zirve

Mesleki Sorumluluk Sigortasına Dikkat.!

Üyelik
15 Şub 2010
Mesajlar
4
Konum
yozgat
Mesleki sorumluluk sigortası yaptıranlar ve yaptırmak isteyenler önemle okusunlar.
S.g.k. işten ayrılış bildirgesini vermeyi unuttuğum için 6 adet işten çıkış için 3,300 tl idari para cezası ödedik ve mesleki sorumluluk sigortasına ceza hasarımızın tazmin edilmesi için müracaat ettik,
Ama sonuç hüsran oldu
Sigorta acentası hasar tazminatını ödemeyeceğine dair kararında sebep olarak SGK işe giriş ve ayrılış bildirgelerinin muhasebecinin işi olmadığını bunları mükellefin kendisinin göndermesi gerektiğini, 3568 sayılı meslek yasasında açıkça muhasebecinin işi olup olmadığının yazmamasını sebep gösterdiler.. Bu yüzden de bu hata muhasebecinin değil mükellefin hatasıymış.ve biz mükellefin hatasını sigorta acentasına ödetiyormuşuz. Bu iş bizim angarya işimiz imiş.
benim angarya işim için Mesleki sorumluluk sigortası ceza parasını ödemezmiş 1,500 tl ödediğim sigorta parasına mı yanayım yoksa angarya olarak nitelendirilen sigorta işinden yediğim 3.300 Tl lik cezayamı yanayım Sayın meslek mnsupları eğer
Mesleki sorumluluk sigortası yaptırdı iseniz s.g.k. konusunda sakınha güvenmeyin ödeme yapmıyorlar. Bu böyle ise maliye konusunda yenen cezaları ödememek için 3568 sy. Kanundan hangi maddeleri bulurlar ALLAH bilir
lütfen herkesin haberi olsun ve sigorta yaptırırken dikket etsinler
Bu arada ilginizi çeker diye hasarın ödenmeme gerekçesini yazdıkları emailide ekldim.
HERKES MUHASEBECİNİN ÜSTÜNE YANİ VUR ABALIYA


-------- SİGORTA ŞİRKETİNDEN TARIFIMA GÖNDERİLEN YAZI --------------
Söz konusu hadise ile ilgili olarak yapılan bilirkişi incelemesinde ;
3568 sayılı SM,SMMM ve YMM Kanunu ile söz konusu kanuna ek olarak yayımlanan tebliğ ve yönetmeliklere göre de SGK ile ilgili işlemlerin meslek mensubunun asli görevleri arasında yer almadığı göz önüne alındığında söz konusu hadisede bir sorumluluğunuzun olmadığı tespit edilmiştir. Poliçe özel şartlarında da belirtildiği üzere ? sigortalının yasal sorumluluk ölçüsünü aşan talepler? teminat haricidir. Belirtilen nedenden ötürü söz konusu hasar poliçe teminatı dışında kalmaktadır.
Yine aynı şekilde,e-sigorta sözleşme maddelerinde de belirtildiği gibi e-sigorta kullanım yetkisi kimin adına ise kullanımdan doğacak her türlü cezai yaptırımdan kullanan kişi ile birlikte tüzel kişilik müştereken ve müteselsilsen sorumludur. Ekli sözleşmede, sigortalı meslek mensubu Yetkili Kişi sıfatı ile imzası bulunmamakta olup Sosyal Sigortalar Kurumu nezdinde sigortalı meslek mensubu yetkili kişi olarak nitelendirilemez. Ayrıca mevzuatın açık hükümlerine göre S/YMM?nin üstlenmediği bir iş için sorumlu tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla böyle bir halde sigorta talebi de söz konusu olamamaktadır. Şayet SMM tarafından 3568 sayılı Kanun kapsamında olmayan böyle bir yükümlülüğü, kendi inisiyatifi ile üzerine almasından dolayı oluşabilecek sorumluluk söz konusu ise bu durumun poliçe kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir.Bu yönde poliçede ??herhangi bir Mesleki Hizmeti yerine getirirken, hukuken gerekli ilgi, özen ve uzmanlık standartlarının ötesinde her hangi bir sözleşme gereği üstlenilen yükümlülük?? ; Genel Şartlar A4-2 e maddesinde de belirtildiği üzere; ?? Bir sözleşmenin ifasına veya özel bir anlaşmaya dayanıp, sigortalının yasa sorumluluk ölçüsünü aşan her türlü talepler teminat dışıdır?? şeklinde istisna maddeleri yer almaktadır.
Yukarıda belirtildiği üzere, söz konusu hatanın 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ve ilgili yönetmelikleri gereğince mesleki faaliyetin ifası sırasında gerçekleşmemesi, mükellefçe talep edilen idari para cezasının mükellefin sorumluluğunda olması nedeniyle tarafınıza herhangi bir tazminat ödemesinde bulunamayacağımızı üzülerek bildirir, bu vesile ile geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.
Ilgın Uzun 0 (212) 310 49 49 Phone / 212 Ext.


Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASINA DİKKAT

Sayın Mustafa bey

İnanın hiç şaşırmadım, sigorta şirketlerinin her zamanki uyanıklığı

Hangi sigorta özelden yazabilir misiniz?

Teşekkür ederim.
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Ynt: Mesleki Sorumluluk Sigortasına Dikkat.!

Mesleki sorumluluk sigortası muhasebe mesleği için oldukça saçma bir uygulamadır.
Neyi sigorta ettiriyoruz ve neyin rizikosu tarifi oldukça karışık bir uygulama, doğal olarak bu işten her zaman ki gibi sigorta firmaları kazançlı çıkar.
Bence önce mesleki sorumluluk nedir? Tarifi yapılmalı ona göre sigorta sözleşmesi yapılmalı.
 
Üyelik
5 Haz 2008
Mesajlar
553
Konum
İSTANBUL
Ynt: Mesleki Sorumluluk Sigortasına Dikkat.!

Tabi sizde nasıl olsa sigortamız var o kadar para verdik diye düşündünüz.Olması gereken tarihe çıkış verdiniz.

Oysa sigorta olmasaydı biraz daha ileri bir tarihte çıkışlarını verip primleri ödemek daha mantıklıydı.

Eczane olan Müşterimin işyerini su bastı her türlü ıspatı delili var iki yıl falan oluyor halen uğraşıyoruz.

Ödeme yapmamak için her türlü şeyi yapıyorlar. Açık bariz bir şeye ödeme yapmayan sigorta şirketlerinin.Mesleki sorumluluk için ödeme yapması zaten beklenemezdi.

Bu şekilde bizde öğrenmiş olduk gereksiz bir şey olduğunu .Ama hangi sigorta şirketi olduğunuda yazarsanız iyi olur

Geçmiş olsun.
 

Benzer konular

Üst