Mekine-Teçhizat ve Hurda Metal

Üyelik
16 Haz 2006
Mesajlar
52
Konum
istanbul
Tekstil imalatı ile uğraşan firmaya ait çok eski model makinalar çalışır durumda olmadığı gerekçesiyle hurdacıya satılacak. Hurdacı, Fatura KDV siz kesilmesi gerektiğini söylüyor. (şimdiye kadar aldığı bu tip hurdaları kdv siz alıyormuş).

Ancak, biz bu şekilde olmayacağını düşünüyoruz. İSMMMO arşivinde bir yazıda metal hurda ile ilgili şu satır bizi doğruluyor gibime geliyor.

"Maliye Bakanlığı ise metali; demir, bakır alüminyum, pirinç, kurşun, teneke olarak tanımlamaktadır. Bu metallerin fabrikalarımızda işlenmesi neticesi iş çevrelerimizin tanımladığı hurda denilen iş artıkları oluşmaktadır"

Bu da başka bir yerden alıntı,
Teslimi KDV?den istisna edilen hurda metal kapsamına; aynen veya onarılmak suretiyle üretim amacına uygun olarak kullanılamayacak haldeki ham, yarı mamul veya mamul metalleri, bunların hurda haldeki karışım veya alaşımları girmektedir.

Yani üretimden artık ürünler için Hurda metal kapsamında değerlendirilip kdv den istisna tutulabilir.

Bir iş makinası veya diğer makinelerin verim alınamıyor diye hurdaya ayırabilrisin ama KDV hesaplanmaz diye bir şey olmaz sanıyorum.

Metal hurda işi ile uğraşan mükkellefleri olan arkadaşlar veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa seviniriz. Teşekkür Ederim.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Ynt: Mekine-Teçhizat ve Hurda Metal

Hurda tanımına uyması gerekmektedir. Dolayısıyla onarımı ve bakımının yapılması mümkün olmayan makine ise hurda olarak değerlendirilir. Bu şekilde olduğu zaman Kdv istisnasından faylanılabilir.
 
Üst