fonradar

Mesleki Sözleşmelerde Damga Vergisi

U

UFRS

Ziyaretçi
İlk Müşterimi aldım

gittim vergi dairesine sürekli damga vergisi mükellefiyeti açtırdım
anladığım kadarıyla DV 46 nolu genel tebliğe göre ilgili işlem olmadıkça beyanname gönderme zorunluluğu yok
ve serbest meslek mensuplarının ayrıca damga vergisi defteri tasdik ettirip tutmasına da gerek yok

Mükellefle sözleşme imzaladım önümüzdeki ayın 20 sine kadar beyan edip hesaplayıp ödeyeceğim

1. yukarıda yazdıklarımda yanlış anladıklarım düzeltmem gerekenler varmı
2. Damga vergisi beyannamesine ayrıca damga vergisi çıkıyormu
3. aracılık yapma talep formu doldurup vergi dairesine vermem zorunlumu yoksa kendi şifremle gönderebilirmiyim
mükellefle aramda sözleşme var ek 3 te imzaladık
4. Damga V. beyannamelerini ilgili aylarda elden değil ebeyanname ile yollayacağım sorun olurmu
5. tek nüsha sözleşme düzenledik damgasını ben yatıracağım mükellefede resen damga vergisi takdir olunurmu

bu işlemleri yapanlar varsa bilgilendirirse sevinirim

Ynt: Mesleki Sözleşmelerde Damga Vergisi

1-Bence mükellefiyet açtırmasaydınızda olurdu neyse tercih yazdıklarınızda sorun yok
2-Hayır çıkmaz
3-damga vergisi mükellefleri imza edenlerdir beyannameyi isteyen taraf ödeyebilir yani kendi adınıza beyannameyi vermenizde sakınca yok
4- İster e byn isterseniz kağıt olarak verilebiliniyor
5- Tek nüshanın tek damga vergisi olur o vergide ödendikten sonra tekrar istenemez ve kimin tarafından ödendiği ö.değildir önemli olan ödenmesidir

UFRS ' Alıntı:
İlk Müşterimi aldım

gittim vergi dairesine sürekli damga vergisi mükellefiyeti açtırdım
anladığım kadarıyla DV 46 nolu genel tebliğe göre ilgili işlem olmadıkça beyanname gönderme zorunluluğu yok
ve serbest meslek mensuplarının ayrıca damga vergisi defteri tasdik ettirip tutmasına da gerek yok

Mükellefle sözleşme imzaladım önümüzdeki ayın 20 sine kadar beyan edip hesaplayıp ödeyeceğim

1. yukarıda yazdıklarımda yanlış anladıklarım düzeltmem gerekenler varmı
2. Damga vergisi beyannamesine ayrıca damga vergisi çıkıyormu
3. aracılık yapma talep formu doldurup vergi dairesine vermem zorunlumu yoksa kendi şifremle gönderebilirmiyim
mükellefle aramda sözleşme var ek 3 te imzaladık
4. Damga V. beyannamelerini ilgili aylarda elden değil ebeyanname ile yollayacağım sorun olurmu
5. tek nüsha sözleşme düzenledik damgasını ben yatıracağım mükellefede resen damga vergisi takdir olunurmu

bu işlemleri yapanlar varsa bilgilendirirse sevinirim

Sayın UFRS sürekli damga vergisi mükellefiyesti açtırdıysanız, ilgili ayda işlem olmasa bile "beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır" seçeneğini işaretleyip beyannameyi boş göndermelisiniz.

Sürekli mükellefiyet açtırdığınız için bana göre damga vergisi defteri tutmalısınız.

1.Damga Vergisi Defteri Tutacak Kişi ve Kurumlar:

Damga Vergisi Defteri, bu vergi yönünden ?sürekli mükellefiyet? tesis ettirilen kişi ve kurumlar tarafından tutulacaktır. Sürekli mükellefiyet tesis ettirecek kişi ve kurumlar ise 20, 32, 43 ve 44 Seri Nolu Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliğlerinde ?zorunlu olanlar ve ihtiyarilik hakkı olanlar? ayrımı dahilinde belirlenmiş olup aşağıda listelenmiştir.

cevaplara teşekkürler

UFRS ' Alıntı:

ertesi ayın 23 üne kadar beyan edip, 26 sına kadar ödeyebilirsiniz.

hiç gerek yoktu mükellefiyete. vergi dairesinde iki nüsha olarak tahakkuk ettirip ödemen yeterliydi.