Merhaba iki Sorum Var, Teşekkürler

Merhaba, buradaki yazıları ve yorumları beğeniyorum, ilginize şimdiden teşekkür ederim

Sorularım;

1- Yaşadığım il dışında başka ikametimi değiştirmeden başka bir ilde ssk'lı olabilir miyim ?. Örneğin ikametgahım Trabzon olup İstanbul'da iş bulup çalışırsam ve İstanbul'da ssk'lı görünürsem sorun olur mu ? İkametgahımı da mı taşımam gerekir illa ? Yapılan sigorta geçersiz mi olur ?

2 - Bildiğiniz gibi Askerde iken ssk'lı olunan günler varsa SGK tarafından fiili çalışma olmadığı düşünülerek geçerli sayılmıyor ve iptal ediliyor

Kardeşim yıllar önce kısa dönem askerlik yaptı, askere gitmeden önce sigortalı bir işte çalışıyordu, askere gideceği için 30 Kasım tarihinde çıkışı yapılmış, ama aynı gün de Askerlik belgesi üzerinde Askerlik başlangıç tarihi olarak gözüküyor. Bu çakışan son gün ( 30.Kasım) ileride iptal mi edilir ? yoksa geçerli midir ? Emeklilikte sorun olur mu ?

Teşekkürler

1. "Nasıl oluyorda Trabzon'da oturup İstanbul'da çalışabiliyorsunuz?" sorusuna mantıklı ve delillerle cevap verebilmeniz gerekir. Örn; Geçici bir işe girmişsinizdir otelde kalıyorsunuzdur. Adınıza düzenlenmiş otel faturası ile ispat ederek sorun yaşamazsınız.
2. 4-a eski adı ile ssk fiilen çalışılan ve çalışılmış sayılan günler için geçerlidir.

Teşekkürler Sayın merkür2,

1- Bu konuda çeşitli fikirler var, netlik yok diye buraya sormak istedim. Kimisi ikamet ili ile sigortalı olunan ilin ayrı olmasında sorun olmaz derken kimisi de sizin gibi düşünüyor. Benim de kafam karıştı..

2- Yani bu durumda bu çakışan 30'uncu günün geçersiz mi olması gerekiyor ?...

Şöyle bir durum da var, resmi olarak 30 kasım tarihinde asker sayılan kişiler birliklerine 12 gün sonra teslim oluyorlardı eskiden. Tüm kısa dönem celp dönemleri için böyle bir izinli süre olurdu, şimdi nasıl bilmiyorum. Bu 12 günlük süre içinde fiili olarak askeri birlikte olunmadığı için yapılan sigortalı çalışma geçerli olarak düşünülebilir mi ?

Sadece mantık yürütüyorum

Geçici bir iş değilse tabi ki sorun teşkil edecektir. Birde faal olarak çalışmıyor sadece sigortalı gösteriliyor iseniz sakın kalkışmayın. Zira bir çok usulsüz bildirim yapılan sigortalının tespiti halinde günleri iptal ediliyor.

Geçici bir iş değilse tabi ki sorun teşkil edecektir. Birde faal olarak çalışmıyor sadece sigortalı gösteriliyor iseniz sakın kalkışmayın. Zira bir çok usulsüz bildirim yapılan sigortalının tespiti halinde günleri iptal ediliyor.

Teşekkür ederim cevabınız için,

Fiili olarak çalışılacak olan bir işten bahsediyorum, tam zamanlı. Herhangi bir uygunsuz durum yok kesinlikle..Sadece ikameti taşımak zorunlu mu onu mevzuat çerçevesinde öğrenmek istedim.

sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak istanbul merkezli şirketinizin trabzonda şube, ofis vb. eklentisi yada hizmet verdiği farklı işyerleri yoksa muvazaa olarak görünebilir. Bir teftiş olursa kamera kayıtları, giriş çıkış saatlerinizi gösteren puantajlar var ise zaten olay kanıtlanır. ancak kendinizi riske atmayın ikametgahınızı taşıyın murphy kanunları söz konusu sgk olunca daha fazla gerçekleşiyor :)
ikinci sorunuz çok uç olmuş. askerlik belgesinde birliğine katılış tarihi 30 kasımdan sonraki birgün ise tahminimce sıkıntı olmaz. sonuçta en azından o gün askeri birliğinde olmadığı ortaya çıkıyor. eğer kanıtlayamazsanız sgk ya bir danışın derim. konu hakkında bilgi sahibi olmadığımdan yürüteceğimiz her türlü mantık sgkya göre yanlış olabilir.

Adres bildirim zorunluluğu iş kanunu açısından olmasa dahi, diğer mevzuatlara göre yerleşim yerinizi bildirme zorunluluğu var.
Neden adres değişikliğini bildirmekten kaçınıyorsunuz?

SGK fiili çalışmaya bakar, eğer siz işyerinde fiili olarak çalışıyorsanız, ikametiniz başka şehirde olmasına SGK durup duruken sıkıntı çıkarmaz
işyeri ile ilgili bir inceleme olduğu zaman, sizin işyerinde çalışmadığınızı dair bir ihbar şikayet olması ve işyerinin SGK'ya borcu olması durumda ikametinizin başka şehirde olması size ve işyerine sıkıntı oluşturabilir.

Sayın keremcem,

Asıl tebligat adresim zaten ailemin oturduğu ev, ben kendim tek başıma başka bir şehre gidip çalışmam ve ikametimi değiştirmemem durumunda SGK mevzuatı açısından sıkıntı olup olmayacağını öğrenmek istedim. Zaten yasal yerleşim yeri adresim var memleketimde. Yani kaçınılan bir durum söz konusu değil.

Sayın bilmezkişi,

Ben de önemli olanın fiili çalışma olduğunu düşünüyorum, örneğin inşaat işlerinde çalışmak için memleketinden kalkıp büyük şehirlere giden işçiler var ve bu kişiler aylarca, yıllarca ailelerinden uzak şekilde barakalarda ya da yaşama uygun konteynerlerda kalıyorlar. Buraların bir adresi yok. Bu şekilde çok örnek var. Sanırım adresin başka şehirde olması sorun olsa bu gibi çalışma kollarındaki kişiler için olurdu diye düşünüyorum..

Teşekkürler

Sgortalı işe giriş bildirgesi"nde,sgortalının adres bilgisi ,diğer hususlar yanında ,sgortalı tarafından beyan edilen ikamet bilgileri esas alınarak düzenlenebilir,buna göre elbette çalışanın çalıştığı yere ilişkin bir ikamet adresi vermesi/bildirgeye yazılması gerekir,bu adres bir otel,bir akraba veya bir arkadaşın yanı olabileceği gibi mümkünse işyerinin adresi de olabilir,ANCAK bu durumda illaki nüfus kaydının da çalışılacak yerleşim yerine/il veya ilçeye alınması gerekir mi?gerekip gerekmeyeceği ile bu noktada bir süre olup olmadığı,alınmaması halinde cezai müeyyidesinin olup olmayacağı hususunda tam emin değilim ama gidip fiilen çalışacaksanız bu durumun sgk yönünden sorun olmayacağı düşüncesindeyim.

Sgortalı işe giriş bildirgesi"nde,sgortalının adres bilgisi ,diğer hususlar yanında ,sgortalı tarafından beyan edilen ikamet bilgileri esas alınarak düzenlenebilir,buna göre elbette çalışanın çalıştığı yere ilişkin bir ikamet adresi vermesi/bildirgeye yazılması gerekir,bu adres bir otel,bir akraba veya bir arkadaşın yanı olabileceği gibi mümkünse işyerinin adresi de olabilir,ANCAK bu durumda illaki nüfus kaydının da çalışılacak yerleşim yerine/il veya ilçeye alınması gerekir mi?gerekip gerekmeyeceği ile bu noktada bir süre olup olmadığı,alınmaması halinde cezai müeyyidesinin olup olmayacağı hususunda tam emin değilim ama gidip fiilen çalışacaksanız bu durumun sgk yönünden sorun olmayacağı düşüncesindeyim.

Teşekkürler Sayın şeref aydemir