fonradar

Mesleki hizmet sözleşmesi hakkında

rıza özbek

Katkı Sunan Üye
Değerli forumdaşlar. 01.01.2011 tarihi itibarıyla mesleki hizmet sözleşmelerini mükelleflere imzalattım. 15 gün içerisinde D.V beyannamesi ile verilmesi gerekiyordu süresi geçti. Ocak 2011 dönemine ait SMMM adına damga vergisi mükellefiyeti tesis ettirsem şubat ayının 20 sine kadar ocak d.v. beyannemesi ile bildirirsem bir sorun olur mu? görüşleriniziz paylaşırsanız memnun olurum. İşlerinizde başarılar dilerim.

Ynt: Mesleki hizmet sözleşmesi hakkında

Damga vergilerini kendi beyannamenden verme müşterilerinin beyannamesi olarak ver. Böylelikle süresini geçirmemiş olursun ve damga vergisinide müşterilerine ödetmiş olursun. Damga vergisi yükümlülüğü iki taraf içinde geçerlidir bir tarafın ödemesi yeterlidir bu mantıkla hareket et.

Sayın Atakan005 Cevabın için teşekkür ederim.
Müşterilerin çoğunun damga vergisi mükellefiyeti tesis edilmemiş durumda. Kendi adıma ocak beyannamesi ile verirsem süreden dolayı bir sıkıntı olur mu? sıkıntı olacaksa 17 ocak diye düzenlersem nasıl bir sonuç doğurur.

1 ocak olan tarihin başına 3 koyarsanız 31 ocak olur. böylelikle 15 şubat a kadar verebilirsiniz beyannamenizi

asgari ücret tari,fesi ocak 1 de yayınlanmadı nasıl sözleşme yaptınız 1 ocağa ben anlamadım 31 ocak yapın cezadan kurtulun

Sayın zeynep hanım 159 defa görüntülenmiş. Fakat iki cevap dışında yazan arkadaş olmamış. Şuan yapmayı düşündüğüm kendi adıma ocak ayına mükellefiyet tesis edip kendi adıma mükelleflerin d.v.lerini yatırmak. 20 şubata kadar zaman var. İnşallah yanlış yapmıyorumdur.

rıza özbek ' Alıntı:
Sayın zeynep hanım 159 defa görüntülenmiş. Fakat iki cevap dışında yazan arkadaş olmamış. Şuan yapmayı düşündüğüm kendi adıma ocak ayına mükellefiyet tesis edip kendi adıma mükelleflerin d.v.lerini yatırmak. 20 şubata kadar zaman var. İnşallah yanlış yapmıyorumdur.

niye kendini bu kadar sıkıntıya sokucaksın üstad 31 inde yap sözleşmeleri
v.d zaten damga vergisi mükellefieyetini mükellef adına aç kapa yapıyor serbest tahakkuktan hiç uğraşma üstad kendini ne sıkıntıya sokucaksın

Sayın FeaR Of DaRKNeSS
Sonra maliye demesin sözleşmeyi 31 ine imzaladın. Ocak ayı işlemlerini sözleşmesiz nasıl yaptın. Artık kılı kırk yarıyoruz. Bütçe açığını cezalarla kapatacaklar neredeyse

rıza özbek ' Alıntı:
Sayın FeaR Of DaRKNeSS
Sonra maliye demesin sözleşmeyi 31 ine imzaladın. Ocak ayı işlemlerini sözleşmesiz nasıl yaptın. Artık kılı kırk yarıyoruz. Bütçe açığını cezalarla kapatacaklar neredeyse

üstad sözleşmede zaten yazıyorya bu sözleşme 01 ocak 2011 - 31 ocak 2011 dönemini kapsar diye neden kendini bu kadar sıkıntıya sokuyorsun

Sayın FeaR Of DaRKNeSS
O zaman mükellef adına D.V beyannamelerini hazırlatayım. Vergi dairesi direk alıyormu mükellef adına düzenlenmiş d.v.beyannemlerini? yoksa d.v. mükellefiyet kaydı mı açtırıyor?
2.durum
kendi adıma damga vergisi mükellfiyeti açsam ocak 2011 itibarıyla 20 şubata kadar kendim versem bir sıkıntı olurmu. 1 ocak sözleşmelerin düzenlenme tarihi.
Bu arada teşekkür ederim görüşlerin için.

rıza özbek ' Alıntı:
Sayın FeaR Of DaRKNeSS
O zaman mükellef adına D.V beyannamelerini hazırlatayım. Vergi dairesi direk alıyormu mükellef adına düzenlenmiş d.v.beyannemlerini? yoksa d.v. mükellefiyet kaydı mı açtırıyor?
2.durum
kendi adıma damga vergisi mükellfiyeti açsam ocak 2011 itibarıyla 20 şubata kadar kendim versem bir sıkıntı olurmu. 1 ocak sözleşmelerin düzenlenme tarihi.
Bu arada teşekkür ederim görüşlerin için.

üstad yukarıda 01 ocak - 31 ocak yazmışım, 31 aralık olucaktı kusura bakma
ben şöyle yapmanızı tavsiye ederim

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=274

buradan damga vergisi beyannamesini bilgisayarınıza indirin
bir klasör yapın ve her mükellefiniz adına bu beyannameyi doldurun
beyannamedeki düzenleme tarihi kısmına 31.01.2011 yazıp brüt ücretin binde 8,25 ini yazın
daha sonra mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesilerinden tahakkukunu kestirin 15/2/2011 diye vade verecekler tabi bu arada damga vergisi beyannamesinin ekine sözleşme fotokopisini isterler
seçim sizin yinede
kolaylıklar dilerim

kayıtlarını tutmayıp, sadece beyannamesini gönderdiğim nakliye işi yapan birkaç mükellefim var. bunlara ebeyanname aracılık sözleşmesi düzenledim. ayrıca muhasebe sözleşmesi (odanın) ve damga vergisi ödemem gerekir mi? ücret olarak 15-20 tl alıyorum, sözleşmeye yazılacak bir limit varmı? bunları her yıl odaya ve vergi dairesine verdiğimiz listelere ekleyecekmiyim?

husok ' Alıntı:
1 ocak olan tarihin başına 3 koyarsanız 31 ocak olur. böylelikle 15 şubat a kadar verebilirsiniz beyannamenizi
Güzel çözüm.

rooniin ' Alıntı:
husok ' Alıntı:
Güzel çözüm.

dikkatimi bişey çekti.
tarih şöyle yazılmışsa 01.01.2011 diye başına 3 nasıl yazılacak. Düzeltme olduğu anlaşılmaz mı? :eek:
yoksa 1.01.2011 diye mi? yazıyor tarih.. bu şekildeyse 3 yazılırda, 01 ile başlıyorsa başına 3 yazmak ::)

Kaşe vurup tarafımızdan düzeltilmiştir dersin bir de imza attın mı tamamdır. Detaya takılma, pratik zekaya bak.