fonradar

Muavin Deftere Yevmiye Fişi İle Kayıt Oluşturma.

Herkese iyi günler, senelik cirosu 350 milyon TL olan bir fabrikanın bayisiyim. Fabrikanın cari işlemler yetkilisi benden yaptığı tahsilatları zimmetine geçirmiş ve oracle 'da beni bankadan ödemiş diye göstermiş. Faabrikanın iddiasına göre bu kişi bu hileli kayıtları tek başına yapmış. Sonuç olarak fabrika hem o kişiyi hem de beni asliye ceza mahkemesine verdi. Delil olarak mahkemeye sunduğu belgeleri (muavin defter detay hesap dökümü) incelediğimizde bu hileli kayıtları sadece o kişi yapmamış ve benim ödemelerimi 3 farklı personel daha birkaç kez bankadan ödendi diye göstermiş. Yazılı savunmamda şirket içinde bir kumpas olduğunu bu işi birkaç personel organize olarak yapmış dedim ve onların mahkemeye delil olarak verdiği muavin defter detay hesap dökümünü gösterdim.

Sonra duruşma günü fabrikanın mali işler müdürü tanık sıfatıyla şunları söyledi: “muavin defter hesapların detaylarını görmek amacıyla şirket bünyesinde tutulan bir defterdir, kanuni olarak tutulması zorunlu olan bir defter değildir, muavin defteri kontrol etmek isteyen, rapor almak isteyen kişilerin adı kullanıcı kısımda görülebilir, bu banka ödemesinin kullanıcı olarak görülen kişi tarafından hesaba geçirildiği anlamını taşımaz, buraya ilk kayıt yapan istediği açıklamayı yapabilir.” diyerek “bankadan ödendi” açıklamaları yapan diğer personellerini korumaya çalışmıştır.

mali işler müdürünün bu söyledikleri doğru mudur yoksa diğer personelleri korumaya mı çalışmıştır.?

Yardımcı oalacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.