menkul sermaye iradı geliri (acil cevaplarınızı bekliyorum)

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2
üç kişilik ortak bir hesapta elde edilen faiz gelirinin vadesinde tek ortak tarafından çekilerek diger ortaklara dagıtılmasını vergi dairesi kabul etmiyerek deftedarlıktan görüş istemiştir. gelen cevapta aynen şöyledir.
"Hesabın müşterek hesap olsa dahi ödeme kim adına yapılmış ise yükümlülügüde o kişi ait olacaktır" denilmekterdir. bu sizce uygunmudur?? eger dava açarsam GVK, VUK, BORÇLAR KANUNUN hangi maddelerine isnad edebilirim.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
9
Menkul sermaye iradı

3 kişilk ortak bir hesapta elde edilen faiz gelir demişsiniz, peki bu şahısların başkaca bir gelirleri var mı yada mükellefiyetleri eğer sadece menkul sermaye iradı gelirleri var ise (2004 Yılı için) 14 milyarı geçmiyor ise herhangi bir vergi yok..
Ayrıca ortak hesaptan çektiği para için diğer ortakların talimatı , verdiği yetki(vekalet)yani bilgileri dahilindedir.Bir de onlara parayı verdiğine dair belgelerde elindedir.Genede vergi dairesinin defterdarlıktan gelen cevaba istinaden size göndereceği vergi ceza vb.belgelerin gelmesini bekleyip ona göre kanun maddelerinden yola çıkıp vd.uzlaşması yada vergi mahkemesine başvurabilirsiniz...
Sevgiler ,esenlikler.....
 
Üst