Memurların Özürlülükten Erken Emekliliği ve Yaşı Doldurmadan İkramiye Hakkı

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
22.12.2008 Şevket TEZEL [email protected]

22.05.1967 doğumluyum. 18.05.1987 de SSK?lı olarak kamuda başladım. 18.11.1988 de yine SSK?lı olarak başka bir kamu sektörüne geçtim. 15.03.1990?da aynı iş yerinde Emekli Sandığı?na geçtim halen memur olarak aynı iş yerinde çalışmaktayım. SSK prim gün sayım 950 gün. Askerlikten yüzde 35 özürlü raporumla muaf oldum.

1- Emekliliği ne zaman hak ederim?

3- Emekli ikramiyesini yaş dolmadan alabilir miyim? Alabilirsem hangi tarihte alabilirim?

Dursun ATAK

Sayın Okurum,

Vermiş olduğunuz bilgilere göre 4/c sigortalısı (Emekli Sandığı iştirakçisi) olarak emekli olmanız için tabi olduğunuz yaş 50?dir. 25.07.2012 tarihinde 25 yılı doldurup işten ayrılabilirsiniz. Ancak emekli ikramiyenizi de emekli aylığınızla birlikte 22.05.2017 tarihinde o tarihteki katsayı üzerinden alabilirsiniz.

Askerlikten muaf olmanıza neden olan sağlık sorununuzun çalışma gücünüzde ne ölçüde bir kayıp oluşturduğunu, doğuştan olup olmadığını bilemiyorum. Ancak engelli memurların emeklilikleri kolaylaştığından bu yolu da deneyebilirsiniz. Zira 01.10.2008?den önce memurların özürlülükten 15 yılla emekli olmaları için ya memuriyete sakat kadrosundan girmiş olmaları veya göreve girişlerinde Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınmış ve sakatlık oranının en az yüzde 40 olduğuna ilişkin raporlarının olması gerekiyordu. Bu şartlara sahip olmayanlar özürlülük dereceleri ne olursa olsun 15 yılla emeklilikten yararlanamıyorlardı.

Fakat 1 Ekim 2008 öncesi Emekli Sandığı?na tabi olarak göreve başlamış bir 4/c sigortalısı olarak doğuştan özürlülük nedeniyle SGK?ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca yöntemine uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücünüzdeki kayıp oranının en az yüzde 40 oranında olduğunu belgelerseniz de 15 yıl hizmetle isterseniz hemen emekli olabilirsiniz.

Yine, doğuştan olmayan nedenlerle, çalışma gücündeki kayıp oranınızın yukarıda belirttiğim sağlık kurullarınca en az yüzde 50 ila yüzde 59 arasında olduğu saptanması halinde 16 yıl (5 bin 760 gün) hizmetle; en az yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olduğunun saptanması halinde de 18 yıl (6 bin 480) hizmetle emekli olabilir ve bu kereler ikramiyenizi de yaşı beklemeden alabilirsiniz.

Okur Sorularına Kısa Cevaplar

Ömer CAN ? 03.12.1974 ilk sigortalılık tarihli, 10.01.1955 doğumlu, 2 bin 150 SSK prim günü olan, 1992-1993 yıllarından 18 ay 10 gün Bağ-Kur sigortalılığı olan 18 aylık askerlik borçlanması yapmış bir sigortalı olarak toplam gün sayınızı 3 bin 600?e tamamlarsanız yaştan emekli olabilirsiniz.