sınırlarında, şahıs işletmelerinin ticaret ünvanları ise kayıtlı oldukları sicil bölgesinde korunur.

Aynı ünvana sahip iki işletme olmaz.

Ama;
ABC Metal Ltd.Şti varken, siz ABC Metal Ürünleri İmalat (veya Pazarlama v.s.) Ltd.Şti. şeklinde bir ünvanı tescil ettirerek kullanabilirsiniz.

Sn. Tamer Başkan teşekkür ederim. Tam olarak şunu merak ediyorum; "abc metal" tescilli markası ile "abc metal" ticari unvanı (şahıs yada şirket) aynı şey değildir diye düşünüyorum. Yani "abc metal" markasını tescil ettiren kişi aynı zamanda "abc metal" ticari unvanını tek başına kullanma hakkına sahip olmuyor ve daha önce bu unvanlı bir şirket tescil edilmiş ise bunu şirket unvanı olarak kullanamıyor. Doğru mu düşünüyorum acaba?

Merhaba,
Elbette marka ile ticaret ünvanı farklı kavramlar. "ABC Metal" olarak bir marka tescil ettirdiyseniz bunu ticaret ünvanı olarak başkası tescil ettirdiyse siz tescil edilen ünvanın aynısını tekrar tescil ettiremezsiniz. Önceki mesajda anlatmak istediğimi anlatamadım herhalde aşağıda örnekli olarak tekrar izah etmeye çalışayım.

Eğer daha önce "ABC Metal Ürünleri Tic. Ltd.Şti." adında bir şirket tescil edilmişse aynı ünvanı siz tescil ettiremezsiniz.

Sizin, markamız ile ticari ünvanımız aynı olmalı şeklinde bir düşünceniz varsa daha önce tescil edilen ünvan dışında bir ünvanı, örneğin "ABC Metal Ürünleri İmalat ve Pazarlama Ltd.Şti." olarak tescil ettirebilirsiniz.

Her iki ünvanda "ABC Metal" olmasına rağmen devamı farklı olduğu için tescilde sorun olmaz.

Anladım, günün bu geç saatinde vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.