fonradar

mesai ücret uygulaması

forumda bu konuyla ilgli yazılara baktım.farklı sonuçlar çıkıyor.kesin ve doğru sonucu bulmak için yardımlarınızı bekliyorum.kanundan maddeleride yazarsanız sevinirim.

örnek: hafta içi :8 saat
hafta sonu: 8 saat
brüt: 531 ytl

531/30/7,5=2,36 saat ücreti

2,36*8*1,5=28,32 ytl hfta içi

2,36*8*2=37,76 ytl hafta sonu (pazar)

ay içi toplam kazanç:531+28,32+37,76=597,08 ytl

%50 hafta içi

%100 hafta sonu

uygulama doğru mudur cevaplarınızı bekliyorum.

şimdiden teşekkürler

Fazla çalışma ücreti
MADDE 41. - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. .......................

Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.
Hafta tatili ücreti
MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

Haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilir.ve fazla mesai ücreti saat başına normal ücretin %50 fazlasıdır. Örneğinizde hafta içi 8 saat fazla mesai yapılmış.Ücreti %50 fazlasıyla hesaplanmış..Doğrudur.
Hafta sonu mesaisinde ise çalışmaması gerekirken normal mesai yaparak çalışmışsa 45 saati aştığı için çalıştığı her saat fazla mesaidir. ve hafta tatilinin fazla mesai ücreti de %50 artırılarak uygulanır.Örneğinizde 8 saat hafta tatilinde toplam çalıştığı saat ise saat olarak hesabınız doğrudur.Ancak ücret hesabında %50 artırmanız gerekir.Neden %100.?