Mart 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı

Ynt: Mart 2010 SMMM Yeterlilik Sınavı

sersin ' Alıntı:
okan260 ' Alıntı:
Dersaneler aralıkta eğitimlere başlıyorlar.Nasıl bi program uygulamalıyız?Hangi derslerden başlamalıyız?Ya da bazı dersleri hiç çalışmayıp bir sonraki sınava mı bırakmalıyız?Tavsiyelerinizi bekliyoruz.Biz de artık stajyer sorunları başlığından çıkmak,smmm mevzuatı ve sorunları sayfasına geçiş yapmak istiyoruz :)
Böyle birşey yapma tabiki en iyi olduğun dersten kalır hiç beklemediğin derslerden geçebilirsin hepsine sistemli bir şekilde çalış hiç çalışamıyorsan çıkmış sorulara çalış ama hepsine bir şekilde çalış bu iş verdiğin emekle bu sınavı dert etmekle olur.Vergi ve Denetimden korkarak gittiğim sınavda meslek hukukunda zorlandım ve sonunda sadece maliyetten kaldım.7/6 senin anlıyacağın o yüzden ne olacağı hiç belli olmuyor arkadaşım...

benimde sadece maliyet kaldı. odayı tesmeri yücel beyi arayalım ve kaynak kitap önderisi isteyelim.
Bu maliyetçi çok zor.

aynen katılıyorum haklısınız ama vereceklerınıde sanmam ınsallah yanılırım eğer ararsanız burada bızımlede paylaşırmısınız.

sinanyucel ' Alıntı:
aynen katılıyorum haklısınız ama vereceklerınıde sanmam ınsallah yanılırım eğer ararsanız burada bızımlede paylaşırmısınız.

Bugün aradım. Akşam gidicem, sorarım dedi. Yarın tekrar arıycam.

haktan ' Alıntı:
arkadaşlar ben en son 2008 mart ayında sınava girdim tek dersten kaldım ve bekliyorum ancak takıldığım bir nokta var ben şimdi 2010 mart sınavına mı 2010 temmuz sınavına mı gireceğim. sağlıklı bir bilgi alamıyorum odadan birde ben c sınavına girmek için başvurdum paramı yatırdım kursa yazıldım ancak bir kaç hafta sonra tesmer bana sm ünvanı kalktığı için sınava giremeyeceğimi paramı iade edeceklerini söylediler paramı iade ettiler 2 sene bekleyeceksin dediler ancak hala c sınavları devam ediyor. şimdi bu benim için kazanılmış hakkın elinden alınmaası olarak mı değerlendirilir yorumlarınızı bekliyorum.

bence boşuna bekliyorsun arkadaşım neden mahkemeye başvurmadınki boşu boşuna o çile yeniden çekilirmi dediğin gibi kesinlikle hakkının gasp edildiği kanatindeyim. heleki kaldığın ders maliyet yada analiz derslerinden biri ise sm den geçiş yapan ilkokul mezunlarını dahi bu derslerden muaf tutarak bu ünvanı veriyorlar ise neden sen sırf üniversite mezunu olduğun için zaman kaybedesin. kanunda smmm stajı yapıp c sınavına başvuru hakkı kalkması durumu kanun çıktıktan sonra stajı başlayanlar için geçerli olmalıydı güya kanunlar geriye yürümez bilmem ne deniyor ama staj başlattığında hatta bitirip ilk yeterlilik sınavına başvurduğunda sahip olduğun bir hakkı elinden alıyorlar. bence mahkemeye ver ve hatta belgeni alamayıp büro açamadığın için elde edeceğin gelirden yoksun kaldığın için belki tazminat bile isteyebilirsin. biliyorsunuz avukatlara staj zorunluluğu gelmişti 1 tek avukat dava açtı ve mahkemeyi kazandı staj yapmıyorlar şimdi. düşün derim.

dağıtım yöntemlerini iyi bilin
maliyet yöntemleri keza (normal, toplam vs)
eş değer ürünü iyi bilin

bence %70 oranında sınavdan geçersiniz hemide ööle 50-60le değil 70-80ile ;)

günaydın arkadaşlar
s.m.m. 63.dönem sınavına 24 gün kaldı..

Arkadaşlar öncelikli olarak Mart/2010 döneminde sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Benim mart/2010 dönemi 3.girişim olacak. Tek dersim var o da :(Maliyet:( İnanın bu komisyondaki arkadaşların kağıtları okuma biçimini çok merak ediyorum. Kalıcam diyenler geçiyor, Geçicem diyenler kalıyor veya az puan alıyorlar. Ben iki sınavda da yüksek beklediğim derslerden 50 barajında zar zor geçtim. Yazdıklarımı bilip karşılaştırmasam amenna. O yüzden artık maliyeti verip şu SMMM belgesini alabilirmiyim? açıkçası emin değilim.

Allahın izniyle gçersiniz, alırsınız belgenizi sn. byweron.

Herkese günaydınlar....

Sınava 23 gün kaldı, ders çalışıyoruzz dimii? :)

günaydın forumun değerli arkadaşları

Sevgili Minik dediğim gibi pek inancım kalmadı desem yeridir.

BU arada burak ve minik ben formu uzunca bir süredir takip ediyorum ama yeni kayıt oldum. Sanırım ikinizde bu SMMM şerefine erdiniz. Sizleri ayrı ayrı kutluyorum ve MALİYET MUH. için bana tavsiye edebileceğiniz kitap, soru bankası vs. nelerdir? öğrenmek isterim. Teşekkürler

ben ruhsatı alamıcam heralde maliyetten 10 tane hak bile verseler geçemem ben,biraz bakıyorum hemen üşenip kapatıyorum :D

arkadaşlar ben önceki dönemlerde sınava girenlerden duyduğuma göre değişecek olan komisyon gitmeden önce bir temizlik yapıp öyle gidiyormuş...yani daha bol kepçe davranarak... bizim komisyonunda son 3 sınavı mart sınavlarıda genelde basit oluyor diye düşünüyorum ha bir gayret gider dağıtımyöntemleri,maliyet yöntemleri biraz dişimizi sıkıp bu konulara ağırlık verip öğrenirsek birde satılan malın maliyeti tablosu çok sevilen sorular arasında herhangi birini tutturursak herhalde 50-60 alırız rahatlıkla diye düşünüyorum...kendimize güvenelim sayın HaCkHan kardeşim ümitsizlik yok sakın haa bizi asıl bu ruh hali kaybettirir...heyecan ve ümitsizlik atalım bunları gönlümüzden....biz bu işi başaracağız....

tuuba58 ' Alıntı:
arkadaşlar ben önceki dönemlerde sınava girenlerden duyduğuma göre değişecek olan komisyon gitmeden önce bir temizlik yapıp öyle gidiyormuş...yani daha bol kepçe davranarak... bizim komisyonunda son 3 sınavı mart sınavlarıda genelde basit oluyor diye düşünüyorum ha bir gayret gider dağıtımyöntemleri,maliyet yöntemleri biraz dişimizi sıkıp bu konulara ağırlık verip öğrenirsek birde satılan malın maliyeti tablosu çok sevilen sorular arasında herhangi birini tutturursak herhalde 50-60 alırız rahatlıkla diye düşünüyorum...kendimize güvenelim sayın HaCkHan kardeşim ümitsizlik yok sakın haa bizi asıl bu ruh hali kaybettirir...heyecan ve ümitsizlik atalım bunları gönlümüzden....biz bu işi başaracağız....

tabi,hemen umutlanim :)

anlamıyorum bu maliyetten,ne kadar umut olsada boş yani,belki motivasyonum eksiktir belki işin ucundan tutsam ,inat etsem yaparım ama şuan için sıfırım ve 20 gün kaldı.sınav sonuçlarınında geç açıklanmasıda cabası :(

senin ilk girişinmi olucak

evet arkadaşım ilk girişim olacak.sen ne tavsiye edersin bizlere sen daha tecrübelisin...ben staja başlamadaki tecrübelerimle bunları yazdım çünkü ben staja başlamayı 5. girişimde kazanan bir stajyerim. hep korkarak özgüvenimi kaybedip gittim sınavlara. ama kazandığım sınava kendime güvenim tam gittim ve sınav boyuncada oldukça rahat haraket ettim bu iş bugün bitecek dedim hep kendime ve oldu Allahın izniyle... arkadaşım staja başlamayı kazandıysak bunuda kazanırız... ben akşama kadar işte çalışıyorum akşamda çocuğumu kreşten alıp eve gidiyorum malum işte birde ev hanımı rolüm var benim, yemek çamaşır ütü v.s. işlerim hallettikten sonra ders çalışmaya başlıyorum gece 1:30-2:00 hak getire kaça kadar çalışabilirsem sabah tekrar 07:30 ayaktayım bu aylardır bu şekilde devam ediyor....birçok arkadaşımda benle aynı durumda eminim eeee bu kadar emek ziyan olurmu arkadaşım birde Allaha sığınıp ondan isteyince hedefe ulaşamamak imkansız emin ol...ümit güven yine diyorum;)

tuuba58 ' Alıntı:
evet arkadaşım ilk girişim olacak.sen ne tavsiye edersin bizlere sen daha tecrübelisin...ben staja başlamadaki tecrübelerimle bunları yazdım çünkü ben staja başlamayı 5. girişimde kazanan bir stajyerim. hep korkarak özgüvenimi kaybedip gittim sınavlara. ama kazandığım sınava kendime güvenim tam gittim ve sınav boyuncada oldukça rahat haraket ettim bu iş bugün bitecek dedim hep kendime ve oldu Allahın izniyle... arkadaşım staja başlamayı kazandıysak bunuda kazanırız... ben akşama kadar işte çalışıyorum akşamda çocuğumu kreşten alıp eve gidiyorum malum işte birde ev hanımı rolüm var benim, yemek çamaşır ütü v.s. işlerim hallettikten sonra ders çalışmaya başlıyorum gece 1:30-2:00 hak getire kaça kadar çalışabilirsem sabah tekrar 07:30 ayaktayım bu aylardır bu şekilde devam ediyor....birçok arkadaşımda benle aynı durumda eminim eeee bu kadar emek ziyan olurmu arkadaşım birde Allaha sığınıp ondan isteyince hedefe ulaşamamak imkansız emin ol...ümit güven yine diyorum;)

iyi diyorsun da bu maliyet gerçekten kabusumuz oldu. ben temmuzda verdim diye sınavdan çıktım.35 aldım .Aralıkta ehh işte dedim 11 aldım. Gene aynı şey olacak diye insanın içinden çalışmak gelmiyor.
Zaman az kaynak çok. Bir taraftan tek dersim kaldı. Gaza gelmek istiyorum ama o da olmuyor.
Ev iş çoluk, çocuk aynı durumdayız. Diğer dersleri nasıl verdiğimi anlamadım. Çok zorlanmadım. ama bu maliyet gözümde büyüyor.

merhaba arkadaşlar,
gelir vergisinden yardıma ihtiyacım var belki sizlere basit gelecektir fakat gelir vergisindeki gelir dilimlerine göre gel. vergisi matrahı hesaplamayı açıklarsanız çok sevinirim sürekli yanlış tutar buluyorum , mesela1. dilimde 7,800 tl ye kadar %15 buraya kadar sorun yok fakat 2. dilimde ..... tutarı aşan kısım için ......3. dilimde ..... fazlası bayağı karıştırdım. bir örnekle hesaplamaları anlatanlar olursa çok sevinirim.

2010 yılı için:
8.800 TL'ye kadar %15
22.000 TL'nin 8.800 TL sı için 1.320 TL fazlası %20
...
...

Örnek olarak kişi 20.000 TL gelir elde etsin.
8.800 TL si için 1.320 TL
20.000-8.800= 11.200 TL için %20 üzerinden 11.200x0,20=2.240
Toplamda vergi tutarı 1.320+2.240=3.560 TL dir.