fonradar

Motorlu Taşıtlarda Ötv Ve Kdv Matrahı Hk.

Merhaba,

binek otomobil bayisiyiz kafamızda söyle bir soru işareti var;

bir aracın ithalat maliyeti distrübütör firmadan alınan bilgiye göre 21,500 TL.Bende bu aracı X kişiye 33,750 tl'ye satmak üzere anlaşıyorum.
Aracın ötv'sini kanun gereği alış maliyeti üzerinden 21,500 den %40 ötv ile 8,600 tl olarak gösteriyorum. Kalan rakamıda matrah ve kdv olarak ayırıyoruz.

fatura kalemleri aşağıdaki gibi;
Matrah : 20,001,70
Ötv(%40) : 8,600,00(21,500 TL üzerinden hesaplanmıştr)
Kdv(%18) : 5,148,31
TOPLAM : 33,750,00 TL

bu konuda bir sıkıntı varmdıır?ötv'yi kanunun zorunlu kıldığı 21,500 üzeriden hesaplıyoruz fakat kdv'yi giriş maliyetinin de altındaki rakam olan 20,001,70 ve 8,600 tl'lik ötv rakamını toplayıp(28,601,70) hesaplıyoruz.bu usule uygunmudur ve bununla ilgili en son kanun hangisidir? en son 2008'de bir tebliğ yayınlanmış sanırım?

ilgileriniz için çok teşekkürler

Yaptığınız doğru bende nıssan bayiinde çalışırken öyle yapıyordum.
Zate ötv yi matrahtan hesaplasanız ötv beyannamesi veremezsiniz dolayısıyla aracı trafiğe çıkartamazsınız.
Aynı zamanda oradaki nokta tamamen ötv ile alakalı kdvyi bağlamıyor
kdv yide matrah+ötv den hesaplamışınız ki doğru olan bu.

ok bilgi için teşekkürler, benim takıldığım kısım ötv'yi devlet giriş maliyetinden düşük hesaplayamazsın diye şart koşuyor bunda sorun yok ama kdv'dede böyle bir şart varmı diye düşünmüştüm? çünkü giriş bedelinden düşük bedelle fatura kesiyorum ve kdv'yi daha az ödüyorum.

yazdıktan sonra söyle birşey aklıma geldi, ben giriş bedelinden düşük bedeller kesiyorum çünkü araçtan zarar ediyorum dolayısı ile kdv'yide düşük ödemem normal. Sanırım bunun açıklaması budur:)