Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Durumlarda İstenmeli

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Mesleki yeterlilik belgesi az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli tüm işyerlerinde çalışacak tüm çalışanlar için gerekli bir belge midir? Mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışanın işe başlaması ve devam etmesi durumda cezai yaptırımı nedir? Teşekkürler

Herkese merhaba

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.
5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Denetimler iş müfettişlerince yapılır. Kanun hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 1.414,17 TL (2022 yılı için) idari para cezası verilir. Bu Kanuna göre verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.