Mesleki Sözleşme Damga Vergisi

mesleki sözleşmelerden doğan damga vergilerinin zamanında bildirilmediği için vergi dairesi tarafından sözleşme ibrazı istendiği takdirde doğabilecek ceza nelerdir ücretler asgari ücret tarifesi üzerindenmi söleşmede yazılmalıdır birde basit usulde beyanname gönderilen mükelleflere söşleşme düzenlenmelimidir ARANIZDA BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞAN VARMI ACABA
3 yıl a ait bu bildirm için yapılabilecek neler var görüşleriniz için şimdiden tşk ACİLLLLLLL

Not: Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Mesleki Sözleşme Damga Vergisi

Vergi dairesine sözleşme yapmadığınıza ilişkin bilgi verebilirsiniz. Ancak bu sefer vergi dairesi sözleşmesiz çalışma nedenli adınızı bağlı olduğunuz odaya bildirir.

Veya

Sözleşmeleri geriye yönelik tarihli düzenlersiniz damga vergisi beyanlarını dilekçe ekinde verirsiniz. Beyanları ya mükellefler adına verirsiniz veya kendi adınıza verirsiniz. Beyannamenin zamanında verilmemesinden dolayı usulsüzlük ceza yersiniz. Ücretler asgari tarife üzerinden yazılabilir ancak esas olan anlaştığınız tutarlar üzerinden hazırlamanız ki bu tutarlar asgari tarifenin altında olmamalı. Bu noktada asgari tarifeden düzenleseniz yıllık geliriniz ile sözleşme tutarları karşılaştırılabilir. Sözleşmeleri mükellef başına bir tane düzenleyip süresini 3 yıl da yapabilirsiniz ancak bu sefer de ilk beyanın matrahı yüksek olur vb....

Çözümü Meslek Mensubu kendisi bulacak , bilemiyorum meslek mensubu siz misiniz yoksa çalışanı mısınız?

cvp için çok teşekkürler bende ikilemde kaldım zaten bu arada şifremi kullanarak yıl içinde 2 ay bir işletmenin kdv si gönderildi aramızda sözleşme falan yok benim şifremle gönderilmiş olan tüm mükellefleri kontrol ederlermi ve bu mükellefi listeye sadece beyanname ücreti alındı diyemi göstereyim ama aslında ücret falan almadım sözleşmede yapmadım ancak bunu beyan etmelimiyim listede cevabınız için çok teşekkür ederim şimdiden

Ücret almadan beyan gönderemezsiniz. Sadece beyan gönderdiğiniz kişi ile beyan gönderme ile ilgili sözleşmeyi yapmalı idiniz. (Bu sözleşmenin dv yok.)

Birlikte çalıştığınız müşterileriniz ile işlemlerine başlamadan önce mutlaka sözleşme yapmalısınız.Yapacağınız sözleşme sizi,müşterinizle aranızda geçecek hertürlü olumsuzluklardan korur.

O müşteri ile önceki yıllara dayanan bir sözleşme varsa aranızda,vergi dairesine önceden sözleşmeniz olduğunu ve (v.d. istemiş olduğu yıl için)sözleşme düzenlemediğinizi dilekçe ile bildirebilirsiniz.Hiçbir sakıncası yoktur.

ilk defa almış olduğunuz bir müşteri ise vede daha önce hiç sözleşme düzenlememiş iseniz,dv mükellefiyetinizi sicilden açtırın.Gecikmeli olarak eskiye dönük dv beyanınızı verin.D.V. Beyanının vuk mükerrer 355 madde ile bağlantısı yok.Dolayısı ile cüzi miktarda usulsüzlük cezasıyla durumu kurtarırsınız.
Bundan sonraki yıllar için ise,sözleşme düzenlemeyi ihmal etmemenizi tavsiye ederim.

tşk ederim ancak açıkca 1 2 madde ile sorularım olucak
1 gerçekten hiç tanıadığım kişiyle aracılık sözleşmesi düzenlemiş gibi yapsam sadece beyan gönderme ücret olan 15 tl yi yazsam olurmu
2 basit usul ancak oda kaydı bulunmayan bir mükellefin 2 yıl ygv beyanını gönderiyorum 2 yıllık aracılık sözleşmesi mi yapmalıyım
3 asgari ücret tarifemizdeki 4,4 bendinde ki % 50 indirimi 2007 2008 ve 2009 da yeni açan mükelleflerime 2 yıl baz alarak uygulayabilirmiyim 75 tl yi 35,00 tl gösterebilirmiyim
4 kayıp bir şirketim var ilk yıl sözleşmemi yaptım ancak ücretimi alamadım ama daha sonraki yıllar için sözleşme hazırlamadım ne yapmalıyım
teekkür ederim