Mesai kesintileri

İyi günler iki farklı vardiyada hatalık değişerek çalışmaktayım.

1. Vardiya Sistemi
14:30 -23:00 / 1 saatlik yemek ve çay molası

2. Vardiya Sistemi
17:00 - 01:30 / 1 saatlik yemek ve çay molası

Şimdi günlük 7.5 saatlik haftalık 45 saatlik çalışmamız var.

işin yoğun olduğu zamanlarda mesaiye kalıyoruz atıyorum 10 saat mesai yapıldıysa işin az olduğu günlerde erken gönderiyorlar bu erken çıkışları da mesai den kesiyorlar.

şimdi 2. vardiya sisteminde olduğumuzda gece 03:00 çıkış yapıyoruz ve öbür hafta saat 21:30 da çıkış veriyor ve bu fazla mesaiden kesiliyor mesai yapmamış gibi oluyoruz.

Bir sorumda 17:00-01:30 saat diliminde çalışmamız gece çalışması sayılır mı saat 20:00 dan sonraki çalışma saatleri yarısından fazlası olduğundan bu saatler zamlı olarak ödenmesi gerekmez mi ?

Ynt: Mesai kesintileri

Aktan27 ' Alıntı:
a-Şimdi günlük 7.5 saatlik haftalık 45 saatlik çalışmamız var..................Evet

b-işin yoğun olduğu zamanlarda mesaiye kalıyoruz atıyorum 10 saat mesai yapıldıysa işin az olduğu günlerde erken gönderiyorlar bu erken çıkışları da mesai den kesiyorlar.........................Yanlış,işveren bugün az çalıştınız az ücret alacaksınız diyemez,bu yolla aylık ücretin içinden eksiltme yapılamaz.M.62

c-şimdi 2. vardiya sisteminde olduğumuzda gece 03:00 çıkış yapıyoruz ve öbür hafta saat 21:30 da çıkış veriyor ve bu fazla mesaiden kesiliyor mesai yapmamış gibi oluyoruz..............................."b"şıkkında dediğim gibidir.2.posta gece 03. de çıkmış ise fiili çalışma 7.5 saat üzeri olduğundan 1.30 dk.fazla çalışma yapılmış demektir,

d-Bir sorumda 17:00-01:30 saat diliminde çalışmamız gece çalışması sayılır mı saat 20:00 dan sonraki çalışma saatleri yarısından fazlası olduğundan bu saatler zamlı olarak ödenmesi gerekmez mi ?...........Evet,şöyle ki;gece çalışması saat 20-06 arası zaman dilimi arasında 7.5 saat üzeri çalışmalar,haftalık 45 saat aşılmasa da fazla çalışma niteliğindedir.Bu nedenle "Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüz(%)de elli yükseltilmesi suretiyle ödenir"M.41

Sn. Aktan,
Sn. ŞEREF AYDEMİR'in cevabına katılmakla birlikte, 17.00-01.30 vardiyanızdaki saat
20.00 den sonraki çalışmaların İş kanunu açısından zamlı olması gerekmez.

Genellikle sendikalı işyerlerinde Toplu iş sözleşmesine konulan bir madde ile
çalışanlar 20.00 -06.00 saatlerindeki çalışmalarına ek zamlı (Genellikle %10) ücret
alırlar

Aktan27 ' Alıntı:
2. Vardiya Sistemi
17:00 - 01:30 / 1 saatlik yemek ve çay molası
şeref aydemir ' Alıntı:
[quote
c-şimdi 2. vardiya sisteminde olduğumuzda gece 03:00 çıkış yapıyoruz ve öbür hafta saat 21:30 da çıkış veriyor ve bu fazla mesaiden kesiliyor mesai yapmamış gibi oluyoruz..............................."b"şıkkında dediğim gibidir.2.posta gece 03. de çıkmış ise fiili çalışma 7.5 saat üzeri olduğundan 1.30 dk.fazla çalışma yapılmış demektir,
ihsans ' Alıntı:
17.00-01.30 vardiyanızdaki saat
20.00 den sonraki çalışmaların İş kanunu açısından zamlı olması gerekmez.
Evet 2.posta 17.00-01.30 arası çalışma olağan çalışmadır,zamlı olması gerekmez,çalışma süresinin bitimi 03.00 ise f.çalışma sözkonusudur.
Bu noktada,iki hususu ifade etmek isterim ki;
a-Ülkemiz de doğu-batı arasında zamana bağlı olarak farklılık var,özellikle kış aylarında,bu farklılığı 69.maddenin 1 ve 2 ci fıkraları çerçevesinde "gece"dönemi süresi başlangıç ve bitiş saatleri de farklı olabilecek,
b-Çalışma süresinin bir kısmının gündüz,bir kısmının gece dönemine rastlaması durumunda,çalışma süresinin yarısından fazlası gece dönemine rastlaması halinde, bu durum gece çalışması sayılır görüşü var ise de bu görüşe katılmayanlar da var.(Oysa "Postalar halinde işci çalıştırılarak yürütülen işlerde çalışmalara ilişkin özel usül ve esaslar hk.Yönetmelik"in 7ci mad.son cümlesinde bu durum net olarak belirtilmiş olup,"..........gece çelışması sayılır."şeklindedir.
Not:"b"şıkkına sonradan ilava yapılarak,netlik kazandırılmak istenmiştir.

şeref aydemir ' Alıntı:
d-Bir sorumda 17:00-01:30 saat diliminde çalışmamız gece çalışması sayılır mı saat 20:00 dan sonraki çalışma saatleri yarısından fazlası olduğundan bu saatler zamlı olarak ödenmesi gerekmez mi ?
...........Evet,şöyle ki;gece çalışması saat 20-06 arası zaman dilimi arasında 7.5 saat üzeri çalışmalar,haftalık 45 saat aşılmasa da fazla çalışma niteliğindedir.Bu nedenle "Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüz(%)de elli yükseltilmesi suretiyle ödenir"M.41

Sn.Aydemir,
gece çalışmalarının , haftalık çalışma süresini aşmasada fazla çalışma ücreti olarak ödeneceği konusunda biraz daha açıklama yapabilirmisiniz?
Neden?

Bu konuda kanun ve yönetmeliklerde bildiğim kadariyle açık hüküm bulunmamaktadır.
Bir dava nedeniyle önceden yapmış olduğum araştırma sonucu Yargıtay bir Karar ında; ".....işcilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez.(m.69/3).Bu hal de günlük çalışmanın sınırını oluşturur.Gece çelışmaları yönünden haftalık 45 saat olan yasal çalışma sınırı aşılmamış olsa da günde 7.5 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmelidir.Dairemizin kararı bu yöndedir.Yarg.9.HD.23.06.2009 gün 2007/40862 E.2009/17766 K." Yarg.9.HD.2008/14699 E. 2010/1530 K. 28.01.2010 T.
Nedeni ise büyük ihtimalle,"işciyi koruma ilkesi"olabileceğini düşünüyorum.(pek tabidir ki başkaca sebebler de olabilir)

Teşekkürler; karar konusunda yapacak bir şey yok, yüksek yargı vermiş bir kez o kararı :)
soruya dönecek olursak; gece çalışması 20:00 ile 06:00 arası olduğuna göre;
gündüz çalışmasının bir kısmı geceye sarksa da, gecede kalan çalışma kısmı vardiyadak çalışma süresinin yarısından fazla olmadığından, gece çalışması kısmında 7,5 saati aşan bir kısım bulunmamakta. Dolayısıyla akşam 5te başlayan gündüz çalışmasının gece 01:00 e kadar uzaması, çalışmanın gece çalışması olarak değerlendi,rilmesine tek başına imkan tanımamaktadır. Bu çalışma peryodundaki ara dinlenme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerini de dikkate almak gerekir doğru değerlendirebilmek için. Ara dinlenme süresi bitimi , gece çalışması başlangıç saatinden önce ise, EVET kalan kısım gece çalışmasıdır. Aksi durumda, yani ara dinlenme süresi saat 20:00 den sonra başlıyorsa bu dilim gündüz çalışması sayılacaktır.
Dolayısıyla 45 saati aşmasada fazla çalışma olarak değerlendirilebilecek bir örnek değil diye düşünüyorum.

keremcem ' Alıntı:
..........akşam 5te başlayan gündüz çalışmasının gece 01:00 e kadar uzaması, çalışmanın gece çalışması olarak değerlendi,rilmesine tek başına imkan tanımamaktadır. Bu çalışma peryodundaki ara dinlenme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerini de dikkate almak gerekir doğru değerlendirebilmek için. Ara dinlenme süresi bitimi , gece çalışması başlangıç saatinden önce ise, EVET kalan kısım gece çalışmasıdır. Aksi durumda, yani ara dinlenme süresi saat 20:00 den sonra başlıyorsa bu dilim gündüz çalışması sayılacaktır.
Dolayısıyla 45 saati aşmasada fazla çalışma olarak değerlendirilebilecek bir örnek değil diye düşünüyorum.
Şahsen aynı şekilde düşünmüştüm.
Çalışma süresi:a-17.00 itibariyle.............. .........18,19,20=3 saat
b-20 itibariyle ........ 21,22,23,24,01.30=5.30dk... -ara dinlenme 1 saat=4.30dk.(fiilen:7.5 saat.)
bu şekilde ,çalışma süresinin yarısından fazlası(4.30dk.kısım) gece(20 den sonra)ya tekabül ettiğinde , bu gece çalışması oluyor,01,30 dan sonra çalışma yapılır ise bu defa sözkonusu Karardan da anlaşılacağı üzre fazla çalışma doğmuş oluyor diye düşünüyorum.

Onu söylemeye çalışıyorum,
çalışmanın fazla olan kısmının 20:00 den sonra olması , tek başına gece çalışması olarak kabul edilmesine imkan tanımayacaktır. Bu noktada verilen ara dinlenmenin başlangıç bitiş saatinin dikkate alınması gerekiyor. Eğer bu çalışma sürecinde, ara dinlenme, gece çalışması kabul edilen saat20:00 den (veya yerel uygulamaya göre belirlenmiş olan gece kavramının başladığı saatten) ÖNCE verilmiş ise, sonraki kısım gece çalışması daha fazla olduğundan gece çalışması olarak değerlendirilir. Yok, ara dinlenme gece kavramının başladığı saatten sonra verilmiş ise, o çalışma gece çalışması olarak değerlendirilmeyecektir..

keremcem ' Alıntı:
Onu söylemeye çalışıyorum,
çalışmanın fazla olan kısmının 20:00 den sonra olması , tek başına gece çalışması olarak kabul edilmesine imkan tanımayacaktır. Bu noktada verilen ara dinlenmenin başlangıç bitiş saatinin dikkate alınması gerekiyor.
İlgili Yönetmeliğin 7ci maddesi"Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması ,gece çalışması sayılır." Bu durumun olayımızda ki örnek ile örtüştüğünü düşünüyorum.(Tabiki 17-01.30 arası çalışma da f.çalışma doğmuyor,ama 01.30 dan sonra çalışma süresi devam ediyorsa doğmaması için bir engel yok.)
Bu bağlamda,ara dinlenmenin zamanlama olarak gerçekleşme saatinin, olayımıza ne derecede etki edeceği,edebileceği konusunda,şahsen etkisinin olmayacağını düşünüyorum.
Zira,69. maddenin 3ci fıkrası ile önce gece çalışmasının 7.5 saat olarak tanımlanmış olması,daha sonra yönetmeliğin 7ci maddesinin dikkate alınarak işlem yapılmasının uygun olacağı,bu noktada "ara dinlenmesi"yönünden işci aleyhine hüküm kurulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler
17:00 - 19:30 Çalışma
19:30 - 20:15 Yemek Molası
20:15- 21:45 Çalışma
21:45- 22:00 Çay Molası
22:00- 01:.30 Çalışma

Şeklinde çalışıyorum şimdi benimle aynı bürüt maaşı olan gündüz vardiyasında 08:00 - 17:00 çalışan arkadaşım aynı maaşı almakta yani bu ayın 2 haftası gece çalışmam hiç bir fark yaratmamakta üstüne bazı günler erken göndererek yaptığımız mesaileri sıfırlıyorlar.
Benim bu ayın 2 haftası çalıştığım vardiya sistemi gece çalışması olup bir farklılık talep etmeme etken olur mu birde kesilen mesailer için ne gibi bir yaptırım yapabilirim. Giriş çıkışlarımız zaten kamera kayıtlarında mevcut.

Aktan27 ' Alıntı:
........... gündüz vardiyasında 08:00 - 17:00 çalışan arkadaşım aynı maaşı almakta yani bu ayın 2 haftası gece çalışmam hiç bir fark yaratmamakta üstüne bazı günler erken göndererek yaptığımız mesaileri sıfırlıyorlar.
Benim bu ayın 2 haftası çalıştığım vardiya sistemi gece çalışması olup bir farklılık talep etmeme etken olur mu birde kesilen mesailer için ne gibi bir yaptırım yapabilirim. Giriş çıkışlarımız zaten kamera kayıtlarında mevcut.

a-Gündüz-gece vardiyasında çalışanlar hakkında farklı ücret uygulaması sözkonusu değil,bir fark olacak yada olması taraflarca istenir/isteniyor ise toplu yahut ferdi iş sözleşmesin de bu durumun hüküm altına alınması/alınmış olması gerekir.
Gece vardiyası,daha yorucu ve sağlık,aile,sosyal ilişkiler açısından bakıldığınde gündüz çalışmasına göre tercih edilmeyen ama çalışılmak zorunda olunan çalışmadır.Burada "işciyi koruma ilkesi"sözkonusu,bu nedenle gece çalışması 7.5 saat ile sınırlı,gece bu saati aşan çalışmalar da f.çalışma niteliğindedir.
b-Önceden de bahsedildiği üzere,"mesailerin sıfırlanması"olayından anlaşılan işverenin çalışma süresini kısaltarak/eksilterek bugünlerde az çalıştınız deyip,işcinin ücretinde eksiltme yapamaz(bağımlı çalışan işci zaten günlük iş süresini tamamlar,tamamlayacak,tamamlamak istiyor ama işveren tamamlatmak istemiyor)
Sonuç:Gece postasında çalışan,sözleşme de hüküm yoksa gündüz çalışandan fazla ücret alamaz.
Günlük çalışma süresi kısaltılarak,daha aşağı sınırlara düşürülerek(o erken çıktığınız sürelere)ilişkin olarak ücrette eksiltme yapılamaz,ama yapılıyor,yapılıyor ise tek talep edebileceğiniz nokta burasıdır.

şeref aydemir ' Alıntı:
Aktan27 ' Alıntı:
........... gündüz vardiyasında 08:00 - 17:00 çalışan arkadaşım aynı maaşı almakta yani bu ayın 2 haftası gece çalışmam hiç bir fark yaratmamakta üstüne bazı günler erken göndererek yaptığımız mesaileri sıfırlıyorlar.
b-Önceden de bahsedildiği üzere,"mesailerin sıfırlanması"olayından anlaşılan işverenin çalışma süresini kısaltarak/eksilterek bugünlerde az çalıştınız deyip,işcinin ücretinde eksiltme yapamaz(bağımlı çalışan işci zaten günlük iş süresini tamamlar,tamamlayacak,tamamlamak istiyor ama işveren tamamlatmak istemiyor)

Günlük çalışma süresi kısaltılarak,daha aşağı sınırlara düşürülerek(o erken çıktığınız sürelere)ilişkin olarak ücrette eksiltme yapılamaz,ama yapılıyor,yapılıyor ise tek talep edebileceğiniz nokta burasıdır.

Peki bu olaydaki bu durum,24/II-e bendine göre işciye "haklı nedenle" fesih hakkı vermeyebir mi?

Bahsettiğiniz olay;
işçinin fazla çalışmasının karşılığında ücret ödemesi yapmaktan kaçınıp, eksik çalıştırmak şeklinde zoraki izin kullandırması ise;
eğer işçinin bu yönde bir yazılı talebi yoksa! EVET haklı fesih sebebi olur.

keremcem ' Alıntı:
Bahsettiğiniz olay;
işçinin fazla çalışmasının karşılığında ücret ödemesi yapmaktan kaçınıp, eksik çalıştırmak şeklinde zoraki izin kullandırması ise;
Sn.Keremcem ,62ci maddeden yola çıkıp,24/II-e bendi kapsamında değerlendirerek şahsen sizin gibi düşünüyorum

fazla çalışmanın karşılığı ücret olarak ödenecek diye bir zorunluluk yok
fazla çalışma karşılığı izin olarak da kullandırılabilinir.kanunda 1 saat fazla mesaiye verielcek izinler belirtilmiştir.
Bu konuda işçinin izni olmak zorunda.
ve bu izinler 6 ay içinde kullanrılmak zorundadır.

şeref aydemir ' Alıntı:
Peki bu olaydaki bu durum,24/II-e bendine göre işciye "haklı nedenle" fesih hakkı vermeyebir mi?
[/quote]
keremcem ' Alıntı:
Bahsettiğiniz olay;
şeref aydemir ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Bahsettiğiniz olay;
Sn.Keremcem ,62ci maddeden yola çıkıp,24/II-e bendi kapsamında değerlendirerek şahsen sizin gibi düşünüyorum
Buradaki konu; işci tarafından yapılan fazla çalışma ve karşılığında ücretinin ödenmemesi veya yerine serbest zaman izini kullanma/kullandırma durumu olmayıp,esas olay 62ci madde çerçevesinde"...günlük çalışma sürelerinin kısaltılarak işcinin ücretinden eksiltme yapılamıyacağından"hareketle,bu durumun sn.keremcemin dediği gibi olması halinde ,haklı fesih sebebi oluşturup-oluşturmıyacağı ile ilgili idi.

ben sorunu şöyle anladım
haftalık çalışma süresini 45 saate tamlıyorlar bunu üstünü fazla mesai yada
izin olarak veriyorlar.
aylık çalışma günlerinde bazı gün
10 saat bazı günde 5 saat çalışmış olabilir
ikisini toplayıp fazla mesai vermeden
2 gün çalışma gösteriyorlar
5 saatlik çalışma sonucu erken çıkışı ise
fazla çalışmanın izni olarak gösteriyorlardır.
bu durumda problem olduğunu sanmıyorum.
10 saatlik çalışmanın fazla mesai olan kısmını
izin olarak 5 saat çalıştırark kullandırıyor.
burdaki sorun işçinin rızası.

bende bişeyi öğrenmek istiyorum bız pazar gunlerı 12 yada 9 saat mesaı yapıyoruz ama işveren bizden birbucuk saat yemek ve 30 dk. cay molasıyla bırlıkte 2 saat kesıntı yapıyor bunun mevzuatca dogrulugu varmı acaba