Miras paylaşımından sonraki gelir beyannameleri

Merhabalar

4 mirasçı olarak 1/4 oranında miras paylaşımımız oldu.Yurtdışında yaşıyoruz ama Türkiyedeki ikametgahımız Bakırköydü.Mirastan dağılımından sonra 3 kişi İstanbul dışında(köyde) ikamet olarak görünüyoruz.diger bir kiside alman vatandaşı olarak görünüyor bakırköyde oturduğunu beyan etti.Bakırköy vergi dairesine bütün beyannameleri verebilir miyiz?Bakırköy v.dairesinde yapılacak işlemlerimiz nedir?Bakırköy ve başka ilçelerde dairelerimiz mevcut.Nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkür ediyorum.

Ynt: Miras paylaşımından sonraki gelir beyannameleri

Ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde ölenin ikametgahının bulunduğu yerdeki veraset vergi dairesine beyanname verilir. Bakırköy vergi dairesinde yapacağınız bir işlem yok. İstanbul?da Yeditepe Vergi dairesine Veraset ve İntikal Beyannamesi vereceksiniz. Beyannameyi bütün mirasçılar imzalayacak. Mirasçılardan biri veya vekil beyanname verebilir. Daha sonra intikal eden gayrimenkuller için belediye ve tapu dairesinde yapılacak işlemler var.

Teşekkür ediyorum cevabınız için.Yazdıklarınız hepsini aylar öncesinden hallettik.Kira geliri dörde ayrıldığı için bundan sonra vereceğimiz beyannameler nasıl ve nereye olur öğrenmek istediğim durum budur.

Her mirasçı kendi hissesine düşen kira gelirini, bireysel olarak ikametgahının bulunduğu yer vergi dairesine her yılın Mart ayında beyanname vererek beyan edecek.

Benim öğrenmek istediğim birimiz alman vatandaşı ve dairenin birinde oturuyor görünecek.Diğerleri İstanbul dışına ikametini aldı.Normalde Bakırköy v.dairesine ödenen vergileri istanbul dışına almak için nasıl bir yol izleyeceğiz artı birisi bakırköy v.dairesinde mi kalacak?4 mirasçıyız.Bir dairede oturduğunu söyleyen alman vatandaşı kardeşim için kira geliri bildiriminde bulunacak mıyız?Yada hepsini bir kişide toplamak mı böyle ayrı ayrı kalması mı uygun olur?Gelirleri zaten annemiz alacak,para olarak bir sıkıntımız yok,bizim amacımız verginin düzgün ve doğru yere ödenmesi